מזרח תיכון חכם איום חמור יותר מדאע"ש: האם עיראק על סף התמוטטות כלכלית? ד"ר נתנאל (נתי) אבנרי

איום חמור יותר מדאע"ש: האם עיראק על סף התמוטטות כלכלית? ד"ר נתנאל (נתי) אבנרי

איום חמור יותר מדאע"ש: האם עיראק על סף התמוטטות כלכלית?

ד"ר נתנאל (נתי) אבנרי

מחיר הלחימה הגבוה נגד 'המדינה האסלאמית', הנפילה במחירי הנפט ובתפוקה העיראקית, שחיתות ואי תכנון כלכלי, כל אלה עשויים לדחוף את עיראק לעבר אסון כלכלי תהומי.

בשבועות האחרונים הממשלה העיראקית עסוקה בדיונים על המצב הכלכלי של המדינה. לאחר מספר מפגשים עם הקבינט הודיע ראש ממשלת עיראק מאז ספטמבר האחרון, חידר אל-עבּאדי, כי ממשלתו תאמץ מספר צעדי צנע (אך לא על חשבון הצבא ומשכורות פקידי הממשלה). למרות זאת כנראה שעיראק לא תצליח להימנע מהידרדרות משמעותית במצב הכלכלי. ישנן כמה רעות חולות שעיראק מתמודדת איתן בו זמנית. אלו המשמעותיות הן התנודות במחירי הנפט העולמיים, מחירו הגבוה של המשבר הביטחוני הנוכחי והלחימה הצבאית נגד האסלאמיסטים, וכישלון ממשלת נורי אל-מלכּי, שסיימה דרכה בספטמבר האחרון, לאשר תקציב לשנת 2014.     

לאחרונה העריכה קרן המטבע הבינלאומית שכלכלת עיראק ב-2014 תתכווץ עד סוף השנה ב-2.75 אחוזים, התכווצות ראשונה מאז הפלישה האמריקאית ב-2003 שהובילה לחורבן כלכלי. מחירי הנפט הגלובליים נמצאים במגמת ירידה מזה כמה חודשים והגיעו בשבוע שעבר לרמה של כ-66 דולר לחבית נפט גולמית! (התרסקות של כ-30 אחוזים במחיר תוך כמה חודשים), ומכיוון שרוב ההכנסה הממשלתית נובעת משיווק נפט ותוצריו, ברור שעיראק מושפעת מאוד מהנפילות במחירים.

הנפילות נובעות בין היתר מעלייה מחודשת ביצוא הנפט האיראני לאור התרככות האמברגו על טהראן; עלייה ביצור הנפט האמריקאי לאור יישום טכנולוגיית ההפקה מפצלי שמן; הצפה מכוונת ע"י סעודיה שמעוניינת לרסן שגשוג כלכלי באיראן ובעיראק (שנחשבות לשיעיות) ולפגוע ביצוא הנפט של רוסיה שתומכת במשטר אסד; והאטה בצמיחה הכלכלית הסינית.    

 בעיה נוכחית נוספת של תעשיית הנפט היא העובדה שארגון 'המדינה האסלאמית' השתלט על אזורים הנושקים לשדות נפט בצפון, מה שגורם לבעיות הובלה בעיקר משדות כּרכּוכּ (שכושר תפוקתם מגיע לכ-400 אלף חביות ביום, כ-10 אחוזים מהתפוקה העיראקית היומית). הדבר מתבטא בעיקר בחבלות החוזרות ונשנות בצינור כּרכּוכּ-ג'יהאן שעובר דרך תורכיה לים התיכון. ישנן הערכות שעיראק מפסידה כ-1.2 מיליארד דולר כל חודש כתוצאה מכך.

יש להוסיף את העובדה שהיצור בכּרכּוכּ ב-2014 שובש לאור השתלטות כוחות הפּשמרגה הכורדיים על השדות במסגרת הסכסוך הארוך בין בגדאד לממשל הכורדי האזורי ׁ(KRG) על נתח הבעלות הכורדית על היצוא מכּרכּוכּ ומשאר שדות הנפט באזור הכורדי.  מעבר לסוגיית כּרכּוכּ, התפוקה של שני שדות נפט עיקריים בדרום עיראק, זובּיר ומערב קורנה (ממערב לבצרה), נפלה ברמה משמעותית עקב ירידה בכמות מי התהום בשדות, מה שגורם לירידה בכושר השאיבה. כך, למשל, תפוקת מערב קורנה ירדה ב-40 אחוזים לכ-300 אלף חביות ביום בהשוואה לשנת 2013.   

מעבר לסוגיית הנפט, ישנה בעיה בדרך שממשלת אל-מאלכּי העריכה את התקציב הלאומי. במסגרת הערכת ההכנסה השנתית מנכּוׂת הממשלות בדרך כלל כ-15 דולר ממחירו האמיתי של חבית נפט גולמי. מדינות יצרניות מעריכות את המחיר לחבית במחיר נמוך בהרבה מהמחיר האקטואלי כדי להתמודד עם תנודות במחיר. אי לכך, תקציב 2013 ותקציב 2014 (שלא אושרר עד היום) התבססו על סך של 90 דולר לחבית, למרות שהמחיר האקטואלי לחבית ביוני האחרון היה כ-115 דולר. צעדים אלה והעובדה שלאחרונה הודיעה הממשלה שתקציב 2015 יהיה מוערך על בסיס מחיר של 80 דולר לחבית יאטו את הכלכלה העיראקית. 

סיבה נוספת לביש המזל הנוכחי בתקציב הוא חוסר בתכנון כלכלי רציני. ממשלת אל-מליכּי וממשלת אל-עבּאדי הנוכחית חרגו בקביעות מהתקציב הלאומי למרות חוסר בעתודות מטבע, מה שהוביל להיעדר תקציב לפיתרון משברים כמו הפיחות במחירי הנפט ומשבר הביטחון. עד היום ממשלת אל-עבּאדי לא סיפקה מידע על המחיר שהמשבר הביטחוני גובה מהמדינה, אך אם ארה"ב מוציאה בין 7 ל-10 מיליון דולר ליום, עיראק בוודאי משלמת מעל ומעבר.

שר האוצר העיראקי הוּשיאר זיבּארי טען כי ממשלת אל-מלכּי הוציאה ללא תכנון הולם כמיליארד דולר על תשלום למליציות שיעיות לא סדירות המגובות על ידי איראן. מליציות אלה מילאו תפקיד מפתח בלחימה נגד 'המדינה האסלאמית' היכן שהצבא העיראקי הסדיר נכשל, אך התנהלותן כלפי השבטים הסונים העמיקה את הקיטוב העדתי.

 סיבה מרכזית לעובדה שעד היום לא סופקה הצהרה רשמית על מחיר המשבר הביטחוני היא שממשלת אל-עבּאדי בעצמה לא יודעת מה גודל ההוצאה. ממשלת אל-מאלכּי הוציאה כספים למרות שהתקציב הלאומי לא אושר בפרלמנט, ובפועל כ-65 אחוזים מהתקציב המתוכנן של עיראק כבר בוזבזו, אך באופן לא חוקי, ללא פיקוח רשמי.      

אין ספק שעיראק עשויה להתמודד בקרוב עם בעיות כלכליות רציניות שתשפענה על האוכלוסייה. שלושה מחוזות כבר הודיעו שהם מרוששים: אנבּאר, כּרבּלה ו-ואסִט, ומחוזות אחרים צפויים להצהיר על כך בקרוב אם הממשלה לא תועיל להעביר את תקציב 2015 ולא תספק מענה אמיתי למחסור הכספי. 

ד"ר נתנאל (נתי) אבנרי הוא מומחה לענייני עיראק והמפרץ מהמחלקה ללימודי המזה"ת והמרכז לתקשורת בינלאומית, אוניברסיטת בר-אילן. את עבודת הדוקטורט שלו כתב בנושא יחסי עיראק-ארה"ב.

 

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים