מזרח תיכון חכם הסכם עם איראן: פגיעה ביחסי סעודיה-ארה"ב – אלי אבידר 24.11.13

הסכם עם איראן: פגיעה ביחסי סעודיה-ארה"ב – אלי אבידר 24.11.13

בעוד שיחות הגרעין בין המערב לאירון הניבו הסכם, הקואליציה הפרו-אמריקאית במזרח התיכון קורסת. מדובר בסוגיה רחבה הרבה יותר מנושא הגרעין האיראני. הציר הפרו-מערבי מבין כי במאבק ההיסטורי מול הציר השיעי-רדיקלי, לא ניתן לסמוך עוד על ארצות הברית. את תוצאות ההתפכחות הזאת תרגיש וושינגטון בעוצמה רבה בשנים הקרובות. 

את ההכרה במצב החדש ביטא בצורה הבוטה ביותר הנסיך בנדר איבן סולטאן, מנכ"ל סוכנות המודיעין הסעודית ("המוסד" הסעודי), אשר מכיר מקרוב את תהליך קבלת ההחלטות האמריקאי בעקבות 23 שנות שירותו כשגריר ארצו בוושינגטון. בנדר איבן סולטאן מבין היטב לאן מועדות פניו של הנשיא אובמה, והוא לא אוהב את מה שהוא רואה.

האביב הערבי הפיל משטרים ומנהיגים ושינה מין היסוד את הדינמיקה הגיאו-פוליטית במזרח התיכון ובמפרץ הפרסי. שליטי מצרים, תוניסיה, תימן ולוב נפלו, ולקדמת הבמה עלו שתי שחקניות מרכזיות: סעודיה ואיראן. מדובר ביריבות מרות אשר מונעות מתחושת שליחות היסטורית ותיאולוגית: לשמר את מעמדה של הסונה (במקרה הסעודי) ולהרחיב את אזורי השליטה של השיעה (במקרה האיראני). 

היריבות הסעודית עם עיראק הייתה קשורה לאישיותו של סדאם חוסיין ולאופי המשטר בבגדד. איראן, לעומת זאת, היא אויבת אסטרטגית קבועה, והמאבק עימה נמשך משחר ימי האסלאם. עלייתו של חומייני לשלטון סימנה את המעבר האיראני ממגננה להתקפה. מאז מטפחת טהרן מנהיגות שיעית במזרח סעודיה, בכווית, באבו דאבי, בתימן, ובלבנון כמובן

נקודת העימות החשובה ביותר בשנים האחרונות הייתה בבחריין, שם הפגנות השיעים גרמו לסעודים להתעלם מארצות הברית ולשלוח כוח צבאי לתוך הנסיכות בתמיכת יתר מדינות המפרץ (אפילו קטאר הסוררת וערוץ אל-ג'זירה שלה שיתפו פעולה). עד היום שוכנת מפקדת הכוחות הסעודים במנאמה הבירה רק כמה מאות מטרים מארמון השליט. תפקידה להבהיר שסעודיה לא תיתן לבחריין ליפול לידי השיעים.   

בשנים האחרונות מזהים הסעודים התקפלויות אמריקאיות חוזרות ונשנות אל מול איראן וגרורותיה השיעיות. האמריקאים עודדו התארגנות פוליטית שיעית בעיראק, עד שבן טיפוחם ומועמדם לראשות הממשלה, אחמד שלבי, נחשף כמרגל איראני. האמריקאים היססו לתקוף בסוריה ולבסוף קידמו הסכם שלא רק משאיר את אסד על כיסאו, אלא גם מקבל את הנוכחות של איראן וחיזבאללה במדינה השסועה. הזעם הסעודי על הכניעה הזו גדול כל כך, עד שהוא הביא אותה לוותר על מקומה במועצת הביטחון של האו"ם

כעת מגיעה התבוסה הגדולה מכל, לפחות בעיני הסעודים. ההסכם עם איראן שיעניק לרפובליקה האסלאמית הטבות כלכליות, יפרוץ את סכר הסנקציות ויבצר את שלטון האייתוללות. איראן תשמור על יכולותיה הגרעיניות ותיהנה ממעמד בינלאומי משודרג, ואת המחיר ישלמו יריבותיה.

 

הלהיטות האמריקאית להימנע מעימות עם האיראנים והסורים מבהירה לסעודים שמדובר במדיניות שאינה הולכת להשתנות. המצרים כבר הביעו את חוסר שביעות רצונם מההתפתחויות, בדמות קבלת פנים מלכותית לשר החוץ הרוסי, אבל לסעודים יש קצב ושיטות משלהם. 

זה לא יהיה מפתיע אם בשנים הקרובות חברות אמריקאיות יתחילו לאבד חוזים בסעודיה ובכווית לטובת הצרפתים. המדיניות הסעודית תתחיל להיות עצמאית יותר - כפי שקרה כבר בבחריין - והתיאום הביטחוני ידעך. הנסיך בנדר איבן סולטאן ישקיע פחות משאבים במעקב אחרי גורמי טרור סוניים ותוכניותיהם לפגוע במערב. חריקות יתחילו להופיע ביחסים בין סוכנויות הביון. איבן סולטן ידאג שהמסר שלו ייקלט היטב בוושינגטון, במוסקבה, בבייג'ין ובבריסל. 

פורסם ב NRG

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים