מזרח תיכון חכם ממשיכים בשלהם- טל פבל 27.4.12

ממשיכים בשלהם- טל פבל 27.4.12

ימים לא טובים עוברים על האינטרנט במזרח התיכון ובעולם האסלאמי בעת האחרונה. לפני שנה קראנו לארועי המחאה "אביב העמים הערבי" וזאת בתקווה רבה כי גלי המחאה העממית ברחובות המזרח התיכון, יביאו לחופש ביטוי פיזי ומקוון רבים יותר לתושבי האזור. הצלחת ארועים אלו אשר החלו במחאות מקוונות בפייסבוק, אף העניקה את השם "מהפכת הפייסבוק" להצלחת ההמונים להפיל את המשטר במצרים. השבועות האחרונים סיפקו די עדויות מרחבי המזרח התיכון והעולם האסלאמי, כי רוחות האביב הצטננו להן וכי ממשלים באזורנו נוהגים בשלהם.

איראן עוסקת מזה זמן רב בנסיונות ליצור רשת אינטרנט פנימית אשר תנותק אותה מזו העולמית ובכך תאפשר, לטענת הממשל, מתן שרותים מקוונים זולים יותר, אך גם להגביר בכך את אבטחת המידע המקוון באמצעות רשת סגורה הנשלטת על ידי הממשל לכדי יצירת מבצר מקוון אשר למעשה ההגדרה "אינטרנט" אינה מתאימה לו יותר. מהמידע החלקי הקיים עד כה עולה כי בכוונת הממשל ליצור מקבילה פנימית ייעודית, מפוקחת וסגורה לאינטרנט המוכר לנו, אשר רק אליה יוכלו להתחבר תושבי המדינה.

הדיווחים על הקמת "אינטרנט נקי" ברפובליקה האסלאמית עלו במהלך השנה האחרונה לא אחת. בימים האחרונים שר התקשורת האיראני מסר כי השקת המיזם תהיה באוגוסט הקרוב. בפועל, קיימים דיווחים שונים ובכלל זה אודות השקת השלב הראשון של המיזם ב-21 במאי השנה, ככל הנראה עם הפעלת שרותי דואר אלקטרוני ומנוע חיפוש יעודיים, אשר יהוו חלופה "כשרה" אך מפוקחת היטב לאלו המצויים בשימוש באיראן ובעולם. מילים ברורות אמר בעניין זה בכיר בכוחות הבטחון כשקבע כי גוגל אינו מנוע חיפוש אלא כלי ריגול. עם זאת נמסר כי תתאפשר גישה לאתרים זרים וזאת בהתאם להחלטת הממשלה.

לדברי השר "ארגונים ממשלתיים רבים כבר עכשיו מתחברים ממשרדיהם לאינטרנט הלאומי, ומספר בתי-ספר משתמשים ברשת זו". הוא הוסיף כי הסיבה לכך שרשת האינטרנט האיראנית עדיין אינה מוחשית, טמונה בעובדה כי היא טרם הוצגה בפני קהל משתמשי האינטרנט הרחב במדינה. צעד אשר יבוצע אם כן באוגוסט הקרוב כאשר ספקיות האינטרנט במדינה יחוברו לרשת זו. הוא העריך כי תוך שנתיים שלוש תתעצב רשת זו לצורתה הסופית.

במקביל דווח כי השלטונות מכחישים את הידיעה אשר לדידם אינה אלא מתיחת 1 באפריל תוצרת התעמולה המערבית וכי הראיון עם שר התקשורת כלל לא התקיים.

מתיחה או לא, כוונותיה, התבטאויותיה ואף צעדיה בפועל של איראן מעידים כי היא פועלת בנחישות ובצורה עקבית להצר את צעדי משתמשי האינטרנט במדינה ולפקח על התעבורה המקוונת בה ככל שניתן. זאת תוך כוונה ליצור מערכת כוללת אותה ניתן יהיה לייצא למדינות אחרות השואפות ליצירת רשת אינטרנט פנימית ומסוגרת.

נראה כי לקוחה אפשרית למערכת שכזו יכולה להיות פקיסטאן אשר פרסמה לאחרונה מכרז להתקנת מערכת לצנזורת האינטרנט. הדרישה היתה כי המערכת תוכל לחסום 50 מיליון דפי אינטרנט במספר שפות תוך עיכוב של לא יותר מאלפית השניה. כיום תעבורת האינטרנט בפקיסטאן חופשית יחסית לשאר המדינות האסלאמיות, תוך הגבלה כמובן על גישה לאתרים פורנוגרפיים. כבר כיום 50 ספקי האינטרנט במדינה מחוייבים לממש צנזורה על האינטרנט. נעשו נסיונות להגביל אף את על התקשורת הסלולרית במדינה: בנובמבר 2011 הנחה משרד התקשורת את כל ספקיות התקשורת במדינה לחסום הודעות טקסט (מיסרונים) אשר מכילים מילים באנגלית מתוך רשימה בת 1,500 אשר הוגדרו כפוגעניות, תוכנית שנגזנה בשל ביקורת ציבורית. זאת לצד פעילות כללית להגבלות על התקשורת במדינה זו, יתכן בשל הבחירות האמורות להערך בה בסוף השנה. לא מין הנמנע כי צעדים אלו תרמו לירידתה של פקיסטאן 14 מקומות במדד בינלאומי הבוחן היבטים מתחום מערכות המידע וזאת ב-10 פרמטרים שונים.

כמו לגבי ההחלטה אודות ההגבלות על התקשורת הסלולרית, כך גם לגבי מכרז זה, פורסמה כעבור זמן קצר הכחשה גורפת עד לכדי בקשה לחקירה נגד אלו אשר פרסמו את מודעת המכרז ללא ההתייעצות מתאימה.

יתכן כי גם הפעם הממשל הפקיסטאני נסוג בו בלחץ דעת הקהל, בין השאר באמצעות עצומה אשר עליה חתמו למעלה מ-18 אלף הפונה אל מנהלי חברות אבטחה במערב בבקשה לא לקחת חלק במכרז זה אשר ישתיק 20 מיליון משתמשי אינטרנט במדינה. אולם ללא ספק המשטר לא אמר את מילתו האחרונה, בעיקר לאור הנסיונות החוזרים ונשנים להגביל את חופש המדיה במדינה.

מצרים אף היא פועלת בצורה נמרצת לכדי יצירת הגבלה גורפת ושיטתית על האינטרנט. שר התקשורת המצרי הודיע לאחרונה כי ממשלת מצרים פועלת לחסימה מוחלטת של אתרים פורנוגרפיים במדינה. הוא הודיע על הקמת ועדה, בה יהיו נציגים מהפרלמנט, אשר תניח את היסודות לחסימת אתרים אלו אשר להערכתו מספרם הוא מליונים. ועדת התקשורת והתחבורה של הפרלמנט, ביקשה מהממשלה עוד קודם לכן לחסום את הגישה לכל האתרים הללו במצרים, כמו גם חקיקה של עונשים נגד חברות אשר יאפשרו גישה לאתרים האסורים.

צעדים אלה של הממשל המצרים מהווים החרפת הפעילות ארוכת השנים נגד האינטרנט במדינה ואינם עומדים כלל בקנה אחד עם התקוות הרבות לחופש מידע וביטוי שעלו במסגרת "מהפכת הפייסבוק". הדבר מהווה הצרת צעדי משתמשי האינטרנט במצרים כמו ביתר מדינות האזור.

האם אכן היה זה "אביב עמים ערבי" ? נראה שגם במישור המדיני והפוליטי המצב לא בהכרח תואם את חזונם של הצעירים שיצאו לרחובות לפני שנה ויצרו אותה "מהפכת פייסבוק". הגורמים האסלאמיים תפסו את רשת השלטון לא רק במצרים, אלא גם ביתר המדינות בהן נפל המשטר בשנה החולפת.

המודל האיראני המקוון מהווה אתגר למשתמשי האינטרנט במדינה כמו גם לכל אלו החוששים לדמותן של מדינות האזור בעתיד. דווקא בשל חשיבותם של האינטרנט והרשתות החברתיות ליצירת מידע, העברתו וקבלתו כמו גם יצירת תקשורת בלתי אמצעית בין אזרחים ממדינות שונות. בדיוק כמו היוזמה הישראלית מהעת האחרונה בפייסבוק לקרוב לבבות בין אזרחים מישראל ומאיראן. אין ספק כי יכולות אלה אינן נסתרות מעיני השלטונות באזורנו בבואם להגביל את האינטרנט בתחומן ולהדק הפיקוח על התעבורה בו.

אין אלו זמנים טובים למזרח התיכון ולעולם האסלאמי, נראה כי אנו ב"חורף סוער" לפחות בהיבטים המקוונים וכי התקוות ליתר חופש שארועי 2011 יביאו לאזורנו, התבדו לעת עתה.

 

 

 

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים