מזרח תיכון חכם הזנחת לוחמי צד"ל – נזק אסטרטגי לישראל - אלי אבידר 16.3.12

הזנחת לוחמי צד"ל – נזק אסטרטגי לישראל - אלי אבידר 16.3.12

הזנחת לוחמי צד"ל – נזק אסטרטגי לישראל  

ב-24 במאי 2000 עזב צה"ל את רצועת הביטחון בדרום לבנון. מסכי הטלוויזיה נמלאו בתמונות החיילים הצוהלים ובפרשנים שדיברו על רגע היסטורי, אולם את המסיבה קלקל מראה מביש: אלפי אנשי צבא דרום לבנון שהידפקו על שערי הכניסה לארץ, בתקווה להציל את נפשם ואת בני משפחותיהם. כמעט שתים עשרה שנים עברו מאז, והזלזול בלוחמים ששפכו את דמם לצד חיילינו עומד בעינו. הזמן שעבר רק העמיק את החרפה.

כ-7,800 אנשי צד"ל ובני משפחותיהם ברחו לישראל. במהלך השנים שחלפו מאז הנסיגה, לא פחות מ-3,000 מהם התייאשו וחזרו ללבנון, על אף הסכנה שנשקפת לחייהם. חלק מהחוזרים עצורים עד עצם היום הזה; חייהם של אחרים הפכו לגהנום. בין יתר ההטרדות שהם עוברים, נקראים אנשי צד"ל לשעבר לחקירות חיזבאללה שנועדו לברר האם הם עדיין שומרים אמונים לישראל – המדינה שלא ידעה לשמור להם אמונים.

כאלף לוחמים ובני משפחה נוספים עזבו לארצות אחרות; מצבם של אלו טוב הרבה יותר. למרבה האבסורד, דווקא אומות העולם שבחרו לסייע לישראל בטיפול באנשי צד"ל, עשו עבודה הרבה יותר אנושית מאיתנו.

חייליו של צבא דרום לבנון וקציניו נלחמו, נפצעו ונהרגו לצדם של חיילי צה"ל. זו הייתה הברית המשמעותית ביותר שכרתה ישראל עם פלג כלשהו בעולם הערבי; ברית היסטורית שאינה פחותה בחשיבותה מהסכמי השלום עם מצרים וירדן ולו בשל העובדה שגורם מחוץ לגבולות ישראל החליט לעמוד באופן פעיל לצדנו. לא במחשכים ולא מאחורי דלתות סגורות, אלא בצורה הגלויה ביותר – בשדה הקרב, כתף אל כתף עם חיילי החי"ר והשריון של צה"ל.

בשנים שחלפו מאז הנסיגה התקבלו החלטות ממשלה בנושא לוחמי צד"ל ואף מונה שר לטיפול בעניינם, אבל צעדים בשטח כמעט ולא ננקטו. קציני צד"ל הבכירים זכו לסיוע של משרד הביטחון, אולם על הטיפול בקצינים הזוטרים ובחיילים הופקד משרד הקליטה. כתוצאה מכך, רבים מהלוחמים לשעבר סובלים מהזנחה, מחסור בדיור ועוני. האבטלה בקרבם מגיעה ל-45 אחוז.

מעבר לחובה המוסרית כלפי לוחמי צד"ל, הטיפול במצוקתם הוא גם אינטרס אסטרטגי מן המעלה הראשונה. העולם הערבי בוחן כיצד ישראל מתייחסת לבני בריתה, והזנחתם תקשה עוד יותר על יצירת בריתות עם קהילות ומדינות באזור בעתיד. כבר עכשיו זוכה מצוקתם של לוחמי צד"ל לפרסום בעולם הערבי, ומשמשת את החיזבאללה ככלי תעמולה מול הפלגים השונים בלבנון. המסר למי ששקלו לשתף עמנו פעולה ברור: ביום פקודה, ישראל נוטשת את ידידיה.

על מדינת ישראל לנקוט מיד בצעדים שיתקנו משהו מהנזק שכבר נגרם, וימנעו הידרדרות נוספת. יש להפסיק את ההפרדה בין דרגים שונים בקרב חיילי צד"ל, ולאחד את הטיפול בהם תחת משרד הביטחון. יש למצוא להם תעסוקה ודיור הולמים, ולספק למשפחותיהם תמיכה נפשית וחברתית שתסייע לשיקומם ולהשתלבותם בחברה בישראל.

בעבר, ידע העם היהודי להעריך את מי ששמו את נפשם בכפם למענו. שתים עשרה שנה אחרי פירוק צבא דרום לבנון, עלינו לממש את חובתנו ההיסטורית כלפי לוחמיו ובני משפחותיהם ולהבטיח להם חיים הוגנים ומכובדים לצידנו.

 

לקריאת המאמר לחץ כאן  לקריאת המאמר לחץ כאן
הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים