מזרח תיכון חכם "המוסד אשם"? האחים המוסלמים במבוכה – אלי אבידר 8.8.12

"המוסד אשם"? האחים המוסלמים במבוכה – אלי אבידר 8.8.12

שידורי הטלוויזיה המצרית ביום שלאחר ההתקפה במעבר כרם שלום נראו כמו סאטירה בכיכובו של הקומיקאי המצרי עאדל אימאם. טרוריסטים של הג'יהאד העולמי רצחו 16 חיילים מצרים במהלך חודש הרמדאן, חטפו את אמצעי הלחימה שלהם והיפנו אותם לעבר מטרות ישראליות - ואילו המפגינים ההזויים מול בית השגריר שלנו בקהיר מאשימים את המוסד וקוראים לניתוק היחסים.

ההפגנה אולי כוונה נגד ישראל, אבל היא חשפה בעיקר את הבלבול ואת חוסר האונים של האחים המוסלמים לנוכח ההתפתחויות. הנשיא מורסי, שחזר והדגיש לאחרונה את תמיכתו בתנועת חמאס, הוצג במערומיו. אנשי הג'יהאד העולמי הוכיחו שוב כי אין הבדל מבחינתם בין ישראל לשלטון המוסלמי בקהיר: כל מי שאינו שותף לדרכם שייך למחנה האויב.

אם מורסי נבוך, חמאס מצוי במצוקה אמיתית. איסמעיל הנייה ינסה כעת להוכיח בכל דרך אפשרית שהוא לא ידע מראש על הפעולה, אולם השלטון בעזה חייב כמה הסברים למצרים. אם גורמי הביטחון הישראלים למדו מראש על ההתקפה והזהירו את קהיר, אין ספק שגם חמאס שמע עליה - ובחר לשתוק. הידיעות על ההתרעה הישראלית כבר התפרסמו במצרים, והן עומדות במרכז הדיון הציבורי על הפיגוע. יש מי שרואים בהן עדות לקונספירציה של המוסד, אבל רבים מפנים אצבע מאשימה לשלטון, ועוד יותר מכך לחמאס.

שלשום הוביל הנייה תפילה המונית מול שגרירות מצרים בעזה כאות סולידריות עם קורבנות ההתקפה, והתבטא בנוסח שרק השפה הערבית מסוגלת לו: "ישראל אחראית בדרך זו או אחרת לתקיפה". לאחים המוסלמים וגם לחמאס נוח לשלוח אצבע מאשימה לישראל, אך מהתקשורת המצרית עולה באופן ברור שהפעם אף אחד לא קונה את התרגיל הזה.

יותר מכל, ההפגנה מול בית שגריר ישראל בקהיר באה לשלוח מסר לגבי העתיד הגיאו-פוליטי. אם מישהו במצרים חושב לרגע שירושלים יכולה להיות בעלת ברית נגד טרור איסלאמי, באו המפגינים (ומי ששלח אותם) להבהיר כי האויב נותר אחד וכי שיתוף הפעולה עם ישראל אינו בא בחשבון.

המרוויחים העיקריים הם הצבא המצרי ומפקדיו. רבים במצרים רואים בצבא את המחסום האחרון לפני תוהו ובוהו, ופיגוע מספק להם טיעון מנצח. לטנטאווי יש קלף אמיתי: בלעדיו לא יהיה אפשר להשליט סדר במדינה. מעבר לכך, גילויים מהחקירה יכולים לפגוע קשות במעמדם של האחים המוסלמים והנשיא. מספיק יהיה לטעון שהתוקפים למדו באוניברסיטת אל-אזהר יחד עם כמה מבכירי המשטר כדי לעורר זעם ציבורי עצום נגדם. מידע מהסוג הזה ישמש את טנטאווי במסגרת המאבק הסמוי שלו מול האחים, שלא פסק לרגע.

 

פורסם ב"ישראל היום"

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים