מזרח תיכון חכם תימן: המהפכה ומשמעותה - פרופ' אלכסנדר בליי 11.4.11

תימן: המהפכה ומשמעותה - פרופ' אלכסנדר בליי 11.4.11

כמעט בחשאי מתחת לרף ההתעניינות של התקשורת הולכת ומבשילה מהפכה נוספת בעולם הערבי: פרישתו של נשיא תימן עלי עבדאללה סאלח ונפילת המשטר הנוכחי. סאלח הוא כנראה השליט הערבי הוותיק ביותר אחרי קדאפי. הוא תפס את השלטון ב1978- לאחר רצח קודמו בתפקיד מאז הקפיד להיבחר מדי שנים אחדות ברוב יציב אך לא ב99- אחוזים כמקובל במדינות אוטוקרטיות.

   כמו במדינות ערביות נוספות גם בתימן נמשכות ההפגנות ברחובות שבועות אחדים חלק מקציני הצבא הבכירים כבר ערקו לשורות המורדים והנשיא כבר הודיע כי לא יתמודד שוב עם תום כהונתו הנוכחית בשנת .2013 כל אלה הם כמעט העתק מדויק של אירועי מצרים. יתר על כן תימן בשליטת סאלח היתה בעלת ברית נאמנה של ארה"ב במלחמה נגד ארגון אל-קאעידה אך שיתוף פעולה זה לא מנע מן הנשיא אובאמה להסיר את תמיכתו בסאלח ולמעשה לתמוך במורדים.  

   נפילתו הקרובה והבלתי נמנעת של סאלח עומדת לחשוף אגף חשוב ומשמעותי במזרח התיכון לאיסלאם הרדיקלי ולהופכו לראש חץ נגד האינטרסים המערביים באזור תימן ממוקמת במוצאו הדרומי של ים סוף ושולטת משטחה על מיצרי באב אל-מנדב. מיצרים אלה מחברים את ים סוף לאוקיינוס ההודי ועוברים בהם 22 אלף כלי שיט בשנה המובילים כשמונה אחוזים מן הסחר העולמי ו12- אחוזים מן הנפט המיוצא מן המפרץ הפרסי דרך הים. מן העבר הנגדי של המיצרים נמצאות ג'יבוטי וסומליה הקיימות כמדינות רק באורח פורמלי ואשר שטחיהן מנוצלים לצורכי היערכות פיראטיים. זאת ועוד תימן היום נוצרה כתוצאה מאיחוד ב1990- של רפובליקת דרום תימן המרקסיסטית עם תימן המתונה בראשות סאלח. עד   האיחוד שלטה דרום תימן על האי פרים המצוי בלב המיצר ואילו תימן שלטה על מיצרי באב אל-מנדב מגבעת שייח' סעיד היריבות בין שתי המדינות והחשש שמא כל אחת תנסה לחסום את המיצרים בפני שכנתה יצרו איזון ושקט באזור היום נמצאות שתי נקודות שליטה אלה ביד אחת המסוגלת להטיל מצור ימי בלא כל התרעה על עולם הספנות בים סוף כולו. אין זו אפשרות תיאורטית בלבד: המצור הימי המצרי על מיצרי ים סוף אשר הופעל נגד ישראל במלחמת יום כיפור הוטל בזירה זו. השתלטות איסלאמית רדיקלית על תימן היא אפשרות סבירה ביותר יחד עם השתלטות האיסלאם הקיצוני על מצרים עשוי ים סוף להפוך ל"אגם איסלאמי" תוך נישול ערב הסעודית ירדן וישראל מאפשרות שימוש בנתיבי ים אלה.

   לאמיתו של דבר מאחר שישראל נהנית ממוצא לים התיכון הסכנה הגדולה ביותר מן המהפכה הקרובה בתימן נשקפת לממלכת סעודיה. הגם שהממלכה נהנית מרזרבות נפט הנאמדות בכ40- אחוזים מן העתודות העולמיות היא תלויה בשכנותיה לצורך יצואו. לממלכה אדירת מימדים זו אין מוצא עצמאי לים. יצוא באמצעות מכליות תלוי בשלטונות איראן במיצרי הורמוז ובשלטונות תימן במיצרי באב אל-מנדב. יצוא יבשתי תלוי באופי השלטון בירדן ובסוריה. זאת ועוד כבר בשנות ה60- השתמשה מצרים המהפכנית בטריטוריה תימנית כדי לחתור תחת השלטון הסעודי ואף לתוקפו באמצעים צבאיים. גם מלחמת השבטים בתימן משנת 2008 היתה מושא להתערבות סעודית מחשש שמא   שטחה יותקף בידי שבטים תימניים.

   החששות הסעודיים מפני הפיתוח הגרעיני האיראני ניסיונות החתרנות האיראניים בנסיכויות המפרץ הפרסי ונפילת המשטר האוהד של חוסני מובארק יוצרים שותפות בין ישראל לסעודיה בנוגע לדאגה מהמצב. ברשימת המודאגים נמצא גם צרכן הדלק האירופאי והאמריקני: נפילת תעלת סואץ ומיצרי באב אל-מנדב לידיים עוינות למערב לצד שליטה איראנית במיצרי הורמוז אינן מבשרות שוק דלק עולמי יציב. עליית מחירי הנפט שלה היינו עדים לאחרונה צפויה מן הסתם להימשך בטווח המיידי.

 

למאמר ב"ישראל היום" לחץ כאן

לכל המאמרים של אתר הפורום לחץ כאן

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים