מזרח תיכון חכם סופו של קלף המסכנות – אלי אבידר 14.3.13

סופו של קלף המסכנות – אלי אבידר 14.3.13

הפלסטינים מעוניינים להשתמש באובמה כדי להשיג ויתורים מישראל, אך הם יפגשו נשיא מפוכח ומסויג, שמודע למשחקים של הרשות

 

בעוד ישראל מצויה במירוץ נגד השעון להשבעת ממשלה חדשה, עוסקים ברשות הפלסטינית בהכנת הקרקע לביקורו של הנשיא אובמה באזור. בכירי הרשות מאמינים כי הביקור מהווה הזדמנות חד-פעמית מבחינתם לחלץ ויתורים מישראל. בקדנציה הראשונה של הנשיא דרש אבו מאזן לעצור את הבנייה בהתנחלויות ולהמשיך בהעברת הכספים לרשות כתנאי לחידוש השיחות, וגם עתה עתידים הפלסטינים להציב דרישות סף לכניסה למשא ומתן.

האסטרטגיה הפלסטינית תתמקד ביצירת מחויבות מהממשל באשר לנעשה על הקרקע, ואפילו בנוגע להסדר הקבע. יועצו המדיני של אבו מאזן, נימר חאמד, הבהיר כי "ההנהגה הפלסטינית מתכוונת בפגישתה עם הנשיא להעלות את השאלות הפשוטות: איך הוא מציע ליישם את פתרון שתי המדינות, ולהביא לסיום הכיבוש שהחל ב?1967- איך הפתרון הזה יבוצע בשטח? איך תקום מדינה פלסטינית, בלי שתהיה בבעיה גאוגרפית בגלל ההתנחלויות"?

הפלסטינים מתכוונים להעלות על השולחן גם את המשבר הכלכלי ברשות, בהנחה שהאמריקאים מעוניינים להימנע בכל מחיר מקריסת השלטון ברמאללה. חאמד הסביר כי ארה"ב משתתפת בייצוב הכלכלה הפלסטינית. הוא גילה כי הרשות מנסה לשלב את מדינות אירופה בשיחות בין רמאללה לירושלים. אבו מאזן יסביר לאובמה כי ללא ערבות בינלאומית והקלות ישראליות יקשה עליו להסביר לעמו מדוע הסכים לחידוש השיחות. ההנהגה הפלסטינית תנסה להביע עמדה נחושה השוללת תהליך ללא מחוות מצד ישראל.

אלא שבניגוד לקדנציה הראשונה של אובמה, צפויים ברש"פ להיתקל בנשיא מפוכח, שראה כיצד שאיפות לחירות ודמוקרטיה הופכות לסיוט אסלאמי; כיצד דיקטטורות מופלות בשם הדמוקרטיה רק כדי להפוך לתיאוקרטיות; וכיצד למרות התמיכה האמריקאית בשאיפות החירות, הזעם ברחוב מופנה דווקא לאמריקה. מסע המחאה נגד ביקורו של מזכיר המדינה ג'ון קרי במצרים המחיש את הנקודה היטב.

אבו מאזן לא יוכל להמשיך ולהשתמש בחולשתו הכלכלית והפוליטית לסחיטת ויתורים. "קלף המסכנות" מיצה את עצמו. הנשיא הפלסטיני חייב להוכיח לאמריקאים שביכולתו להוביל תהליך ציבורי למען השלום תוך כדי פשרות היסטוריות כואבות.

מבחינת האמריקאים, הגיעה העת לבדוק אם עבאס ופיאד מסוגלים להוביל תהליך דיפלומטי משמעותי. אובמה יבקש לבחון עד כמה שולט אבו מאזן בפועל בשטחי יהודה ושומרון, ומה תהיה יכולתו לכפות הסדר על עזה, אם בכלל. האמריקאים לא יקימו לפלסטינים מדינה כל עוד לא ברור מהו האופק הניהולי והפוליטי שלה, ומה כוחה האמיתי של ההנהגה.

בקדנציה הקודמת השקיע הממשל הון פוליטי ומאמץ רב בחילוץ הקפאת הבנייה מישראל, רק כדי לראות כיצד הפלסטינים מבזבזים את רוב התקופה בלי להיכנס אפילו לשיחות. גם עתה יסכים הנשיא האמריקאי להפעיל לחץ על ירושלים בנושא ההתנחלויות, אולם הפעם הוא יבוא בדרישות ברורות גם לצד הפלסטיני, ובראשן כניסה מיידית למשא ומתן משמעותי.

על הפלסטינים להבין שהנשיא שיפגשו בביקור הקרוב יהיה סבלני פחות וביקורתי יותר. אם לשפוט לפי התנהלותה השאננה של ההנהגה ברמאללה בחודשים האחרונים, כלל לא בטוח שלאבו מאזן יש תשובות לשאלות של אובמה

פורסם במעריב

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים