לבחור צד בסוריה - אלי אבידר לבחור צד בסוריה - אלי אבידר

לבחור צד בסוריה - אלי אבידר 13.6.11

עשרות מיליוני הטורקים שיצאו אתמול אל הקלפיות בבחירות הכלליות בארצם בחרו בוודאות כמעט מוחלטת את רג'יפ ארדואן לקדנציה נוספת בראשות הממשלה. שלטונו ועוצמתו של ארדואן מובטחים, אולם נפילתו המסתמנת של בשאר אסד טורפת עבורו את הקלפים. לטורקיה של ארדואן היה נוח לשמש גשר בין סוריה למערב, אך לנוכח הטבח שמבצע אסד בעמו וזרם הפליטים הנוהר צפונה, אפילו ארדואן נאלץ להתייצב לצד הרוב הסוני בסוריה. ראש הממשלה הטורקי יודע כי ארצו אינה יכולה לנתק את עצמה מהמתרחש מדרום לה.

בסוריה ישנו
מיעוט כורדי משמעותי - כמיליון איש - שעד לא מזמן היווה מטרד רציני עבור אנקרה. ליחסים עם דמשק גם היבטים היסטוריים של מאבק על שליטה והשפעה אזוריים. כמו בתקופות עבר, בהן ניצבה האימפריה העותומאנית כנגד האימפריה הצפויתשיעית שמרכזה באיראן, שוב עומדים האיראנים והטורקים אלו מול אלו במשבר הסורי: טורקיה פותחת את שעריה לפליטים מסוריה, ואלו מצדם מספרים על כוחות איראניים המסייעים לאסד בדיכוי ההפגנות נגדו.

בישראל, לעו
מת זאת, דממת אלחוט. הדעה הרווחת היא שנפילת אסד עלולה להביא לעליית שלטון קיצוני ועוין עוד יותר, ולכן אין לתמוך במפגינים נגדו (לאחרונה התפרסמו אפילו שמועות על ניסיונות תיווך של גורמים ישראליים בכירים, שמטרתם להותיר את השלטון הסורי על כנו).

מדובר במדיניות שגויה ומזיקה, הנובעת מקריאה מוטעית של המפה. אסד הבן גרוע מאוד לישראל. אביו הקיז לנו דם בלבנון, אולם היה זה בשאר שאפשר לטהרן לתפוס בעלות על המדינה, ובכך להפוך את גבולה הצפוני של ישראל ממטרד לאיום אסטרטגי.

ניסיון להסיט

 11 שנות שלטונו של בשאר אסד הוכיחו שמדובר במנהיג חלש שהפך את ארצו לגרורה איראנית. הסורים לא אהבו את חאפז אל-אסד, אולם הוא לפחות הקנה להם כבוד ומעמד בעולם הערבי. לעומתו, בשאר אל-אסד מקבל את ההוראות שלו מטהרן ואפילו מהחיזבאללה, ועל כך אין מחילה.

חיילים סורים שערקו
מן הצבא אף סיפרו על פקודות מגורמים איראנים לירות במפגינים. במצוקתו, שבר בשאר אל-אסד אפילו את המוסכמות ששמרו על שקט ורגיעה בגולן. בעידוד המשטר בדמשק התקיימו שתי הפגנות אלימות של פלסטינים בגבולה של ישראל, תוך ניסיון להסיט את תשומת הלב מרצח האזרחים בערי סוריה.

על פרובוקציה כזאת חייב לבוא תשלום. אם ישראל לא תבהיר לשלטון הסורי שהתערבות בענייניה הפני
מיים תגרור פגיעה באינטרסים שלו, במצעד הבא יוכלו לקחת חלק עשרות ומאות אלפים. מעבר לשיקולים הגיאו-פוליטיים, נקיטת עמדה בנושא הסורי תבהיר למדינות האזור שישראל היא גורם משמעותי התופס את עצמו כחלק מן המזרח התיכון.

רצח עם א
מיתי, כפי שהוא מתקיים כיום בסוריה, אינו יכול לעבור בשקט. על ישראל לסייע, באופן עקיף או ישיר, לגורמי האופוזיציה הסורים שנציגיהם פזורים ברחבי העולם, ובשום אופן אין להרשות התבטאויות לא רשמיות מצד גורמים זוטרים על ניסיונות תיווך למען העריץ מדמשק.


ב
מזרח התיכון מכבדים את מי שמכבד את עצמו. עמידה איתנה על עקרונות והגנה על הריבונות הלאומית הן תנאי יסוד להישרדות במרחב. ישראל אינה יכולה להתייצב לצדו של אסד בשעה שהוא רוצח את בני עמו, מושיב את האיראנים בדרום לבנון, ויוצר פרובוקציות אלימות ברמת הגולן. כל מי שיבוא במקומו יהיה טוב יותר לעם הסורי, טוב יותר למזרח התיכון, וטוב יותר לישראל. 

לקישור לNRG לחץ כאן

עוד מהתקשורת בפורום למזרח תיכון חכם

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים