מזרח תיכון חכם הנכבה שלנו - צבי גבאי 1.2.12

הנכבה שלנו - צבי גבאי 1.2.12

הנכבה שלנו

  התעמולה הערבית הצליחה: ממלחמת הקוממיות זוכרים בעיקר את מנוסת הפלסטינים ולא את הפוגרומים ביהודים. עוד לא מאוחר לשנות את המצב

 

     כמדי שנה, בסוף ינואר, נערך במרכז מורשת יהדות בבל באור יהודה טקס אזכרה צנוע להרוגי המלכות בעיראק. 80 יהודים מסרו את נפשם מיום הקמתה של מדינת ישראל. הם הוצאו להורג בתלייה, מתו בעינויים או תוך כדי בריחתם לישראל. טרגדיות דומות וקשות חוו היהודים בכל מדינות ערב: אלג'יריה, תוניסיה, לבנון, לוב, מרוקו, מצרים, סוריה ותימן. יהודים רבים שילמו בחייהם על יהדותם לפני קום מדינת ישראל, ולאחר הקמתה איבדו את חייהם כנקמה על ניצחונותיה של ישראל את צבאות ערב בשדות הקרב.

   ערב הקמת מדינת ישראל שררה אווירת אימים אנטי-יהודית בכל מדינות ערב, והיא לוותה בהצהרות אנטי-יהודיות מתלהמות, גם מעל לבימת האו"ם. בעקבותיה באו התנכלויות קשות מצד השלטונות ופגיעות אישיות וחומריות מצד ההמונים. כל אלה אילצו את יהודי ערב לברוח ולהגר מכל מדינות ערב, תוך השארת רכושם הפרטי ורכוש קהילותיהם מאחור. כיום נותרו במדינות ערב יהודים בודדים מתוך אוכלוסייה שמנתה כמיליון נפש עם קום המדינה.

   מעטים הם הזוכרים את הטרגדיות האנושיות הנוראות שחוו היהודים במדינות ערב. אסונם כמעט נשכח, לא נלמד כראוי בבתי הספר, לא נדון בתקשורת, לא מצוין באופן ממלכתי ולא מדובר במסגרת מוסדות האו"ם. כמחצית אוכלוסיית ישראל מוצאה במדינות ערב, שבהן חיו יהודים במשך אלפי שנים, אך מעטים בעולם יודעים על כך. התעמולה הערבית השכילה להעלים מהשיח הבינלאומי את מסכת חילופי האוכלוסין שהתרחשה בין ישראל לבין מדינות ערב במהלך מלחמת הקוממיות. היא חזרה וטענה ל"זכות השיבה" לערביי פלסטין שנלחמו בישראל, וחלקם נס על נפשו מחשש שיבולע לו. במקביל הצליחה התעמולה הערבית לנטוע בקרב ציבור רחב בעולם את התפיסה שיהודי ישראל "באו מפולין וגרמניה"... ואילו "הנכבה הפלסטינית," שהתרחשה באשמת הערבים בלבד, היא האסון היחיד שהתרחש עם קום המדינה.

   העיוות ההיסטורי של המציאות הדמוגרפית והמדינית נוצר באשמתנו. ישראל - גם הממשלה וגם ארגוני היהודים יוצאי מדינות ערב - חייבת להעלות את סוגיית יהודי ערב על סדר היום כחלק מרכזי מההיסטוריה של עם ישראל בארצו. יש לפעול לארגון טקס אזכרה ממלכתי למאות הקורבנות היהודים שנפלו במדינות ערב. חובה ללמד את המורשת של יהודי ערב בבתי הספר. בד בבד, יש להעלות את סוגיית יהודי ערב מעל לבימות העולם.

   בעקבות לחצי ארגונים יהודיים בחו"ל וקבלת החלטה בקונגרס האמריקאי, נחקק בכנסת לפני שנתיים, ב22- בפברואר ,2010 חוק למתן פיצוי לפליטים יהודים מארצות ערב במסגרת תהליך השלום. אין כל ספק שזהו צעד ראשון בכיוון הנכון, אך יש להמשיך לקדם את החוק כדי להשיג פיצוי לרכוש היהודי הרב שהושאר במדינות ערב. סוגיית יהדות ערב הוזנחה בישראל מסיבות לא מובנות במשך זמן רב מדי. ככל שנקדים לתקן את העוול, כן ייטב.

פורסם גם ב NRG

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים