האזרח המודאג דגן - אלי אבידר 4.12.11 האזרח המודאג דגן - אלי אבידר 4.12.11

האזרח המודאג דגן - אלי אבידר 4.12.11

האזרח המודאג דגן

הערכת המצב של ראש המוסד לשעבר נמצאת מחוץ למנדט המקצועי שלו. עובדה

 

     השיח הציבורי בנוגע לתקיפת מתקני הגרעין באיראן התחדד מאוד לאחרונה. הגורם הישיר לכך הוא ראש המוסד לשעבר מאיר דגן, שהיה אורח מהדורה מרתקת של "עובדה" ביום חמישי האחרון. התוכנית הוקירה בצדק רב את דגן על פועלו רב השנים למען ביטחון ישראל, הציגה אותו באור אנושי ואישי וחשפה זוויות חדשות באישיותו של הלוחם הוותיק; אבל רגע השיא היה כשאילנה דיין הצליחה לזקק את הסיבה האמיתית להתנגדותו של דגן לתקיפה באיראן. עד כה סיפק דגן בעיקר הצהרות בנוסח "הם לא ישתיקו אותי." כעת, הסביר סוף-סוף מדוע היה דחוף לו לדבר: דגן תקף את הערכתו של אהוד ברק, שלפיה חלון ההזדמנויות לעצירת הפצצה האיראנית ייסגר באביב .2012 להערכתו, יש זמן עד שנת 2015 וישנן עוד דרכי פעולה. אם האיראנים יחליטו על הרכבת פצצה, אומר דגן, העולם יידע על כך. תהיה התראה מוקדמת. במקרה כזה, הוא אינו פוסל לחלוטין את האופציה הצבאית. כמי שהיה אחראי על התיק האיראני, דגן נחשב לסמכות בתחום המבצעי. כל עוד הוא התנגד לתקיפת מתקני הגרעין אבל לא נימק את עמדתו, הפירוש המתקבל על הדעת עבור העולם היה שישראל פשוט אינה מסוגלת לכך שאין לה אופציה צבאית. זוהי הנחה מסוכנת מאוד מבחינת האינטרס האסטרטגי של ישראל: אנו חייבים לשכנע גם את האיראנים וגם את המערב שמהלומה אווירית נמצאת על השולחן, אחרת אף אחד לא ייקח אותה ברצינות.

   למרבה ההפתעה, התברר ב"עובדה" שאת דגן מניעים חששות אחרים. "אתה חושב שמדינת ישראל אינה מסוגלת להתמודד עם טילים שנורים עליה משלוש חזיתות"? שאלה דיין. דגן נשאר ללא תשובה הולמת. הוא דיבר על השלכות התקיפה - הטילים שיעופו על ישראל, השיתוק הכלכלי שיבוא וההשלכות המדיניות. אבל דגן אינו אוטוריטה בתחומים הללו. הוא אינו מומחה ליחסי חוץ, ולכן אינו יכול או צריך להעריך מהן התוצאות הדיפלומטיות של מהלומה צבאית על מתקני הגרעין האיראניים; הוא גם אינו אלוף פיקוד העורף, העוסק בהערכת כמות הנפגעים בעורף במקרה של תגובה איראנית. הערכת המצב שעומדת ביסוד עמדתו של דגן נמצאת מחוץ לתחום המנדט המקצועי שלו.

   דיין יכלה לסכם את המשדר בתובנה שלפיה ראש המוסד לשעבר פשוט רוצה שנמתין עוד שנתיים-שלוש לפני קבלת ההחלטה. היא יכלה לחתוך בבשר החי ולסכם שבעצם דגן כועס על שלא נתנו לו להמשיך בתפקידו, מאחר שהוא משוכנע שהיה בידו להפוך את התקיפה באיראן למיותרת. ייתכן שההסתבכות בדובאי, לפי פרסומים זרים, היא זו שקטעה את תוכניותיו. נראה שלעולם לא נדע.

   מה שאנחנו כן יודעים הוא שהשיח הציבורי בנושא הגרעין האיראני יצא משליטה. מאיר דגן יתקבל בברכה בפוליטיקה הישראלית, אולם עד אז יש לקחת את ניתוחיו בפרופורציה, במיוחד כשהם עוסקים בנושאים שאינם בתחום הידע שלו. ובעיקר, אסור שיובן מדבריו של ראש המוסד היוצא שישראל אינה מסוגלת לפעולה צבאית. כדאי שהברדק הפומבי בישראל לא יטעה את האיראנים לגבי היכולת, הרצון והנחישות של ישראל להגן על עצמה. בעניין הזה הם תמיד יכולים להיוועץ בבן בריתם היקר, חסן נסראללה, שהיה בטוח שישראל תחשוש לפעול בעוצמה לאחר חטיפת רגב וגולדווסר ז"ל, ומאז מבלה את ימיו הרחק מאור השמש.

עוד מהתקשורת בפורום למזרח תיכון חכם

פורסם ב NRG

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים