לסייע לטורקים לעזור לסורים - לינדה מנוחין לסייע לטורקים לעזור לסורים - לינדה מנוחין

לסייע לטורקים לעזור לסורים - לינדה מנוחין 19.6.11

נוכח המשך האלימות שמשטר אסד מפעיל על אזרחי סוריה, התקשורת הערבית תוהה בימים האחרונים איך זה ששליטי ערב מעלימים עין ושותקים על העוול שנעשה לחפים מפשע בזמן שמדינות אירופה וארצות הברית מנסות לקדם סנקציות נגד המשטר העלאווי של בשאר.

חולשתם של הליגה הערבית וארגון המדינות המוסלמיות נחשפה לאחר שכל מה שעשו בתגובה לדיכוי האלים הוא להביע "דאגה". במקרה של לוב, הארגונים הללו הצטרפו להחלטת מועצת הביטחון להפעלת כוח צבאי זר, אולם החשש ששלטונו של אסד יחזיק מעמד בסופו של דבר גורם להם להיזהר במקרה של סוריה.

לעומתם, ראש ממשלת טורקיה רג'יפ טייפ ארדואן, שהתקרב מאוד לאסד בשנים האחרונות, זוכה לשבחים רבים לאחר שחצה את הקו שבו נעצרו שאר המדינות הערביות, ונקט עמדה אקטיבית מול המתרחש אצל שכנתו מהדרום. הוא הציע לאסד דרכים שונות לחולל רפורמות בסוריה כדי להתחשב ברצון העם, הן ברמת מפלגת השלטון והן ברמת מוסדות המדינה. לאחר שניצח בבחירות בטורקיה, ארדואן אף הגביר את הלחץ כדי לשים סוף למעשיו של אסד.

ארדואן לא היסס לתקוף את אחיו של בשאר, מאהר, על האלימות שנקט נגד האזרחים. טורקיה גם נחלצה לסייע לאלפי פליטים ופרסה להם אוהלים על גבולה עם צפון סוריה. ירדן, לעומת זאת, סגרה את הגבול שלה עם דרעה הסורית עד לחזרת השקט על כנו אצל שכנתה, כך נאמר בהודעה רשמית שפירסמה הממלכה ההאשמית.
מחווה יפה

אין אף דת בעולם שיכולה לשתוק על הזוועות שמחוללים המשטרים השנואים על עמיהם, כמו השימוש באונס של מאות נשים ככלי הרתעה נגד האופוזיציה בלוב, העינויים עד מוות של חמזה, הילד הסורי בן ה-12, או זריקת גופות של אזרחים לים כפי שמספרים בעיר החוף לטאקייה. גם קולם של המופתים, המטיפים למיניהם, נאלם כשהם מתעלמים מחובתם הדתית ומחויבותם כלפי הבורא.

טורקיה הודיעה שהיא יכולה לקלוט כמה אלפי פליטים סורים בלי סיוע בינלאומי. זו אותה טורקיה שמנסה כעת להנמיך פרופיל בעניין המשט הבא לעזה.

זו שעה יפה לישראל להראות את הפנים האנושיות שלה, ולהציע עזרה לקליטת פליטים סורים בטורקיה באמצעות הגשת סיוע לוגיסטי, רפואי וכל מה שארדואן צריך כדי לעמוד במשימה. ברור שישראל רוצה לראות שלטון יציב, אפילו לא דמוקרטי, וגבולות משותפים שקטים עם סוריה. אולם איך נוכל לסלוח לעצמנו אם נשתוק, כשרק לפני כמה עשרות שנים היינו בעצמנו עם נרדף שבניו ובנותיו החפים מפשע סבלו מאלימות רצחנית.

במקרה הנוכחי, איש לא יוכל להאשים אותנו בהתערבות פוליטית בעניינים לא לנו. זו גם תהיה מחווה יפה כלפי הטורקיה, שיכולה לסייע ולו במעט, להמתקת היחסים בין שתי המדינות

לינדה מנוחין - ממייסדי האגודה לשלום עם סוריה וחברה בפורום מזרח תיכון חכם. פרשנית ומרצה בעניני המזרח התיכון- לשעבר ראש דסק המזה"ת בטלוויזיה בערבית

המאמר פורסם ב NRG

עוד מהתקשורת בפורום למזרח תיכון חכם

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים