הרווח כולו של קאדפי - אלי אבידר הרווח כולו של קאדפי - אלי אבידר 21.3.11

הרווח כולו של קאדפי - אלי אבידר 21.3.11

     המתקפה משרתת את קדאפי. עמי ערב אינם אוהבים התערבות מערבית בענייניהם. מנהיגים רבים, מנאצר ועד קדאפי, נבנו בזכות תדמית של לוחמים בקולוניאליזם. עבור קדאפי, האיבה למערב היתה הדרך להתגבר על המבנה השבטי שפילג את ארצו. בשל כך, התערבות צבאית תגביר דווקא את הלגיטימיות של קדאפי. יעידו על כך הצהרות של לא מעט מורדים לובים, שאמרו בראיונות בימיה הראשונים של ההתקוממות כי הם מתנגדים לפעולה צבאית מערבית. אותו שיעור העניקו לעולם גם צעירי המהפכה במצרים, שסירבו להיפגש עם שר החוץ של ארצות הברית הילארי קלינטון בעת ביקורה במדינה.

   ניסיון ההפיכה בלוב הוא מלחמה על משאבים. במאמרו "מדינות ההכנסה הקבועה" מציין החוקר האיטלקי לוצ'יאנו גיאקומו, כי במדינות שבהן קיימת הכנסה קבועה מנפט, דוגמת לוב, המלחמה הפנימית אינה על זכויות אזרחיות אלא על חלוקת המשאבים. השבטים שעומדים מאחורי ההתקוממות   מצפים לקבל נתח גדול יותר מעוגת ההכנסות והמשרות הציבוריות, שעליהן השתלטו משפחת קדאפי ושבטם לחלוטין. בעוד השליט ומשפחתו ניהלו אורח חיים פזרני וראוותני, בני שבטים אחרים נאלצו להגר לאירופה בחיפוש אחרי עבודה. זו הסיבה למאבקם.

   הברירה היא בין קדאפי למלחמת אזרחים. כל עוד שבטו של קדאפי לא יתנער ממנו, גם התערבות בינלאומית מסיבית לא תביא לדמוקרטיה, אלא להמשך המאבק הבין-שבטי. שווה להיזכר ב48- השעות הראשונות למהומות בלוב, כשקדאפי נעלם וגם שר החוץ הבריטי טעה וחשב שהוא בדרכו לוונצואלה. באותן שעות הבטיח קדאפי את נאמנות שבטו, בלעדיה הוא היה משול למת.

   מחיר השקט יעלה. טילי שיוט לא יפילו את המשטר. האופוזיציה זקוקה למשאבים כלכליים ולנשק, ובכל יום שעובר היא מוסיפה להיחלש. התקפת המערב תחזק את נאמנות שבטו של קדאפי, אבל גם את נחישות המורדים. התוצאה תהיה שמחיר ההתפייסות יעלה.  

   הפעולה הצבאית מוגבלת בעוצמתה ובאורכה. רוסיה, סין וחלק ממדינות אירופה אינן רוצות לראות את משטרו של קדאפי נופל. תוהו ובוהו בלוב יפגע קשות באינטרסים שלהן. יוצאת דופן היא צרפת, שהובילה את המתקפה. כאן מדובר בחישוב פוליטי קר של סרקוזי, שנאלץ להתמודד עם הקשר של חברי ממשלתו למשטרים בתוניסיה ובלוב. כשקדאפי מספר שהוא תרם לקמפיין של נשיא צרפת, אין לסרקוזי ברירה אלא להראות כלפיו נחישות שתסיר את העננה המאיימת על הלגיטימיות של ממשלתו ושלו.

   ובינתיים, בבחריין. למתקפה בלוב כן יהיה אפקט מובהק אחד: היא תסיט את תשומת הלב הבינלאומית מדיכוי המרד בבחריין, בסיוען המסיבי של סעודיה ומדינות המפרץ. בניגוד ללוב, האינטרס המערבי המובהק הוא דיכוי המיעוטים השיעים, בעיקר בבחריין ובסעודיה. תמונות המטוסים מעל שמי לוב יאפשרו את עצימת העיניים המערבית באשר למתרחש במפרץ הפרסי.

 

לקישור במעריב

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים