מזרח תיכון חכם הקלף האחרון של אסד -אלי אבידר 23.7.12

הקלף האחרון של אסד -אלי אבידר 23.7.12

הנשק הכימי הוא הנכס האחרון שנותר בידי ראשי המשטר העלאווי כדי לשאת ולתת על חייהם ועל יציאה בטוחה מסוריה

 

מאז תחילת ההפגנות בסוריה בינואר 2011 המתין העולם להתפתחות שוברת שוויון במאבק בין הממשל למורדים. זו הגיעה בשבוע שעבר בדמות הפיצוץ בבניין הביטחון הלאומי שגבה את חייהם של שר ההגנה, גנרל דאוד עבדאללה ראג'חה, וסגנו, גיסו של אסד עאסף שאוקת. ההתנקשות בקודש הקודשים של המשטר מוכיחה כי אבדה היכולת של אסד לגבש את קואליציית המיעוטים שהחזיקה את משפחתו בשלטון. אף שהנושא נשמר בסודי סודות, אפילו חיילים דרוזים ערקו מצבא סוריה לאורך השנה האחרונה. חלק מהעריקים חזרו למשפחותיהם, ואילו אחרים הצטרפו לשורות המורדים. חוקי המשחק השתנו דרמטית, ורשימת הנאמנים לשלטון תקטן כעת משמעותית. העלאווים, בני העדה השלטת, יובאו לדמשק כדי להגן על ארמון הנשיאות גם במחיר נפילת חזיתות אחרות והתגברות העריקות. מובן שזו אינה יותר מאסטרטגיה של השהיה, וסופו של המשטר נראה כעת בלתי נמנע.

ההתרחשויות בסוריה עתידות להשפיע על המזרח התיכון כולו. טורקיה תומכת במורדים, אולם יש לה סיבה לדאגה: הכורדים השתלטו על ארבעה אזורים בסוריה, ואין זה מן הנמנע שהם ינסו להתאחד עם אחיהם בטורקיה ולהקים סוף-סוף את כורדיסטן העצמאית. ישנם כוחות הדוחפים לאיחוד בין צפון לבנון הסונית לבין סוריה )או מה שייוותר ממנה,) וגם הדרוזים, הפזורים על פני שלוש מדינות, ינסו לשפר את מצבם, במיוחד לנוכח גוויעתה של התקווה לשחרור הממשל בביירות מציפורני חיזבאללה.

ירושלים מודאגת בצדק מגורלו של מאגר הנשק הכימי של אסד, אולם תהיה זו טיפשות גמורה מצד חיזבאללה לנסות לשים את היד על מצבורים אלו. מהלך כזה ייתן לעולם עילה לעשות את מה שרבים מייחלים לו ולפרק את הארגון השיעי בכוח צבאי. לממשל אסד אינטרס לשמור על המאגר הכימי עד נפילת המשטר, שנראית כעת בלתי נמנעת. הנשק הכימי הוא אולי הקלף האחרון שנותר בידי אסד וראשי המשטר העלאווי כדי לשאת ולתת על חייהם ועל יציאה בטוחה מגבולות סוריה. אחרי התמונות של קדאפי המת ומובארק בבית הסוהר, זה אינו דבר של מה בכך.

בטווח הקצר נפילת המשטר הסורי תגרום לכאב ראש ביטחוני לא מבוטל עבורנו. הגבול עם סוריה, שהיה שקט לא מעט שנים, עשוי להתחמם; כנופיות מחבלים עלולות לנסות לפגוע בחיילים ובאזרחים, בדומה למתרחש בגבול הדרומי. אולם בטווח הארוך מדובר ברווח נטו לישראל. ללא אסד, ציר הרשע מאבד את הרצף הטריטוריאלי בין איראן לדרום לבנון. אנשי משמרות המהפכה האיראניים ונציגי חיזבאללה לא יוכלו להישאר במדינה )בכירי הג'יהאד האיסלאמי כבר נמלטו לטהרן,) והתמיכה האוטומטית של סוריה בטרור תיפסק, לפחות זמנית. סוריה מעולם לא הייתה מעצמה מזרח-תיכונית כמו סעודיה או מצרים, אולם מבחינת ישראל, היא עשויה להתברר כאבן הדומינו החשובה ביותר באביב הערבי.

 

NRG

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים