מזרח תיכון חכם בחירות: לאן צועדת מצרים? - פרופ' אלכסנדר בליי 31.5.12

בחירות: לאן צועדת מצרים? - פרופ' אלכסנדר בליי 31.5.12

אלה הם ימי בין הערביים במצרים. שרידי אור היום של התנהלות דמוקרטית יותר מבשאר ארצות ערב (אך רחוקה מאוד מהמקובל במדינות הדמוקרטיות המערביות) דועכים והולכים. לילה איסלאמי ארוך נוסח איראן קרב ובא. חישוב פשוט של שיעור המצביעים למועמדים איסלאמים או קרובים לאיסלאם בסיבוב הראשון מלמד כי לנציגו של המשטר הישן, אחמד שפיק, אין אפילו סיכוי "להפסיד בכבוד."סיבוב הבחירות השני לנשיאות, אשר ייערך בין 16 17-לביוני, יעמיד מול שפיק את אחמד מורסי, מועמד מוסלמי רדיקלי הדוגל בהשלטת שלטון דתי איסלאמי על מצרים. רק התפתחות בלתי צפויה בתכלית עשויה לשנות את התמונה המתפתחת במצרים: החל מסוף יוני יעמדו בראש הגדולה והחשובה שבמדינות ערב נשיא איסלאמי רדיקלי ולצידו רשות מחוקקת, שיותר משני שלישים מחבריה הם מוסלמים רדיקלים בדרגות שונות.

ההתפתחויות במצרים מבשרות רעות למדינת ישראל ולאינטרסים של המערב באזורנו. עם זאת הממשל האמריקני, הנתון במערכת בחירות לתפקיד הנשיא וגאה בהוצאת החיילים מעיראק, אינו יכול שלא לכבד את רצון העם המצרי ולהציע שיתוף פעולה למשטר החדש, תהיה דמותו אשר תהיה.

מדינת ישראל במנהיגותו של נתניהו מפגינה מדיניות זהירה ושקולה, והיא בוודאי תביע באופן פומבי את שאיפתה כי כל ממשל במצרים יכבד את הסכם השלום .1979-מהן לישראל והן לארה"ב אין עניין בהדגשת הסיכונים הנובעים מעליית משטר איסלאמי במצרים.

עם זאת עתידה מצרים להפוך כבר בטווח המיידי לנטל כלכלי על המערכת הבינלאומית: עד 30 ביוני עליה להודיע לקרן המטבע הבינלאומית על הסכמתה לשורה של צעדי צנע כדי שתוכל לקבל סיוע כלכלי. קשה לראות כיצד יוכל הממשל החדש להסכים לכך. טכנית, הנשיא החדש לא יספיק במהלך שבועיים לגבש תוכנית כלכלית חדשה; מהותית, לממשל החדש יהיה עניין לחדד את סוגיית העוני ולהאשים בו את מועצת המהפכה השולטת היום כממשיכת דרכו המושחתת של הנשיא מובארק.

יתר על כן, במצב הכלכלי של ארה"ב ושל אירופה קשה עד בלתי אפשרי לראות מקורות לסיוע חוץ, למעט קרן המטבע והבנק העולמי. כך שהיעדר תוכנית מצרית מגובשת יעמיק עוד יותר את מצוקתה הכלכלית, המתבטאת בדירוג אשראי נמוך ומכאן בקושי לגייס הלוואות ממקורות חוץ.

במצב של לחץ כלכלי מבית, משפטים נגד ראשי המשטר הקודם ונגד ראשי מועצת המהפכה יכולים להיות תרופת הרגעה קצרת טווח להמונים. לאחר סיום המהלך למציאת האשמים מבית במצב, ואולי בד בבד, תופנה האצבע המאשימה כלפי ישראל וארה"ב.

עם זאת אין לטעות ולהסיק כי אדיקותם האיסלאמית של ראשי הרפובליקה האיסלאמית של מצרים אינה מאפשרת להם לזהות נכונה את הצעדים הנחוצים להשגת לגיטימציה בינלאומית לשלטונם. ההנהגה האיסלאמית השתמשה בחידושי הטכנולוגיה כדי להפיץ את בשורת האיסלאם הרדיקלי כבר במחצית שנות ,90-הוידעה לזהות מקורות עוצמה וחולשה.

לפיכך, קשה להניח כי ייחפזו לבטל את הסכם השלום עם ישראל. הם ילחצו, לעומת זאת, על ארה"ב "להביא יציבות לאזור" על ידי הסכמה לשינויים מהותיים בהסכם, שיעקרו אותו בהדרגה מכל תוכן.

כל סטודנט ליחסים בינלאומיים יודע כי רוב המהפכות בעולם מאז המהפכה הצרפתית הביאו בכנפיהן מלחמה כוללת במהלך חמש שנים לכל היותר ממועד השינוי, הן ככלי לליכוד לאומי סביב המשטר החדש והן מתוך רצון להפגין שוני מהמשטר הקודם.

זהו לקח שמדינת ישראל חייבת לשנן היטב החל מתום הסיבוב השני בבחירות במצרים.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים