נחש בלי ראש- אלי אבידר נחש בלי ראש- אלי אבידר

נחש בלי ראש- אלי אבידר 3.5.11

  אנחת הרווחה על חיסולו של אוסמה בן לאדן נשמעה מהבית הלבן ועד בירות ערב, אולם את המחיר הפוליטי, שוב, ישראל עלולה לשלם

   חיסולו של בן לאדן בפקיסטאן הנחית מכה מוראלית קשה על הג'יהאד העולמי בכלל ועל ארגון אל-קאעידה בפרט. לא רק בבית הלבן חגגו אתמול: גם שליטי מדינות המפרץ, שסבלו מפיגועי הארגון לאורך השנים, שיחררו אנחת רווחה. למרות המאמצים האדירים שהשקיע אלקאעידה בפיגועי איכות במערב, עיקר פעילותו נועדה להחליף את המשטרים הערביים בממשלים איסלאמיים על פי חוקי השאריעה, בדומה למה שהתקיים באפגניסטאן תחת הטאליבן.

   לבן לאדן אין תחליף מיידי. מנהיג אל קאעידה ידע להגיע לסיכומים לא כתובים עם ראשי מדינות המפרץ, שנאלצו להסכים למעבר אנשיו דרכם בתמורה לשקט ביטחוני בשטחם. כל מחליף שימונה תחתיו יעסוק בעיקר בהסתתרות, ויתקשה לשחזר את כישוריו הפוליטיים של בן לאדן או את יכולתו להפוך לסמל תרבותי ופוליטי לצעירים מוסלמיים. אלא שזה רחוק מלהיות סופו של אל קאעידה. הארגון דומה לתולעת מחשב מתוחכמת היודעת לפעול באופן עצמאי, ללא הנחיות פעולה וליווי צמודים. הוא מורכב מתאים ומארגונים הפרוסים ברחבי העולם המוסלמי, ואלו ימשיכו ליזום טרור גם   לאחר חיסולו של מנהיגם.

   עם המוטיבציה האדירה של אל קאעידה לפיגועים נפגשתי בעצמי כששירתי כראש נציגות ישראל בקטאר ב12- בנובמבר ,2000 יום פתיחת הכינוס התלת-שנתי של ארגון הוועידה האיסלאמית ,)OIC( דווח בתקשורת המקומית על מעצרם של ארבעה אזרחים כווייתים החברים בארגונו של בן לאדן, ועל מעצרו של חבר חוליה נוסף ממוצא צפון אפריקאי עם דרכון סעודי מזויף. החוליה, כך נטען, תיכננה לשבש את פתיחת הוועידה באמצעות פיגוע איכות נגדנו, הנציגות הישראלית.

   רק שבעה חודשים מאוחר יותר נודעו כל פרטי המקרה, במסגרת גזר הדין כנגד ראש החוליה, מחמד אל-דוסארי - סרן בצבא כוויית שבעבר התנדב באפגניסטאן למלחמה בקומוניסטים ומאז עסק בגיוס אנשי צבא ואזרחים זרים בכוויית ובקטאר לביצוע פיגועים. החוליה בהנהגתו תיכננה לעקוב אחרינו, ולבסוף לבצע פיגוע איכות בעזרת מטען של 150 ק"ג חומר נפץ. למרבה המזל, חומרי החבלה נחשפו בכוויית וחברי החוליה נעצרו. ניתן רק לדמיין את ההד שהיה להתקפה כנגד הנציגות הישראלית על אדמות קטאר, בדיוק כאשר ראשי מדינות האיסלאם, מלכים, נשיאים וראשי   ממשלה מתכנסים במקום.

   לקיצוניות אין גבול, ואפילו ארגונים כמו חמאס מצאו את עצמם בשנים האחרונות נלחמים באל-קאעידה. ארגון "אל-תווחיד ואל-ג'יהאד" המזוהה עם אל קאעידה, אף גרם לפני כחודש מבוכה קשה לחמאס עזה כשחטף והוציא להורג פעיל שלום איטלקי ברצועה )זה לא הפריע לאיסמעיל האנייה לפרסם הודעת גינוי לחיסולו של בן לאדן. אחרי הכל, גם להנייה יש דעת קהל שהוא צריך להתחשב בה.)

   פרט לנעשה בעזה, ישראל מעולם לא עניינה את בן לאדן יותר מדי, וגם הפיגוע שנמנע בקטאר היה קודם כל מסר לעולם הערבי. את המאמצים והמשאבים השקיעה אל קאעידה ב"שטן הגדול" ארצות הברית ובמדינות ערב השונות. אלא שחיסולו של מנהיג הארגון משנה את התמונה. אמריקה נמצאת על מסלול התנגשות עם "הסנטימנט הערבי והיאסלאמי," ולא לחינם אמר הנשיא האמריקאי אתמול כי "ארצות הברית איננה במצב מלחמה עם האיסלאם ולעולם לא תהיה." ייתכן שאובמה ירצה לגבות את הצהרותיו במעשים, וכמו בשנתיים האחרונות, האפיק הזמין מבחינתו יהיה הלחץ על ישראל, עד כדי תמיכה בהצהרת העצמאות הפלסטינית.

מאמר שהתפרסם היום במעריב

עוד מהתקשורת בפורום למזרח תיכון חכם

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים