מזרח תיכון חכם בעיראק יש מי שמתחרט על היחס המשפיל שניתן ליהודים - צבי גבאי 22.8.14

בעיראק יש מי שמתחרט על היחס המשפיל שניתן ליהודים - צבי גבאי 22.8.14

בעיראק יש מי שמתחרט על היחס המשפיל שניתן ליהודים

ספר שירה שיצא לאור בימים אלה בבגדד ועוצב בסוריה ספוג בגעגועים ליהודי עיראק, שנאלצו לנטוש את ארצם 
ומשבח את תרומתם למולדתם האהובה

לפני ספר שירה בערבית. כתב אותו הד"ר ג'באר ג'מאל א־דין, מהפקולטה למשפט ולמדעי המדינה באוניברסיטת אל כופה בדרום עיראק, בעלת הרוב השיעי. כותרת הספר היא "שירת אחווה אנושית ופטריוטית". הוא יצא לאור בבגדד על ידי בית ההוצאה לאור "מסופוטמיה" ואילו העיצוב הגרפי נעשה בסוריה השכנה. קובץ השירים מוקדש ל"כל הסובלים על פני כדור הארץ" והוא כולל גם שירי געגועים ליהודי עיראק שנאלצו לנטוש את מולדתם במאה שעברה, כתוצאה מהיחס העוין של ממשלות עיראק הסוניות ליהודי עיראק ולשיעים כאחד.

מחבר הספר מכה על חטא על היחס המשפיל והעוין שניתן ליהודים בעיראק. הוא מיצר על שהוא וחבריו המוסלמים ההגונים איפשרו ליחס זה להתקיים במשך זמן ממושך.

הספר נפתח בהקדמה של הפרופ' שמואל מורה מהאוניברסיטה העברית, המשמש גם כיו"ר אגודת האקדמאים יוצאי עיראק בישראל. הוא משבח את אומץ לבו של ד"ר ג'באר ג'מאל א־דין, המתייחס למשפחת הנביא מחמד מבתו פאטמה ובן דודו עלי, להביע את דעותיו יוצאות הדופן על היהודים, אף כי השיעים מדגישים את דברי הקוראן שארץ ישראל נועדה על ידי הבורא לבני ישראל.

המחבר מרעיף שבחים על רמתם הגבוהה של אנשי הרוח היהודים, שקידמו את חיי הרוח והתרבות בעיראק בהשפעת הכרתם האישית את הספרות הצרפתית והאנגלית. היו אלה היהודים שצייתו לסיסמה שטבע המלך פייסל בנאומיו: "הדת לאלוהים והמולדת לכולם", עד שגברו הסכסוכים הבין־עדתיים ודירדרו ארץ זו אל עברי פי פחת.

 

הספר מעלה את זכרו של עבד אל כרים קאסם, מנהיג ההפיכה הצבאית הראשונה נגד שלטון המלוכה ב-1958, שהיה בצעירותו שלישו של זקן הקצינים העיראקים, סגן אלוף סאלם עזר. קאסם שמר אמונים למפקדו היהודי גם לאחר שתפס את השלטון וגילה יחס חיובי ליהודים שנותרו בעיראק לאחר היציאה ההמונית בתחילת שנות החמישים.

אפשר לקרוא כאן עוד הרבה שירי חיבה לדמויות יהודיות נשכחות מן העבר: לסר ששון חזקאל, שר האוצר הראשון של עיראק העצמאית, לשפיק עדס שהוצא להורג באשמת שווא של מכירת נשק לישראל, לזמר המקאם העיראקי ראובן רג'ואן, וכן הלאה ועוד.

לספר צורפו דברי ברכה של הנסיך הירדני אל חסן בן טלאל, הידוע בשאיפתו לדו־קיום בין יהודים לערבים. גם שר התכנון העיראקי, הד"ר יוסוף אל שוקרי, הוסיף רשימה המשבחת את מאמצי המחבר ליצור מגעים עם בני עיראק היהודים החיים בניכר.

בים השנאה והמשטמה השוטף את עיראק ואת המזרח התיכון כולו, הספר הזה הוא אולי סנונית המבשרת על עתיד טוב יותר.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים