מזרח תיכון חכם טורקיה היא האויבת של ישראל - אלי אבידר 20.10.13

טורקיה היא האויבת של ישראל - אלי אבידר 20.10.13

טורקיה היא האויבת של ישראל

חשיפת סוכני המוסד באיראן על ידי הטורקים לא משאירה מקום לספקות באשר ליחסו של ראש הממשלה ארדואן לישראל. הגיע הזמן שנתפכח

העיתונאי המוערך דיוויד איגנשיוס מה"וושינגטון פוסט" פרסם ביום חמישי האחרון ידיעה שקיבל מגורמי ביטחון מוסמכים: הממשל באנקרה הסגיר לטהרן את זהותם של סוכני מוסד איראנים אשר נפגשו עם מפעיליהם הישראלים בטורקיה.

שירותי מודיעין ברחבי העולם שואפים לקיים מפגשים עם סוכניהם במדינות שבהן היחסים עם המודיעין המקומי טובים, למקרה שמשהו יסתבך. מעשה הנבלה של הטורקים מוכיח שהם ערכו מעקב אחרי אנשי המוסד בתחומם, חשפו את האזרחים האיראנים שבאו להיפגש עם מפעילם - והגישו רשימה מסודרת כמתנה לשירותי הביטחון האיראניים.

אם הפרסומים מדויקים, סוכני המוסד חשבו כי הם נמצאים על אדמתה של מדינה ידידותית, אולם בפועל זו שיתפה פעולה עם הגדולה שבאויבות ישראל. קשה להפריז בחומרת הדברים. שירותי ביטחון של מדינות ידידות לעולם לא עושים דברים כאלה, ואפילו שירותי מודיעין של מדינות שאין עימן יחסים דיפלומטיים נוהגים לשתף פעולה.

פעולותיהם של שירותי המודיעין הטורקים, שנעשו בוודאי בהנחייתו של ארדואן, הופכות את טורקיה למדינת אויב במלוא מובן המילה.

התנהלותו של ארדואן מאז עלייתו לשלטון ממחישה שוב ושוב כי אין מדובר במנהיג חמום מוח או קל להתפרץ אלא בקיצוני בעל דוקטרינה פנאטית הרואה בישראל יריב דתי ואידאולוגי. במעשיו שרף ארדואן את הקשרים לא רק עם ישראל, אלא גם עם סוכנויות מערביות אחרות. במבט לאחור ברור שלא היה מקום להתנצלות מול טורקיה, שבאה בעקבות קריאה לא נכונה של המפה מצד הממשל האמריקאי ולחץ כבד מוושינגטון.

שום התנצלות לא תחזיר את ארדואן בתשובה. הטון הקיצוני במסריו הפומביים תואם לחלוטין את מדיניותו. יחסי ישראל-טורקיה יוכלו להשתפר רק לאחר חילופי שלטון באנקרה. הרומן הישראליטורקי היה קצר ולוהט, אולם עברו מספיק שנות גמילה כדי שנשים מאחורינו את אשליית היחסים המיוחדים בין שתי המדינות.

יש לחזור ולטפח את היחסים עם בנות ברית אחרות שהזנחנו בגלל הניסיון העקר לרצות את הטורקים, ולהמתין לשעת הכושר הבאה לביסוס ברית מתוך עמדה של כוח וכבוד עצמי. במזרח התיכון ההפכפך זו יכולה להגיע מהר יותר ממה שאפשר לצפות.

באקורד הסיום העגום והכואב לשיתוף הפעולה עם טורקיה ישנו גם לקח עמוק יותר. המזרח התיכון מעריך רק את מי שמעריך את עצמו. זו אינה סוגיה ריקה של אגו או "כבוד לאומי", אלא תנאי יסוד ביחסים בינלאומיים ובהתנהלות רציונלית בסביבה לא מערבית. ישראל אינה יכולה לשקם מערכת יחסים דרך התנצלויות ותחנוני פיוס.

פגיעה באינטרסים של הצד השני ועמידה נחושה מולו הן הדרך היחידה לשמור על האינטרסים החיוניים לנו, והם גם אלו שבטווח הארוך יותר יכינו את הקרקע לפיוס.

פורסם ב NRG

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים