מאתגרים את סעודיה - אלי אבידר מאתגרים את סעודיה - אלי אבידר 9.3.11

מאתגרים את סעודיה - אלי אבידר 9.3.11

מאתגרים את סעודיה

אם המהומות במעצמת הנפט יזעזעו את המשטר, עלול לפרוץ משבר כלכלי עולמי שייגרום למפולת הבנקים של 2008 להיראות כמו טיול בפארק

הופיע גם בNRG 

     האם אבני הדומינו הערביות הנופלות בזו אחר זו עומדות לפגוע גם בנכס האסטרטגי הגדול של המערב? מנהיגים וכלכלנים ברחבי העולם יעצרו את נשימתם ביום שישי הקרוב - תאריך היעד של קמפיין הפייסבוק הקורא לתושבי סעודיה לצאת ל"יום זעם" משלהם.

   ניצנים של התקוממות בסעודיה כבר נראו לקראת סוף פברואר, אולם אלו   לא הצליחו לצבור תאוצה. מאידך גל המהומות בעולם הערבי מסרב לדעוך ובשבועות האחרונים עקבו בארמונו של המלך הסעודי עבדאללה בדאגה אחר הפגנות השיעים בבחריין המאיימות על המשטר הסוני במדינה. אם יתרחשו אירועים דומים בסעודיה - יצואנית הנפט הגדולה בעולם - השלכותיהם עלולות לחרוג מכל מה שראינו בחודשים האחרונים. המיעוט השיעי בסעודיה יתקשה מאוד להפיל את משטרו של המלך עבדאללה, אולם הוא מסוגל לייצר חוסר יציבות, ולגרום לממלכה להתרכז   בעצמה ובאינטרסים שלה, ופחות בתפקיד החיוני שהיא ממלאת בכלכלה העולמית.

   מזה עשור שאחת החזיתות הבולטות במאבק בין האיסלאם הקיצוני ובעלי בריתו למערב נוגעת לשוק הנפט. מאז הקפיצה הגדולה במחירי הנפט בתחילת המאה ה21- מנסות ונצואלה ואיראן להשתמש במחירי הנפט כדי לפגוע בכלכלה המערבית. נשיא איראן אף העיר בהומור שמחיר של 100 דולר לחבית משמעותו מכירת נוזל יקר בזול.  

   בספטמבר 2000 הגיע האמיר של קטאר בשליחות האמריקאים אל ונצואלה במטרה לרסן את ההתבטאויות של צ'אבס בנוגע למחירי הנפט, ובאמצעותו גם את איראן. השמועה שנפוצה בקטאר באותם ימים הייתה כי הביקור, שתוכנן להימשך שלושה ימים, הסתיים תוך שעות ספורות, לאחר שצ'אבס עלב בשליט הקטארי ואף כינה אותו סוכן אמריקאי.

   סעודיה היא משקל הנגד לצ'אבס ולאחמדינג'אד. בניגוד למדינות אחרות סעודיה מסוגלת להגדיל את תפוקת הנפט העולמית וכך לשמר מחיר נמוך.   זה מה שהסעודים עשו בתקופת מלחמת המפרץ השנייה, וזה מה שהם עושים עכשיו: עם פרוץ המשבר בלוב הודיעה סעודיה כי היא תגביר את הייצור לכדי תשעה מיליון חביות ליום.

   איום שיעי מבית, בהשראת איראן, עלול לשנות את חוקי המשחק. המלך עבדאללה כבר הכריז כי ישקיע 37 מיליארד דולרים בעמו כדי להרגיע את הרוחות במדינה, והתגברות המהומות תגרום לסכום לתפוח עוד יותר. העובדה שארצות הברית לא גיבתה את יתר המשטרים המתונים במזרח התיכון בחודשיים האחרונים רק תחזק את תחושתו של מלך סעודיה כי הוא תלוי רק בעצמו, ועשויה לגרום לו לזנוח את דאגתו ליציבות מחירי הנפט. אלו יושפעו כעת מהאינטרסים הסעודיים הפנימיים, ולא מבריתו של המלך עם המערב. התוצאה המיידית יכולה להיות עלייה חדה נוספת במחיר החבית, שתגרום למפולת הבנקים של סוף 2008 להיראות כמו טיול בפארק.

   על הרקע הזה ראוי להבין את הצהרותיהם האחרונות של האמריקאים, לפיהם הם יסתפקו ברפורמות במדינות הערביות, גם אם אלו לא יענו במלואן על דרישות המפגינים למען הדמוקרטיה. אם יש משהו שאף נשיא אמריקאי לא יכול להרשות לעצמו, זה לאבד את סעודיה.

 

מאמר שהתפרסם היום במעריב

 

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים