הממלכה נגד המלכה: הירדנים קוראים לעבדאללה להתגרש - אלי אבידר הממלכה נגד המלכה: הירדנים קוראים לעבדאללה להתגרש - אלי אבידר

הממלכה נגד המלכה: הירדנים קוראים לעבדאללה להתגרש - אלי אבידר 20.4.11

במגרשי הכדורגל קוראים למלך עבדאללה להתגרש ממנה, ראשי שבטים במדינה קוראים לו "לרסן אותה". מה יש לירדנים עם המלכה ראניה?

בדצמבר האחרון נערך אחד ממשחקי הכדורגל החמים בליגה הירדנית: על כר הדשא התמודדו "אלפייסלי", שמרבית אוהדיה הם ירדנים, ו"אלווחדאת" שאוהדיה פלסטינים.
 

שני המועדונים, המייצגים את שתי קבוצות האוכלוסייה העיקריות בממלכה ההאשמית, הם יריבים ותיקים ומרים, ובסיום המשחק אף פרצה קטטה המונית בה נפצעו כ-250 אוהדים.

עוד קודם לכן ליוו אוהדיה הירדנים של "אלפייסלי" את ה
משחק בשיר שכלל מילה אחת החוזרת על עצמה: "תלגהא" -  תתגרש ממנה, בהגייה הירדנית-בדווית. הכוונה הייתה כמובן למלכה הירדנית ראניה, אשתו של המלך עבדאללה.

זו אינה הפעם היחידה בה השבטים ההאש
מים יוצאים כנגד המלכה ראניה. בתחילת פברואר השנה שלחו 36 ראשי שבטים בירדן מכתב נזעם למלך עבדאללה, בו מחו על הפקעת אדמות מדינה שברשותם והעברתם לבני משפחתה של המלכה.

ראנייה הואש
מה בהתערבות במינויים פוליטיים בממלכה, וחמור מכך, בערעור המאזן הדמוגרפי במדינה לרעת ההאשמים. בין 2005 ל-2010, טוענים ראשי השבטים, טיפלה לשכת המלכה ב-78 אלף בקשות לאזרחות שהגישו פלסטינים המתגוררים בירדן.

ב
מכתב נדרש המלך לרסן את אשתו, לא פחות. בקודים של המזרח התיכון, מדובר בחציית כל הקווים האדומים. אדם מהשורה בירדן, מצרים או סעודיה שהיה אומר לרעהו "רסן את אשתך" היה מסתכן בתגובה קשה ואלימה.

הדברים ח
מורים במיוחד מאחר שהאוהדים ייצגו את השבטים שאמורים לעמוד לצד עבדאללה ביום פקודה; עלבון כמו זה שספגה משפחת המלוכה במגרש הכדורגל לא היה קורה למלך חוסיין המנוח.

ראניה מלכת ירדן AFP


יחס התושבים למלכתם יכול לשמש ברומטר ליציבות הקואליציה

בניגוד לצרות מבית, זוכה המלכה ראניה לעדנה במערב. היא פעילה מאוד ברשתות החברתיות, מקדמת סדר יום חברתי ובונה את תדמיתה כסלבריטי המחוברת לשכבות המשכילות והצעירות בעולם הערבי.

לאחר נפילת
מובארק פירסמה ראניה ציוץ בטוויטר שבו בירכה את מצרים והעם המצרי, מהלך שהמלך עבדאללה ושאר שליטי העולם הערבי נזהרו מלעשות.

ב
מסמכי ויקיליקס נחשף כי המלכה נוהגת להשתתף בפגישות מדיניות שנערכות עם המלך, ובשתי פגישות עם גורמים מארצות הברית היא אף הביעה דעות ביחס לתפקידם של האמריקאים באזור, למדיניותו של הנשיא אובמה ולמעמדה של ירדן כגורם שיעמוד מול איראן.

ה
מלכה ראניה אינה אוהדת גדולה של ישראל, בלשון המעטה. ספרה "החלפת הסנדוויצ'ים", העוסק ברב-תרבותיות, תורגם לשפות זרות, אולם המלכה סירבה לפניות מהוצאות ספרים ישראליות לפרסמו בעברית. היא נוהגת להביע דעות נחרצות בגנות ישראל ובתמיכה במאבק הפלסטיני, כפי שלא עשתה אף מלכה ירדנית לפניה.

אך ישראל אינה ב
מוקד המחלוקת שמעוררת המלכה. כעסם של ראשי השבטים נובע מהחשש שירדן מאבדת את זהותה והופכת למדינה פלסטינית. המלכה הירדנית, פלסטינית במוצאה, היא סמל וגם גורם פעיל בדינמיקה הזאת.

פעילותה של ראניה נוגעת בעצב הרגיש ביותר של
מרקם היחסים הפנים ירדני: המתיחות בין הפלסטינים לירדנים שמאז ומתמיד איימה לשסע את הממלכה. יחס תושביה של הממלכה ההאשמית למלכתם יכול לשמש כברומטר ליציבות הקואליציה שעליה מתבסס בית המלוכה הירדני.

לישראל אינטרס
מובהק בשימור השלום והיחסים הטובים עם ירדן, וראוי על כן לעקוב אחרי הקולות העולים מעמאן בתשומת לב.

 

הכותב הוא יו"ר פורום "מזרח תיכון חכם". יחסיה של המלכה למערב והמתיחות בינה לבני ארצה יעמדו במרכז תוכנית הטלוויזיה "פרופיל" שתשודר הערב בערוץ 23

פורסם ב"מעריב" לקישור למאמר לחץ כאן

 

לשאר המאמרים ב"פורום למזרח תיכון חכם" לחץ כאן

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים