מזרח תיכון חכם שובר שוויון באיראן – אלי אבידר 5.10.12

שובר שוויון באיראן – אלי אבידר 5.10.12

ה'מוג'אהידין ח'לק', ארגון אופוזיציה איראני  שהוצא לאחרונה מרשימת ארגוני הטרור, יכול להיות העוגן על הקרקע שיחסל את תוכנית הגרעין ואפילו יקדם את הפלת משטר האייתוללות

רבים רואים את הטון הלוחמני שאימצו לאחרונה מנהיגי איראן כנסיון להפגין בטחון שימנע תקיפה מערבית. פרשנים אחרים סבורים שההצהרות היומרניות מעידות על מבוכת השלטון לנוכח המשבר הכלכלי שהביאו העיצומים והצלחתה של ישראל בגיבוש קואליציה בינלאומית נגד הרפובליקה האסלאמית.

אולם קיימת עוד אפשרות, שאינה זוכה לדי תשומת לב: שהאיראנים יודעים יותר מאיתנו על תוכנית הגרעין שלהם. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לסוגיה הזו בנאומו ב 27 לספטמבר באו"ם, כשציין שגם בפני סוכנויות מודיעין מצוינות עומדות מגבלות. רק לאחרונה נחטף מתקן ששלטון האייתוללות הצליח להסתיר מהעולם. הנחת העבודה שלנו צריכה להיות שקיימים נוספים כמותו.

מערכי מודיעין מסתמכים כיום בעיקר על אמצעים טכנולוגים, אולם כדי להשלים את התמונה נחוצים תמיד אנשים בתוך מדינת האויב שיגנבו את החומר המפוענח, ילקטו פרטי מידע נוספים וישלימו את התמונה בפני מקבלי ההחלטות. אמצעי המעקב האלקטרונים יקרים ומסובכים להפעלה, אולם המודיעין האנושי יקר עוד פי כמה. במדינה רודנית ומרוחקת כמו איראן, שתילת סוכנים או גיוסם היא משימה מורכבת מאין כמותה.

כעת עשויה התמונה להשתנות. ב 21 לספטמבר הודיעה ארצות הברית כי היא מוציאה את ארגון האופוזיציה האיראני ה'מוג'אהידין ח'לק' מרשימת ארגוני הארור. הידיעה חמקה מהשיח הציבורי, אך היא משמעותית ביותר למאמץ לעצור את התגרענותה של איראן.

ה'מוג'אהידין ח'לק' הוא ארגון גרילה הפועל באיראן משנת ה 60 של המאה שעברה. בראשית ימיו קיבץ מתנגדים לשלטונו של השאה מוחמד רזא פהלווי, אולם לאחר עליית ח'ומייני לשלטון ב 1979 מנעו ממנו האייתוללות לקחת חלק בהנהגה בשל נטיותיו השמאלניות, ורבים מפעיליו נעצרו ואף הוצאו להורג. לבסוף נאלץ הארגון להעביר את מרכז פעילותו מאיראן, ומאז תחילת שנות ה 80 הוא מתנהל מן הגלות, במדינות אחרות.

ב 1997 הוכרז ה'מוג'אהידין ח'לק' כארגון טרור בארצות הברית, האיחוד האירופאי הצטרף לקביעה בשנת 2002. חלק מנכסיו בצרפת הוחרמו. תומכי הארגון טענו כי החלטת האיחוד מועדה לרצות את איראן.

דיפלומטים מערביים שנפגשו עם פעילי הארגון במשך השנים שמעו בכל פעם את אותן ההצהרות: אם המערב יסייע לארגון, יוכל ה'מוג'אהידין ח'לק' להביא לשינוי השלטון באיראן. אלא שהיה קשה לייצר יחסי אמון בין הארגון למערב – במיוחד מול ארצות הברית. זאת בשל השתתפות ה'מוג'אהידין ח'לק' בתנועה להפלת השאה, הפגיעה באינטרסים האמריקאים ובאזרחי ארה"ב בשנות המהפכה, והחבירה לסאדם חוסיין מנהיגה הרודני של עיראק לאחריה.

משום כך, הוצאת התנועה מרשימת ארגוני הטרור פותחת מגוון של אפשרויות. היא תוכל כעת לקבל סיוע כספי משמעותי ולהיות בת שיח רצויה בדיאלוגים אסטרטגים. בתמורה היא תידרש לעשות את מה שלא עשתה עד היום – לספק תשתית מודיעין משמעותי באיראן.

משמעותה של אחיזה מודיעינית באיראן היא חיסול תוכנית הגרעין. עוגן מודיעיני אמיתי חשוב יותר מאשר תכוניותיו של הנשיא ברק אובאמה, ואפילו יותר מהקואליציה הבינלאומית. הסיוע שיעניק כוח מקומי יכול לבדו לגרום לשלטון האייתוללות להפסיק את תוכנית הגרעין, עוד לפני שתחוסל כתוצאה המתערבות חיצונית.

הצלחת מהלך כזה תלויה בעבודה מושכלת ונבונה מול ה'מוג'אהידין ח'לק', וכן ביכולתו של הארגון להיות כוח משמעותי בפועל האיראן. זהו אתגר משמעותי, אולם עדין מדובר בחדשות טובות למי שמעוניינים לראות איראן חדשה שתתקיים לצד שכנותיה בשלום. תימנע מהתגרות ומטרור, ותחדש את ימיה כעוגן של קדמה וחדשנות בשביל האזור כולו.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים