מזרח תיכון חכם מלחמת ההישרדות של הנסיכויות - אלי אבידר 24.5.12

מלחמת ההישרדות של הנסיכויות - אלי אבידר 24.5.12

מאבק השליטה העדתי באזור המפרץ הפרסי עולה מדרגה. על אף חששות כבדים מפגיעה בעצמאותן, הכריזו בשבוע שעבר ראשי מדינות המפרץ על פתיחה בדיונים לקראת הקמתו של גוש מדינות חדש. ההכרזה, לצד, המשא ומתן שכבר החל, חושפים את הלחץ הרב בו נתונות הנסיכויות באזור. תקופה ארוכה מוצאות עצמן סעודיה ומדינות המפרץ במאבק נואש למנוע התקוממויות שיעיות בתחומן, ועל אף כל מאמציהן החשש ליציבות הממשלים הסוניים נותר בעינו.

האדמה החלה לרעוד מתחת לרגלי שליטי המפרץ בשנה שעברה, עם פרוץ המהומות בבחריין, בה שולט מיעוט סוני על רוב שיעי. מהר מאוד התברר לשליטי נסיכויות הנפט שהישועה לא תבוא מאיש, ובעיקר לא מארצות הברית ומהמערב. הממשל האמריקאי הבהיר היטב כי אין ברצונו להתערב יותר בנעשה במזרח התיכון, וכי יעשה הכל כדי להימנע מעימות עם איראן.

האיתותים הפכו לצלצול השכמה עם חשיפת מסמכי וויקיליקס. בין התשדורות הרבות פורסמו גם תחינותיהם של בית המלוכה הסעודי ויתר שליטי מדינות ערב בפני ארצות הברית "לכרות את ראש השטן". הניסוחים היו דיפלומטיים, אבל המסר היה חד משמעי: אור ירוק לאמריקה לפעולה צבאית באיראן. הממשל, כידוע, לא שש לנצל את המסדרון המדיני הנוח שהציע לו המחנה המתון בעולם הערבי. גרירת הרגליים בנושא האיראני הדהדה בחדרי ארמונות המלוכה מקטאר ועד אבו דאבי, יותר מכל מסר מרגיע מהבית הלבן.

לפני מעט יותר משנה, בפברואר 2011, התכנסו שרי החוץ של מדינות המפרץ במנאמה בירת בחריין, כדי לדון בהתפתחויות. ההפגנות במדינה כבר יצאו באותה העת מכלל שליטה. לכינוס היה אפקט מיידי אחד: ערוץ הטלוויזיה החשוב ביותר בעולם הערבי, אלג'זירה, החל להצניע את הנעשה בבחריין. היתה זו תפנית דרמטית ממדיניותו הקודמת של הערוץ, שליבה את אש האביב הערבי בתונסיה, מצרים, לוב ותימן. שליטי קטאר, המושכים בחוטים של אל-ג'זירה, הבינו מהר מאוד שבחריין יכולה להיות אבן הדומינו הראשונה במפרץ, והורו לעורכים ולמפיקים להמעיט בסיקור.

חודש לאחר מכן, ב-13 במרץ, נכנסו כוחות צבא מסעודיה, אבו דאבי, כווית וקטאר כדי לסייע בדיכוי המהומות בבחריין. מאז, הצבא הסעודי הוא שמכתיב את הנעשה במדינה. סעודיה היא גם נותנת ההשראה העיקרית ליוזמת הפדרציה האזורית.

איראן, שדחפה את המיעוטים השיעיים להפגין, עוקבת מקרוב אחרי ההתפתחויות. טהראן מעוניינת בשליטה שיעית בבחריין, בהתקוממות משמעותית באזור הנפט העשיר במזרח סעודיה ובערעור הסדר מצד המיעוטים השיעים בכוויית, אבו דאבי וקטאר. התוכנית נבלמה בינתיים, אבל האיראנים עוד לא אמרו את המילה האחרונה. עשרות אלפי מפגינים בבחריין, רובם שיעים, יצאו לרחובות בשבוע שעבר נגד יוזמת האיחוד האזורי. הם  קראו קריאות נגד המלך חאמד בן עיסא אל-ח'ליפה ונגד ההשפעה הסעודית.

גם באיראן התקבצו אלפי מפגינים למחות נגד התוכנית, והמטיף האיראני רב ההשפעה קאזם סאדיקי כינה את הרעיון "מזימה חסרת מזל, שקיבלה אור ירוק של האמריקאים והציונים. הם צריכים לדעת שהעם בבחריין ובאזור, שהמוסלמים ברחבי העולם ובאיראן, לעולם לא יסבלו מזימה כזאת".

בקרב הזה, המתרחש ברובו מתחת לפני השטח, טרם נאמרה המילה האחרונה.

פורסם במקור ראשון.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים