מזרח תיכון חכם נפלו ברשת - טל פבל 2.4.12

נפלו ברשת - טל פבל 2.4.12

נפלו ברשת

"צעדת המיליון" נכשלה. מחאה מקוונת מוציאה אנשים לרחובות, לא לגדרות

 

יום האדמה שחל ביום שישי האחרון משמש עילה לארגונים פלסטיניים ולגורמים שונים התומכים בהם ליצירת אירועי מחאה באזורנו ובעולם הרחב נגד ישראל. אלו עומדים בסימן של "צעידה עולמית לעבר ירושלים." לשם כך התקיימה פעילות מקוונת ענפה למדי באינטרנט וברשתות החברתיות.

לב העשייה המקוונת ביוזמה זו מצוי באתר ייעודי שהוקם לשם כך ) globalmarchtojerusalem.org  ( הפעיל בערבית ובאנגלית. ממנו ניתן ללמוד כי מחאה זו תוכננה בארבעה מישורים: צעידות מרחבי העולם והמדינות השכנות לעבר ירושלים, תוך כוונה להגיע "לנקודה האפשרית הקרובה ביותר בהתאם לנסיבות בכל מדינה ותוך תיאום בין כל הקבוצות והארגונים החברתיים המשתתפים בצעידה;" צעידות בתוך ישראל והשטחים במטרה להגיע לירושלים במתכונת דומה; הפגנות המוניות מול שגרירויות ישראל בעולם; עצרות בכיכרות מרכזיות ברחבי העולם; ושיירה בינלאומית אשר יצאה לדרכה לעבר ירושלים בשבועות הקודמים לאירוע.

הפייסבוק מהווה במה לארגון האירועים: האתר המרכזי של צעידה זו מפעיל לפחות שישה חשבונות פייסבוק שונים )חלקם בשפות שונות,) כמו גם עמוד אשר זכה ל24- אלף לייקים. דוגמה נוספת היא הידיעה בפייסבוק הקשור בצעידה על כך ש"האחים המוסלמים" סיפקו אוטובוסים בחינם לטובת המפגינים.

לצד זאת, קיימות בפייסבוק פעולות הזדהות רבות עם אירועי המחאה הצפויים: אירוע הקורא לעטות כאפייה בתור הזדהות עם פלסטין ב30- במרס, אירוע הקורא להפגנת הזדהות בכיכר תחריר שבקהיר, אחר באוסטריה הקורא לצעידה בתאריך זה לפלסטין מכל רחבי העולם, ועוד רבים אחרים ובכלל זה אף בשטחים, כמו זה המיועד להיערך בכפר נבי סאלח.

לצד הפעילות התוססת בפייסבוק, גם הפעם ניתן לראות כי בטוויטר נוצרו תגיות ייעודיות רבות שמטרתן לתייג את המידע הרב ולהקל בכך על הקוראים. כך אנו חוזים בארגונים הפועלים ברחבי העולם בתחום הדה-לגיטימציה של ישראל, שהיוו חלק משמעותי בפעילות מקוונת הזו.

חזית נוספת שראינו הייתה בתחום ההתקפות המקוונות. באירועים דומים של משברים צבאיים או מדיניים בעבר היינו עדים לעלייה דרמטית בכמות ובאיכות אתרי האינטרנט המותקפים בישראל. בעקבות זאת ניתן היה לצפות כי גם הפעם יהיו אתרי אינטרנט רבים בישראל נתונים להתקפה מצד האקרים רבים במזרח התיכון ובעולם האיסלאמי, אך המינון היה נמוך מאוד וחסר השפעה ממשית.

לסיכום, כבעבר, ניתן לראות פעילות מקוונת מאורגנת היטב לשם יצירת אירוע מחאה בעל תפוצה רחבה ככל שניתן ומימוש פיזי רב-משתתפים והשפעה. אחד הלקחים מאירועי המחאה החברתית ששטפו את אזורנו בשנה החולפת הוא שלשם יצירת שינוי פיזי אין די במחאות מקוונות, אלא יש צורך במחאות ממשיות ברחובות הערים, ואולי זו הסיבה שהצעדה כשלה. הסבב הקודם שכוון ליצירת אינתיפאדה פלסטינית ביום הנכבה 15( במאי,) על אף הפופולריות הרבה שלו ברשתות החברתיות, לא מומש לפעילות פיזית וכך גם הפעם

 

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים