מצרים: מדוע שוב הופתענו -צבי גבאי מצרים: מדוע שוב הופתענו -צבי גבאי

מצרים: מדוע שוב הופתענו -צבי גבאי

מצרים: מדוע שוב הופתענו

  צבי גבאי

     לנוכח הזעזוע האדיר המתחולל במצרים שראשיתו בהפגנות ההמונים בתוניסיה המשכו בתימן וסופו מי ישורנו נשאלת השאלה: למה גורמי הערכה בארגוני המודיעין הישראליים והזרים כאחד לא צפו מראש את ההתרחשויות האלה?

   התשובה נעוצה בחלקה לפחות דווקא בהיעדר מעקב רציני אחר כתיבתם והתבטאויותיהם של האינטלקטואלים הערבים. הללו מעזים זה שנים לצאת חוצץ נגד מנהיגי המדינות ומפנים אליהם שאלות נוקבות בנושאי חברה וזכויות אדם. הם מביעים דאגה אמיתית לבני עמם הסובלים מפיגור ומעוני ואשר נאנקים תחת שלטונם העריץ של המנהיגים שעיקר דאגתם הוא שימור שלטונם.

   הדרישה לשיפור ברווחת החיים לא נבעה יש מאין. היא מתבטאת אם כן בכתבי האינטלקטואלים הערבים זה שנים ועתה היא משתקפת בקרב ההמונים.

   יש לומר כי ההתניה שהמנהיגים הערבים עושים בין העיסוק בסכסוך הערבי-ישראלי לבין מצבם העגום של העמים הערבים אינה מקובלת כבר שנים על מרבית האינטלקטואלים והוגי הדעות הערבים. עם זאת נבצר מהם להביע את דעתם בארצם והם מפרסמים את דברם בביטאונים ערביים היוצאים לאור ברובם בנכר בעיקר בלונדון.

   המשורר הידוע בעולם הערבי ניזאר קבאני כתב כבר בשנות ה90- של המאה הקודמת כי האומה הערבית נמצאת במצב של "חצי שיתוק" המונע ממנה את התנועה קדימה "לעבר אופקי המאה ה."21-  

   מחאתו הלירית אמנם לא הביאה לרפורמה המיוחלת במשטרי המדינות אך אינטלקטואלים רבים הלכו בעקבותיו ובעקבות הוגה הדעות הבולט אדוניס. כיום האינטלקטואלים הערבים מעזים לבטא את דעתם לגבי הצורך בשינויים פוליטיים חברתיים וכלכליים. בעידן האינטרנט הטוויטר והפייסבוק דבריהם מקבלים תפוצה רבה והציבור בייחוד הצעירים סופג את דברי הביקורת וממתין לשעת כושר כדי להביע את זעמו.

   כיום רשתות הקשר ואמצעי המדיה השונים עמוסים בדברי ביקורת ומחאה של האינטלקטואלים הערבים. אך כדי לעקוב אחר התבטאויות אלה צריך לדעת ערבית. כדי לקרוא את דברי האינטלקטואלים יש להבין את שפתם המקורית ובייחוד את שירתם שכן השירה הערבית היא הביטוי האותנטי להבנת נפשם רגשותיהם ומאוויים האישיים והלאומיים של הערבים.

   זכורה לכולנו אמירתו של האינטלקטואל המצרי ד"ר חוסיין פאוזי כי "אילו המודיעין הישראלי היה קורא את השירה שנכתבה במצרים אחרי '67 הוא היה יודע שמלחמת אוקטובר '73 היתה בלתי נמנעת מבחינתנו."

   זה היה נכון אז וזה נכון כיום.  

   כל עוד גורמי ההערכה הזרים יתעלמו מהצורך ללמוד ערבית להבין את ניביה ומכמניה ומהחשיבות שבמעקב אחר כתיבתם של האינטלקטואלים הערבים כולל שירתם צפויות הפתעות כמו "רעידת האדמה" הנוכחית במזרח התיכון.

  

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים