מזרח תיכון חכם שוברים שתיקה - אלי אבידר 15.1.13

שוברים שתיקה - אלי אבידר 15.1.13

שוברים שתיקה – אלי אבידר 15.1.13

היריבות בין אולמרט לנתניהו מביאה לטירוף מערכות, שבו סודותיה האינטימיים של ישראל נחשפים ויכולת ההרתעה נשחקת עד דק

 

   ההתנצחות הפומבית בין ראש הממשלה המכהן בנימין נתניהו ובין ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט סביב תהליך קבלת ההחלטות בסוגיות ביטחוניות רגישות אינה משפיעה רק על הבוחר הישראלי, כפי שרבים נוטים לחשוב. מערכת הבחירות בישראל מעניינת לא פחות את העולם הערבי, וההתבטאויות במהלכה מסבות נזק ליכולת ההרתעה של ישראל.

   בראיון ל"אולפן שישי" בערוץ 2 בסוף השבוע האחרון אמר אהוד אולמרט כי ממשלת נתניהו הוציאה 11 מיליארד שקל על הכנות לקראת תקיפה באיראן שלא הייתה ולא תהיה "(הזיות הרפתקניות," כינה זאת אולמרט.) ביום ראשון השבוע הוסיף וגילה ראש הממשלה לשעבר במהלך כנס במכללת עמק הירדן כי ישראל קנתה לאחרונה צוללת מגרמניה ב500- מיליון אירו, בניגוד להמלצות של מפקד חיל הים ובכירים נוספים.

   לא רק ישראלים נחשפים להצהרות הללו, אלא גם גורמים שונים בעולם הערבי, אשר בימים אלו ממש מתלבטים באשר למשמעותן. בממד החיובי, החשיפות של אולמרט המחישו כי ישראל מסוגלת לקבל החלטות ביטחוניות בסדרי גודל של מיליארדי דולרים וכי האיומים שהשמיע הדרג המדיני לוו גם בפעולות מעשיות.

   אלא שהתרומה המסוימת של ראש הממשלה לשעבר להרתעה בטלה בששים אל מול הנזק שגרם, ובראשו ההצצה האינטימית שההצהרות הלא אחראיות מאפשרות לתהליך קבלת ההחלטות האסטרטגיות של מדינת ישראל, ולשיקולים פוליטיים ואחרים העומדים מאחוריו - וכל זאת בעומק ובהירות שגורמי הביון הערביים לא יכלו לחלום לקבל. רק הפעלת סוכן בתוך מעגל קבלת ההחלטות הפנימי של הממשל הישראלי הייתה יכולה לחשוף באופן הזה מידע מסווג על פעולות ההצטיידות של הצבא. זאת ועוד, ההתכתשות הפומבית חושפת גם את עמדות הצדדים השונים, וכך יכולים גורמים ערביים לשער מה השינויים שיהיו במדיניות הביטחון במקרה של חילופי שלטון.

   לחשיפת סודות יש השפעה ממארת על המערכת כולה. בערוץ 10 דווח מפי גורמים צבאיים כי אולמרט קיבל גם החלטה לרכוש צוללות בניגוד להמלצות הצבא, וכי ההתנגדות האחרונה של מפקד חיל הים לא הייתה נגד עצם רכישת הצוללות אלא בעד רכישת ציוד אחר הדרוש לחיל הים יותר מצוללות. מתברר שכעת מותר לחשוף הכל: לא רק המערכות שבהן בחרנו להצטייד, אלא גם אלו שלא רכשנו. מדובר בטירוף ובהפקרות מוחלטים.

   בניגוד למה שאנו נוטים לחשוב, מדינת ישראל נתפסת בעולם הערבי כמדינה מסודרת וממוקדת, היודעת לקבל החלטות באופן אפקטיבית ומקצועי. התהליכים החשאיים העומדים בבסיס הערכת המודיעין וקבלת ההחלטות הישראליות היו בין הסיבות להימנעותן של מדינות ערב מעימות ישיר עמה. חמאס וחיזבאללה למדו על בשרם שלא ניתן לצפות את ההתנהלות הישראלית או את יכולותיה הצבאיות. שני הארגונים הופתעו מהחיסול הממוקד של הרקטות ארוכות הטווח בתחילת העימותים עמם, ויכולת יירוט הטילים של ישראל, כפי שזו הופגנה במהלך "עמוד ענן,"הדהימה לא רק את יריבינו, אלא את העולם כולו.

   תהליכים חשאיים ויכולות נסתרות הנחשפים באופן מושכל ברגע הנכון עומדים ביסוד ההרתעה, הן מול מדינות והן מול ארגוני טרור. בימים אלו פוגעים הפוליטיקאים ביסודות החוסן הביטחוני של ישראל. אף בחירות לא שוות את זה.

NRG

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים