יש עם מי לדבר - לינדה מנוחין יש עם מי לדבר - לינדה מנוחין

יש עם מי לדבר - לינדה מנוחין 14.6.11

נוכח המהפכות במזרח התיכון על ישראל לבחון מחדש את היוזמה הערבית, ולשלבה עם חזון אובמה ביצירת פתרון כולל עם מדינות ערב

הנה סיפור עם משעשע שמתרחש בתקופה העבאסית בזמן החליף הארון ארשיד, במחצית השנייה של המאה השמינית.

מדובר בתקופת פריחה ושגשוג בשירה, במדעים ובמתמטיקה, שכונתה "תור הזהב העבאסי". על פי הסיפור, החליף פנה למשורר הכי מפורסם באותה תקופה, אבו-נאוס, שנודע בלשונו החדה וביקש ממנו לחשוב על סיטואציה בה ההתנצלות חמורה יותר מהמעשה.

אבו-נואס, שהיה בן בית בחצרו של ארשיד, הבחין בחליף עטור בגלימה רחבה ומפוארת, והתחיל ללכת בשקט בעקבותיו מבלי שיבחין בו. משהתקרב אליו, הושיט אבו-נואס את ידו בתנועה מגונה לעבר האחוריים של החליף. החליף, מופתע מהעקיצה, הסתובב לראות מי החצוף שמעז לפגוע בהוד מעלתו. "אתה לא מתבייש?", הטיח באבו-נואס, "יסלח לי אדוני, חשבתי שזו הוד מעלתה הגברת זינב".

מדינות ערב חוששות מגל המהפכות

לאחרונה נשאל שר החוץ הבחרייני על המניעים של החלטת מועצת מדינות המפרץ לצרף את ירדן ומרוקו, החלטה שגרמה להרמת גבות בעיתונות הערבית ולפרשנויות רבות בעדה ונגדה.

הוא הכחיש טענות שהמניע הוא שיתוף פעולה צבאי כדי להתמודד בפני האיום האיראני, ושלף הסבר עוד יותר שנוי במחלוקת למעשה, בדיוק כפי שנהג אבו נואס: "המטרה היא לתמוך בירדן, שיש לה גבולות משותפים עם האדמות הכבושות, בהיעדר תהליך מדיני". כך הוא חושף את ערוותה של ירדן החוששת מפתרון פלסטיני בשטחיה בהיעדר שיחות שלום.

בחריין נאלצה להזעיק כוח משותף של המפרץ כדי לעמוד בפני האיומים השיעים בעידוד איראני. בדומה לארצות שכנות, היא חוששת מגל המחאות שמטלטל את העולם הערבי. ברור לכל שנדרשות רפורמות לשוויון בין השיעים והסונים ובין גברים לנשים. ירדן, שביקשה רשמית להצטרף למועצה חוששת מגלי הבריחה מסוריה לשטחה וגם מהאתגרים מבית ליתר רפורמות.

 

האיום האיראני מאחד את כל מדינות האזור

יש לפנינו הזדמנות פז, בה הציר המתון של משטרים מלוכניים מחפש היערכות גיאופוליטית מחודשת בפני הצונאמי באזור, שלא ברור לאן הוא מוביל.

האיום האיראני הוא למעשה הדבק שמאחד את כל מדינות האזור, גם איש אינו מדבר על כך בקול רם. המדינות המתונות האלה פתוחות בפני שיתופי פעולה והשקעות זרות, ומסוגלות להקים ממלכות היי-טק שגם ישראל יכולה לקחת בהן חלק, זאת במידה שיווצר אופק מדיני לפתרון הסכסוך עם הפלסטינים.

זהו החוב שנשאר על צווארן של מדינות אלה, על אף שהן עסוקות בבעיות מבית. המועצה נקראת לגלות מעורבות עמוקה בסכסוך, כפי שהיא מובילה פתרון בתימן והתערבה לטובת המורדים בלוב, נוכח חולשתה של הליגה הערבית.

יש מקום לבדיקה מחודשת של היוזמה הערבית שהוצגה בשנית ב-2007 והתאמתה לנוסח החדש של אובמה לפתרון כולל עם מדינות ערב. היוזמה הערבית אף זכתה לאזכור, ולא בכדי, על ידי ראש המוסד הפורש דגן, כאופציה לפתרון כולל של הסכסוך. היוזמה גם תביא רווחים לעמי ערב שנאנקים תחת עול העוני והפיגור.

הכותבת היא ממייסדי האגודה לשלום עם סוריה וחברה בפורום מזרח תיכון חכם. בעבר ראש דסק מזרח תיכון בטלוויזיה בערבית

המאמר פורסם בNRG

עוד מהתקשורת בפורום למזרח תיכון חכם

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים