מזרח תיכון חכם סעודיה לא תחכה למערב - אלי אבידר 6.6.12

סעודיה לא תחכה למערב - אלי אבידר 6.6.12

סעודיה לא תחכה למערב

  התגובה הרכה של ארהב והמערב לגרעין האיראני תגרור בקרוב משטרים נוספים למרוץ החימוש האטומי. מכאן הדרך לכאוס היא קצרה וחד-כיוונית

 

     אחת הכותרות המפתיעות שסיפקו מסמכי ויקיליקס הייתה העובדה שמדינות ערביות רבות חולקות את החשש הישראלי מתוכנית הגרעין האיראנית. למעשה, כמה מהן היו מודאגות הרבה יותר מירושלים. באחד המברקים שהודלפו ביקש מלך סעודיה בעצמו מארצות הברית לכרות את ראש הנחש; מנהיגי קטאר, ירדן ואיחוד האמירויות אמרו דברים דומים. איראן היוותה עבורם איום קיומי, והממשל האמריקאי, שזכה במשך שנים   לנאמנותן, התבקש לטפל בה.

   אלא שארצות הברית לא סיפקה את הסחורה. האמריקאים, בתמיכה נלהבת של מדינות מערב אירופה, הבהירו שהם רואים בסנקציות הכלכליות את אפיק הפעילות המרכזי נגד טהרן. המשבר הכלכלי וההסתבכות ההולכת ומעמיקה באפגניסטן הפחיתו עוד יותר את הנחישות של וושינגטון, שאפילו כבר לא טורחת להעמיד פנים שכל האופציות על השולחן.

   איראן הבינה היטב את המצב, והיא מתמודדת עם משטר הסנקציות   באמצעות השהיה. טהרן קוראת לדיאלוג, מתייצבת למפגשים, יוזמת משברים ופתרונות, והכל בזמן שהצנטריפוגות פועלות. הסנקציות, כדרכן, אינן מחלישות בשלב הראשון את השלטון, אלא דווקא את העם האיראני, יוצרות תלות כלכלית של מרבית האוכלוסייה בממשל ומפחיתות את הסיכוי לשינוי מבפנים. אם לא די במצב המסובך הזה, הרי שהשבוע נחשף פיתוחו של כור גרעיני שלישי, שהוסתר מהמערב.

   גם אם יש תועלת ארוכת טווח   בסנקציות, הגישה הרכה והסבלנית של המערב כלפי איראן מצטיירת במזרח התיכון כביטוי של חולשה. המלך הסעודי מבין שהוא אינו יכול לסמוך על וושינגטון בשמירה על האינטרסים המיידיים שלו למרות הקשרים ההדוקים בין המדינות. סעודיה עומדת בפני אתגר כפול לא רק תוכנית הגרעין מדאיגה אותה, אלא גם הפעילות החתרנית שיוזמת איראן - באמצעות האוכלוסייה השיעית - בכל מדינות המפרץ. בין הדברים יש קשר הדוק, וככל שתוכנית הגרעין   האיראנית תתקדם, כך תגדל התעוזה של בני חסותה של טהרן.

   בעיני הסעודים, הפתרון ההגיוני היחיד הוא ההצטרפות למרוץ החימוש. זה שנים סעודיה שומרת על יחסים טובים עם פקיסטן מתוך הנחה שמעצמת הגרעין המוסלמית היחידה בעולם תוכל לסייע לבעלות בריתה בעת צרה או לפחות לעזור להן לקצר הליכים בפיתוח תוכנית גרעין, אם וכאשר תתקבל ההחלטה להוציא אותה לפועל. בחודש ינואר חשף המגזין פוריין אפיירס סימנים לקיומם של מגעים בין הסעודים לפקיסטן, שכללו עיסוק בנושאים המשיקים לנשק גרעיני, טכנולוגיה גרעינית וערבויות ביטחוניות. לנוכח המציאות הגיאופוליטית, סביר להניח שנמשיך לראות ידיעות מסוג אלו בזמן הקרוב.

   זוהי המשמעות האמיתית של תוכנית הגרעין האיראנית לא רק איום ישיר על מדינות האזור, אלא גם עלייה בכוחם ובתעוזתם של קבוצות טרור וארגונים שיעיים, התפשטות המרוץ הגרעיני למשטרים נוספים, מתונים ומתונים פחות, ובקצה הדרך - תרחיש הבלהות של זליגת נשק אטומי לידי ארגון טרור, משטר קורס או מדינה סוררת. לנוכח האיומים האלו נדרשת רוויזיה מוחלטת של התפיסה האמריקאית והפעלת מנופי איום נוספים מול האיראנים. אחרת נעמוד בקרוב בפני כאוס מוחלט ברמה האזורית והבינלאומית כאחד.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים