מזרח תיכון חכם השתלטות כפולה - אלי אבידר 2.4.12

השתלטות כפולה - אלי אבידר 2.4.12

השתלטות כפולה

ישראל ניצבת בפני אירוע שישנה את המזרח התיכון: האסלאם הפוליטי במצרים כובש גם את הבית התחתון וגם את הרשות המבצעת

 

נפל דבר במצרים: במהלך הדרמטי ביותר מאז נפילת שלטונו של מובארק, הכריזו "האחים המוסלמים" כי המיליונר מחמד חיירת אל-שאטר הוא מועמד התנועה לנשיאות. ההכרזה טרפה את הקלפים ועדכנה את כל התחזיות המוקדמות באשר לעתיד המדינה. אנו ניצבים בפני אירוע שישנה את עתידו של המזרח התיכון: השתלטות אפשרית של נציגי האיסלאם הפוליטי גם על הבית התחתון וגם על הרשות המבצעת במצרים.

אל-שאטר, מהנדס במקצועו ואב לעשרה שעשה את הונו ממסחר, היה המממן העיקרי של "האחים המוסלמים." הוא נשלח בעבר לכלא גם על ידי עבד אל-נאצר וגם על ידי סאדאת בשל פעילותו בתנועה. הבחירה בו אינה מקרית ונועדה להציג פנים מתונות למערב. פרשנים ועיתונאים מעריכים כי אל-שאטר המודרני )משמעות שמו היא "חרוץ" או "מתוחכם)" מוביל את תהליך השינוי של "האחים המוסלמים" כך שהתנועה תיחשב כוח שלטוני לגיטימי.

ב8- בפברואר הופיע אל-שאטר בתוכנית האיסלאמית "ללא גבולות" ב"אל-ג'זירה" והותקף בשל שתיקת "האחים המוסלמים" לנוכח האנרכיה והדיכוי הצבאי במצרים. אל-שאטר הבהיר שלאחר שנים במחשכים, האחים המוסלמים עוסקים בבניית כוח פוליטי, ושבכוונתם לחזק את מעמד בית הנבחרים ואת הדמוקרטיה. אולם אין לטעות: כפי שניצחון האחים בבחירות לפרלמנט גרם להם ללטוש עיניים לנשיאות, השתלטות על תפקיד ראש המדינה סופה לשנות את השאיפות של "האחים" לגבי עתידה של מצרים.

המאזן בין הצבא לבין הכוחות המוסלמיים עובר כעת טלטלה עזה: דומה שהצבא ניצל עד תום את האשראי הציבורי שניתן לו לאחר המהפכה, וכעת קיימים ספקות רציניים לגבי יכולתו להוביל את תקופת המעבר עד ביסוס השלטון החדש בהצלחה. מצד שני, בזכות ניצחון התנועות האיסלאמיות בבחירות "האחים המוסלמים" חשים שבכוחם לכבוש יעדים נוספים.

דרמה נוספת עשויה להתחולל ביחסיה של מצרים עם המערב, ובעיקר עם ארצות הברית. העולם הערבי, כך נראה, לא מוטרד מהאפשרות של שלטון איסלאמי בקהיר, אולם האמריקאים, שהפנו את גבם למובארק בשם השאיפה לחירות ולדמוקרטיה, יצטרכו לקבל החלטות בנוגע לעתיד התמיכה הכלכלית והצבאית במצרים. התנהלותו המנומנמת של הבית הלבן עד כה לנוכח האירועים חסרי התקדים בקהיר אינה מבשרת טובות מבחינתנו. הסטטוס קוו במצרים השתנה לבלי שוב: "האחים המוסלמים" פרסו את הכלים על לוח השחמט, וכעת הם מאיימים להכריע את המשחק כולו. על ירושלים לעקוב בתשומת לב אחרי ההתפתחויות ולא ללכת שבי אחר הצהרות "מתונות" של גורמים קיצוניים. אם יש אפשרות להפעיל מנופי לחץ על הצבא המצרי ועל גורמים אחרים שעשויים לעצור את השתלטות האיסלאם הפוליטי על המדינה, זוהי השעה לעשות כן. אחרי הבחירות לנשיאות, ייתכן שכבר באמת לא יישאר עם מי לדבר בקהיר.

 

פורסם ג ב NRG

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים