מזרח תיכון חכם יוזמה חלולה – אלי אבידר 1.5.13

יוזמה חלולה – אלי אבידר 1.5.13

 

אם האמריקאים זקוקים לליגה הערבית כדי להביא לפריצת דרך, סימן שהמצב בכי רע. הכדור אינו מצוי בקטאר, כי אם במגרש הפלסטיני

 

אם לשפוט על פי חלק מהכותרות בתקשורת הישראלית, אתמול התחוללה פריצת דרך היסטורית: ראש ממשלת קטאר, חמד בן חליפה אל-ת'אני, קרא בתום פגישה עם מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי וסגן הנשיא ג'ו ביידן, לחתור להסכם שלום בין ישראל והרשות הפלסטינית שיכלול חילופי שטחים בהסכמה. אל-ת'אני דיבר בשמה של משלחת נציגי הליגה הערבית שכללה נציגים מבחריין, מצרים, לבנון, סעודיה והרשות. הוא מסר כי לראשונה תכלול יוזמת הליגה הערבית תיקונים לקווי ,67' וכי מדינות ערב ממשיכות להחזיק ב"מחויבות אסטרטגית" לשלום.

במסיבת עיתונאים שנערכה בתום הפגישה חגגו האמריקאים את ההתקדמות. "היה לנו דיון מאוד מועיל עם תוצאות חיוביות," אמר מזכיר המדינה ג'ון קרי. קרי שיבח את הליגה הערבית על תפקידה החשוב, על נחישותה להביא לשלום במזרח התיכון ובמיוחד על אישורה מחדש של יוזמת הליגה הערבית, שנועדה לדבריו "להביא לקץ הסכסוך."

אין צמד מילים מפתה כמו "קץ הסכסוך," במיוחד לאוזניים ישראליות ששבעו מהבטחות חלקיות ומעורפלות. אלא שאותו חמד אל-ת'אני, נחשב במהלך כהונתו כשר החוץ הקטארי לאחד הגורמים השליליים ביותר ביחסו לישראל. במשך שנים התנגד אל-ת'אני לנורמליזציה. בפגישה עם שר החוץ שלמה בן עמי בדצמבר 2000 הוא הציע את שירותי התיווך שלו במשא ומתן לשלום, אולם בתגובה לשאלתו של שר החוץ הישראלי אמר כי את סוף הסכסוך "לא הוא ולא אף אחד בעולם הערבי מסוגל לתת לישראל."

אז מה השתנה? ההסבר נעוץ דווקא בחולשתה של הליגה הערבית, ובכשלונו של הממשל האמריקאי להביא לפריצת דרך בתהליך המדיני. העולם הערבי מעולם לא היה מקשה אחת, אולם מאז פרוץ גל המהפכות שנודע בשם "האביב הערבי," מתקשה הליגה לתפקד. רפיונה נחשף לעיני העולם כולו במלחמת האזרחית הסורית. למרות כל ההצהרות, החרמות ואפילו צירופם של אנשי אופוזיציה סורית לשורותיה, לא הצליחה הליגה הערבית להשפיע בדבר על המדינה השסועה, ובוודאי שלא להוביל את תהליך חילופי השלטון.

ארה"ב מצדה נחשפת שוב לפער בין ההצהרות בדבר הצורך הדחוף בהתנעת התהליך הדיפלומטי, לקושי בהבאת הצדדים לשולחן הדיונים. מסע הדילוגים של מזכיר המדינה באזור לא נשא פרי עד כה. אם האמריקאים זקוקים לליגה הערבית כדי להביא לפריצת דרך, סימן שהמצב באמת בכי רע. הכדור אינו מצוי בקטאר, כי אם במגרש הפלסטיני.

בביקורו האחרון ברמאללה שאל הנשיא אובמה את יושב ראש הרשות "מה אתם הפלסטינים מוכנים לעשות כדי לחדש את המשא ומתן,"? הממשל עדיין מחכה לתשובה. כל עוד אבו מאזן ממשיך במסע הטיהורים בקרב המחנה המתון בממשל הפלסטיני במקום להתחייב לתהליך המדיני, הסיכוי לחידושן של שיחות משמעותיות נותר קלוש. שום הצהרה חגיגית בוושינגטון לא תשנה זאת.

פורסם ב"מעריב".

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים