מזרח תיכון חכם מה יאמרו הגויים - הרצל קוסאשווילי 4.8.14

מה יאמרו הגויים - הרצל קוסאשווילי 4.8.14

 

עכשיו, לאחר יציאתם של רוב כוחות צה״ל מעזה, אפשר לדבר על הלחץ הבלתי פוסק של ידידתנו הגדולה מעבר לים, הלא היא אמריקה, לגבש 'הפסקות אש' זמניות והומאניטאריות, גם במחיר הצטיירות המהלך כתבוסתנות בדעת הקהל

וגם, כמה מילים על יחסי קטאר וארחי ב וסחר הנשק בהיקפי עתק בין שתי המדינות, ועל היותה של הנסיכות הקטנה, ספונסרית אידיאולוגית של החמאם ומשגרי הטילים שנשלטו ברובם באמצעים טכנולוגיים מתקדמים מדוחה בירת קטאר

 

מאת הרצל קוסאשוילי 4.8.14

כבר בחודש יוני השנה. כמה ימים לפני  פרוץ הלחימה בעזה. הובאה בעיתון 'הארץ' כתבה, אודות התבטאותו של שגריר ארה״ב לשעבר בישראל דניאל קרצר, כי "יחסי ארה״ב וישראל הם בשפל חסר תקדים", על רקע התערבותה הבלתי פוסקת של ישראל במהלכיה הפנימיים של ארה״ב. כן, בדיוק מה שאתם קוראים. בכתבה צוטט קרצר, כי "ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו וחברי מפלגתו בליכוד ידועים כבר זמן רב בחוסר אהדתם לברק אובמה, ובהעדפתם הבוטה למפלגה הרפובליקאית-במיוחד בעת ההתמודדות על הנשיאות של המועמד הרפובליקאי מיס רומני ב 2012 - הבעיות בין ישראל לארה״ב הולכות להימשך".

קרצר, שדיבר במושב הפתיחה של הכינוס הארצי של ארגון ג'יי סטריט בסן פרנסיסקו אמר: "אני חושב שבשנים האחרונות התערבה ישראל בענייניה הפנימיים של ארה״ב בדרגה כה חריגה, עד שאם היה המצב הפוך היתה קמה מהומת אלוקים. זה לא ייאמן".

קרצר ציין כי בעוד הקשרים המחברים בין ישראל לארה״ב בתחומי הביטחון, המודיעין והכלכלה עודם חזקים, "הקשרים הפוליטיים בין שתי הממשלות מעולם לא היו טעונים כמו היום, משום שהיחסים בצמרת מעולם לא היו גרועים יותר".

לדברי קרצר, "ראש הממשלה נתניהו, מסיבות שרק הוא יכול להסביר, לא מחבב או סומך על נשיא ארצות הברית. ונשיא ארצות הברית, מסיבות השמורות עמו, לא מחבב או סומך על ראש ממשלת ישראל".

למעשה מסתבר. כי בעוד ראש הממשלה בנימין נתניהו תיאר במהלך מסיבות העיתונאים התכופות שכינס במהלך השבועות האחרונים של הלחימה בעזה, את 'הבנתה' של ארצות הברית בהכרח

החיוני לפירוק החמאם מנשקו אף במחיר כיבוש אי-אלו שטחים לצורך פירוזה של העיר, הוא היה נתון תחת מכבש לחצים חסר תקדימי מצד הממשל האמריקאי בראשותם של אובמה-קרי, לנסיגה מיידית מהרצועה ללא תנאי, והפסקת הירי בתוככי עזה ופגיעה באזרחים חפים מפשע. לא הועילו ההסברים כי החמאס משתמש באזרחים כמגן אזרחי, התמונות של ההרס הרב שנזרע ברחובות עזה, כמו גם תמונות של ההרוגים ובתוכם ילדים קטנים, עשו את שלהן, והביאו את ארה״ב הגדולה שבידידתנו, לאיים במשבר מתגלגל שסופו בחרם וסנקציות.

בעיתון 'מקור ראשון', הובאה עובדה מעניינת בעיתון סוף השבוע האחרון. על פי הדיווח בעיתון, לפני מספר חודשים בלבד, נחתמה בין האמריקאים לקטארים, עסקת נשק כסכום דמיוני של כמה מיליארדי דולרים. מיותר לציין את הערך המוראלי. בנוסף לערך הכספי כמובן של העסקה הזאת. בעוד כלכלתה של ארצות הברית נמצאת בשפל שלא ידעו מזה זמן רב. אלי אבידר. מי שהיה בעבר נציג ישראל בקטאר. גולל בעיתון 'מערעב'. את מהלך האירועים בשבועות האחרונים על ציר נסיכויות המפרץ וביניהן קטארף לביו עזה וארה"ב.

"בצל החדשות הקשות שלשום התרחשה תקרית לא דיפלומטית בעליל: דווקא כשאבו מאזן ומזכ״ל האו״ם באן קי־מון הג־עו לדוהה כדי לקדם ניסיונות להפסקת אש, אמר גורם קטארי בכיר לסוכנות רוטירס כי הנסיכות "לא תפעיל לחץ על חמאס" כדי שימתן את דרישותיו ויסכים להפסקת האש, ההצהרה הזו, שהבהירה את חוסר העניין של קטאר בהפסקת הלחימה, הייתה רק ביטוי נוסף למעמדה החדש של הנסיכות כאחד הגורמים הקיצוניים והמתסיסים במזרח התיכון. קטאר היא כיום המנוע של חוסר היציבות האזורי. אם זה באמצעות המיליונים שהיא שופכת על קבוצות קיצוניות ואם זה בשידורי אל־גיזירה. המשבר הנוכחי, שבו קטאר דוחפת את תמאס להעמיק את הלחימה, הוא רק קצה הקרחון.

מי שהייתה פעם מדינה מתונה שפניה למערב, הפכה בהנהגת האמיר תמים בן חמד אל־תאני לפצצה מתקתקת. אל-תאני, שעלה לשלטון רק לפני שנה, זנח את מדיניות האיזונים שהנהיג אביו. ובשם האסלאם הוא משקיע את הונה העצום של הנסיכות בטיפוח גורמים המבקשים להבעיר את המזרח התיכון כולו. אם לשפוט לפי אירועי השבועות האחרונים, תוכניתו מתקדמת היטב.

על רקע הלחימה בעזה, מתחילים בישראל להתעורר לאתגר הקטארי. בממשל האמריקאי, לעומת זאת, עדיין ישנים. ממשל אובמה פועל כבר שנים בניגוד לדינמיקה המזרח תיכונית, מהמר על השחקנים הלא נכונים, בוגד בבעלי הברית, מפקיר בני חסות ומגן על גורמים הרסניים. קטאר, צריך להבין, היא בת טיפוחיה וחסותה של אמריקה. מאחורי הקשר המוזר עומדים, כמו תמיד. אינטרסים כלכלים וצבאיים ייחודים.

התמיכה הקטארית בגופים ובמשטרים הקיצוניים בעולם המוסלמי עזרה למשטר להכשיר בעיני ההמונים הערבים את יחסיו ההדוקים עם המערב. אחרת איך אפשר להסביר את העובדה שמצרים מותקפת בכל יום על הקשר המורכב שלה עם וושינגטון, ואילו בקטאר מסתובבים חיילים האמריקאים ומשטחה נוהלה מלחמת המפרץ שלא לדבר על המיליארדים של כסף אסלאמי שהושלכו על רכישת המונדיאל ועל קבוצות כדורגל אירופיות -  ובכל זאת, קהיר היא הנחשבת למשת״פית. ולא דוחה. אלא שלפני שנה עלה לשלטון תמים בן חמד אל־תאני, והקיץ הקץ על האיזונים. מעתה הכיוון הקטארי היה אחד ויחיד".

לא זאת בלבד. אלא שמזכ״ל האו״ם באן קי מון. ננזף ע״י אמיר קטאר תמים בן חמד אל-תאני. לאחר שהוא הודיע כי החמאס אשם בהפרת הפסקת האש האחרונה ביום שישי. במהלך האירועים שהובילו לנפילתו של סג״מ הדר גולדין ה״יד. על פי הדיווח באתר YNET, לפני שישראל הודיעה על מותו של סג״מ הדר גולדין ביקש מזכ״ל האו״ם באן מהאמיר אל- תאני שארצו תסייע כדי להבין מה עלה בגורלו של החייל. בתגובה התרעם אל-תאני על ההודעה של האו״ם, שבבוקר שבו עלה החשש לחטיפה מסר כי "אם הדיווחים נכונים מדובר בהפרה בוטה של הפסקת האש". בשיחה שיזם באן הביע אל-תאני "תדהמה" מהשתיקה של האו״ם לנוכח הפגיעה של ישראל באזרחים פלסטינים, ההרג שלהם והריסת בתיהם...

הוא דרש ממזכ״ל האו״ם לנקוט "עמדה ברורה ביחס לפשעים הישראליים נגד העם הפלסטיני", והפציר בצדדים לפתוח את המעברים כדי להעביר סיוע הומניטארי.

ושלא תטעו, לא מדובר במדינה גדולה כמצרים או כערב הסעודית, מדובר במדינה עם שטח קטן פי 2 מישראל, צבא קטן של 11,500 חיילים, ו- 8 מיליון תושבים ש- 85% מהם עובדים זרים. עם נתונים אלו, קטאר נהנית מכוח לא פרופורציונאלי. בזכות תחנת השידור המפורסמת אל-גיזירה, הנפט, הכסף הגדול (כל אזרח שביעי הוא מליונר) והבריתות המסועפות עם חצי עולם. לבנתיים, נכון לכתיבת שורות אלו, נסוגה ישראל מעזה, למעט כוחות שריון מועטים, והירי לעבר ישראל, בעיקר ליישובי עוטף עזה נמשך. בערוצי החדשות ובאתרים החדשות, מדברים כבר על וועדת חקירה ממלכתית שתבדוק אה התנהלות ראש הממשלה והקבינט הביטחוני במהלך הלחימה בשבועות האחרונים. ובעיקר: כיצד לא נעשה דבר בשנים האחרונות למיגור תופעת מנהרות התופת שהיתה ידועה לצבא ובכירי הממשל בארץ?

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים