כישלון ישראלי - אלי אבידר כישלון ישראלי - אלי אבידר

כישלון ישראלי - אלי אבידר 16.5.11

  ההנהגה שלנו לא למדה את הלקח מהמשט הטורקי, והעניקה לאסד סיבה לחייך. שוב, בחסות חוסר המוכנות שלנו, אספסוף הצליח לפרוץ את הגבול

 

     אירועים במרון א-ראס ובמג'דל שמס אתמול, שבהם נהרגו מפגינים סורים ולבנונים שהתקרבו ואף חצו את גדר הגבול, מצביעים על רמה מדאיגה של חובבנות וליקוי בשיקול הדעת של הדרגים המדיניים והצבאיים הבכירים. העובדה שישראל איפשרה למפגינים לחצות את הגבול היא לא פחות מאשר מתנה מדינית לצד שמנגד. והגרוע מכל, שוב סידרה ישראל למנהיגים ערביים מוצא מבעיות הפנים שלהם בדמות עימות עם "האויב הציוני."  

   הקצב מדמשק, בשאר אסד, צריך לשלוח הבוקר זר פרחים גדול לירושלים. מזה שבועות שהשליט הסורי טובח באזרחיו ועדיין אינו מצליח לעצור את ההפגנות נגדו, עד שהגיע יום הנכבה וסיפק לו את האפשרות להפנות את תשומת הלב אלינו. אלפי המפגינים שבאו לגבול ישראל-סוריה הגיעו באוטובוסים מאורגנים ובסיוע מפורש מדמשק. גם בימים כתיקונם סוריה אינה מאפשרת תנועה חופשית של אזרחים באזור הגבול, ובוודאי בשעה שהפגנות סוערות מתרחשות בכל רחבי המדינה.  

   מישהו בהנהגה הסורית הבין שעדיף שהמפגינים ינפנפו בדגלי פלסטין מול כוחות צה"ל מאשר יקרעו את תמונותיו של בשאר אסד ברחובות העיר חומס. כך גם בלבנון, שתשכח היום מהמשבר הפוליטי ותתאחד כולה מאחורי חיזבאללה והפליטים הפלסטינים.

   עושה רושם שההנהגה הישראלית לא למדה דבר מאירועי המשט לעזה. הפלסטינים הבינו כבר מזמן שלא יוכלו להכניע את ישראל באמצעות הטרור, והם פונים לשימוש ב"עוצמה רכה:" חרם דה-לגיטימציה ובעיקר הפגנות המוניות   של אזרחים מקומיים וזרים, חמושים לעתים בנשק קר, הנעשות בצהריי היום ולאור מצלמות הטלוויזיה. במאבק הזה, חוסר המוכנות שלנו וההישג של אספסוף משולהב לפרוץ את הגבול הישראלי היא כישלון טקטי, שעלול להפוך לתבוסה אסטרטגית.

   הכישלון בזיהוי האסטרטגיה הפלסטינית-ערבית השתלב בהערכות מודיעיניות שגויות. בשבוע האחרון חזרו "גורמי ביטחון" על ההערכה שהמנהיגות הפלסטינית, שנהנית מפירות הסכם האיחוד, לא תאפשר הפגנות שייצאו   מכלל שליטה. התרחיש של צעדה המונית לכיוון גבולות ישראל כלל לא הובא בחשבון - וזאת למרות שמדובר היה באפשרות סבירה ביותר בהתחשב בהלכי הרוח בעולם הערבי וברצון של צעירי הפזורה הפלסטינית לקחת חלק ב"אביב העמים" המזרח תיכוני. לא היה צורך בריגול לוויני מתוחכם, מספיק היה לגלוש בימים האחרונים ברשתות החברתיות, בפייסבוק ובטוויטר, כדי לחוש בתכונה המיוחדת לקראת ה15- במאי.

   תוצאות היום הקשה אתמול עוד יורגשו היטב בעתיד. התמונות המבישות של המפגינים הסורים המסתובבים ברחובות מג'דל שמס קוראים סיסמאות ומתראיינים לרשתות הטלוויזיה )בשיאה של ההפקרות הכללית אחד המפגינים אף ניגש לכתב ישראלי וביקש ממנו טרמפ ליפו,) יספקו השראה להמונים בעזה, ביהודה ושומרון ובשכנותיה של ישראל.

   מי שמאפשר לכמה עשרות מפגינים לחצות את הגבול קורא במעשיו למנהיגות חמאס לארגן הפגנה של מאות אלפים שיצעדו למעבר ארז. מי שמצא עצמו מובך אל מול כמה משליכי אבנים המתקרבים לגדר הטובה יגרום למנהיגות סוריה להבין שהדרך הבטוחה להסיט מעצמם את האחריות לפשעים נגד האנושות היא לשסות את המפגינים בישראל. בהפגנות אתמול בעזה, קלנדיה, מג'דל שמס ומרון א-ראס השתתפו כמה מאות, לכל היותר אלפים בודדים. בפעם הבאה המספרים יהיו גדולים פי כמה.

פורסם גם ב NRG

עוד מהתקשורת בפורום למזרח תיכון חכם

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים