עלינו לקלוט חלק מהפליטים הסורים - פרופ אלכסנדר בליי עלינו לקלוט חלק מהפליטים הסורים - פרופ אלכסנדר בליי

עלינו לקלוט חלק מהפליטים הסורים - פרופ אלכסנדר בליי 14.6.11

     מאז ראשית גל המהפכות והמהומות במזרח התיכון שטרם הגיע לשיאו סברתי כמו אחרים כי אל לישראל להתערב בכל המתרחש במדינות ערב. רצח העם המתגבר והולך בסוריה שינה את הנסיבות ומחייב עתה פעולה מיידית קונקרטית וממוקדת - לפתוח את הגבול במעבר קוניטרה למעבר אלף אזרחים סורים ויותר על נשיהם וטפם. עלינו להעניק להם מקלט מדיני זמני עד אשר תסכים ישראל ביחד עם מדינות נוספות באמריקה ובאירופה על מקום מגוריהם הקבוע.

   עוד בטרם בדיקת התועלת המדינית בהצעה זו ראוי להזכיר כי ישראל קמה כביתו של העם היהודי אך שלוש שנים לאחר תום השואה שבה איבדנו שליש מעמנו. היסטוריה עגומה זו מטילה עלינו עול מוסרי מיוחד. ראש ממשלת ישראל מנחם בגין ז"ל בחר עוד בטרם הושבעה ממשלתו הראשונה בכנסת להודיע מייד כי 179 פליטים מווייטנאם שאותם סירבו כל ממשלות העולם לקלוט יתקבלו בישראל בזרועות פתוחות. בדבריו ציין בגין כי בתור עם שכל מדינות העולם סירבו לקלוט את בניו בטרם השואה ובמהלכה מוטלת עלינו חובה מיוחדת בעניין זה. רבים מהפליטים הפכו מאז לאזרחים ישראלים מן המניין והם תורמים היום לרווחת המדינה ולרווחתם הם.

   למעשה בגין לא היה הישראלי הראשון שקלט פליטים מסיבות הומניטריות. בעת מלחמת האזרחים בירדן ב1970- ברח מספר משמעותי של מחבלי אש"ף לתחומי ישראל מחשש   שמא ייהרגו בידי חיילי הצבא הירדני. אף שמדובר היה במלחמה צודקת של ירדן בעלת ברית חשאית של ישראל ואף שאנשי אש"ף לחמו בעבר נגד ישראל הסכימה המדינה לקולטם זמנית משיקולים אנושיים. בסוף הם נקלטו מחוץ לגבולות ישראל.

   גם קליטת היהודים ממדינות ערב שהיו קורבן למסעות הרג ולרדיפות בידי המשטרים הערביים בעקבות הקמת המדינה היא סיפור קליטתם של פליטים שנעקרו באלימות מבתיהם. את סיפור ה"פליטים הערבים" הבדוי ברובו מכיר העולם כולו. את סיפור קליטתם המוצלחת היקרה והמורכבת של היהודים פליטי ערב כמעט אין איש בארץ ובעולם שמכיר הסיבה היא שישראל טיפלה בכל פליט בראש ובראשונה כאדם שיש לשקמו ולא כקלף מיקוח פוליטי. עלות השיקום והטיפול בכל המקרים שצוינו ונוספים עליהם תמיד היתה על מדינת ישראל ללא כל חישוב כלכלי.

   הגיעה העת שישראל תנקוט יוזמה ותפעל מיידית לפתיחה מדודה וזהירה של הגבול לפליטי סוריה. בעת שבה הטוענים לזכות השיבה הבדויה צובאים על גדרותינו חיוני להכתיב סדר יומי אנושי והגון המבליט את סדר העדיפויות של ישראל ואת עליונותה המוסרית על שכנתה מצפון. חיוני להתחיל במו"מ עם מדינות אירופה ואמריקה בנושא שאין אנושי ממנו ואשר מעמיד רבות מן ה"אמיתות" במזרח התיכון באורן הנכון.

 הכותב הוא פרופ,' ראש המרכז לחקר המזרח התיכון, המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון.

המאמר פורסם היום ב"ישראל היום"

עוד מהתקשורת בפורום למזרח תיכון חכם

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים