מזרח תיכון חכם הקרב מתחיל - אלי אבידר

הקרב מתחיל - אלי אבידר 1.2.12

הקרב מתחיל

  סירוב המערב להעניק סיוע צבאי לאופוזיציה הסורית יקשה עליו להשפיע על השלטון הבא. לחלל שייווצר יחדרו גורמים קיצוניים, ובראשם איראן

 

     היום כבר אין ספק: סוריה על סף הפיכה. המורדים הולכים ומתחזקים, לא מעט בשל העריקות המתרבות מכוחותיו הנאמנים של בשאר אסד לשורותיהם. העורקים לא רק רבים יותר, אלא גם בכירים יותר, ביניהם בעלי דרגות קולונל וגנרל. כשהאופוזיציה מרכזת כוח ומאמץ, היא מסוגלת אפילו לכבוש רבעים בפאתי דמשק, גם אם היא עדיין מתקשה להחזיק בהם.

   כל עוד אסד בשלטון וההתקוממות נמשכת, האינטרסים של מעצמות המערב ושל מרבית מדינות ערב חופפים: אלו וגם אלו רוצים לראות בנפילת המשטר בהקדם. שליטי כווית, קטאר, סעודיה ובחריין זוכרים היטב את הסיוע הסורי לכוחות האופוזיציה במדינותיהם. בקטאר ניסה בן דודו של האמיר לבצע הפיכה נגד השלטון בשנת ;1996 מי שעמד לצדו היה המודיעין הסורי. במדינות אחרות שימשה סוריה כגרורה איראנית המתסיסה את בני המיעוט השיעי נגד המשטר. אף אחד מהמנהיגים הערבים אינו מתכוון להזיל דמעה על התמוטטותו של השלטון בדמשק, בלי שום קשר לזהות המשטר שיירש את מקומו.

   גם משטר איסלאמי סוני קיצוני לא יהווה בעיה מבחינת המדינות   הערביות. מטרתן היחידה היא חיסול המטרד ששמו בשאר אסד, וההנחה היא שהן יצליחו להסתדר עם כל מי שיעלה לשלטון אחריו. הנה, בתוניסיה שולטת מפלגה איסלאמית, לוב הופכת לגן עדן לארגוני טרור, ובמצרים נפל הבית התחתון לידי האחים המוסלמים, והעולם הערבי אינו נרעש.

   לעומתן, המערב ובראשו ארצות הברית היה רוצה לראות משטר דמוקרטי אזרחי בסוריה, כזה שייהנה מהסכמה ציבורית רחבה ויוכל לשקם את המדינה המפוררת לאחר מלחמת אזרחים קשה. על מנת להצליח להשפיע על השלטון הסורי אחרי אסד, המערב צריך לפתוח כבר עתה בערוצי הידברות עם המורדים. זוהי משימה מסובכת, מפני שבניגוד להתרחשות בלוב, מדינות המערב לא הגישו סיוע לאופוזיציה הסורית, גם כשתומכיה נטבחו באלפיהם.

   גם איראן תנסה לבחוש בקלחת   הסורית. דמשק של אסד שימשה כזרועה הארוכה של טהרן בתחזוק ארגוני הטרור בלבנון ובעזה, ובראשם חיזבאללה וחמאס, ולאיראנים אין כוונה לוותר על הברית הזו בקלות. האיראנים מנהלים משחק כפול: מצד אחד הם ממשיכים לעמוד לצדו של אסד, אולם במקביל טהרן מקיימת דיאלוג ער עם גורמי אופוזיציה על מנת למצוא הזדמנויות לשיתוף פעולה ביום שאחרי ההפיכה. חשיפת הסיוע הרחב שהעניקה טהרן למשטרו של אסד עוררה אמנם רגשות אנטי-שיעיים בסוריה, אולם המזרח התיכון הוא מקום שבו אינטרסים נפגשים ומשתנים, ואין לפסול תרחיש של שיתוף פעולה בין מורדי האופוזיציה לאיראנים לאחר חילופי המשטר. אסד ונאמניו מרוקנים כרגע את קופת המדינה הסורית, ומי שיתפוס את השלטון בעקבותיהם יזדקק לסיוע נרחב כדי לייצב את הכלכלה המקומית. לא יהיה זה מפתיע לראות את טהרן תורמת ברוחב יד למשטר החדש.

   על רקע הקרבות בפאתי דמשק, העולם המערבי עסוק בחרושת שמועות לגבי זהותם של מי שיאיישו את מוסדות השלטון בסוריה לאחר נפילתו של אסד. מוקדם עדיין לקבוע אם לשלטון יעלה משטר קיצוני ואנטי-מערבי או שלטון דמוקרטי מתון יחסית. כך או כך, על המערב להבין שהמאבק האמיתי על סוריה החדשה רק נפתח.

פורסם גם ב NRG

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים