מזרח תיכון חכם Smart Middle East מזרח תיכון חכם Smart Middle East

רדיו

החרם הערבי על קטאר: המדינות המחרימות קוראות לפיפא לבטל את אירוח המונדיאל בקטאר. יובל קינג- כתב דסק הערבים: נסיונות הגישור האמריקאיים והצרפתיים בין מדינות ערב לקטאר. משבר שרחוק מסיום. אלי אבידר-ראש הנציגות של ישראל בקטאר בעבר: משמעות המונדיאל עבור קטאר.
משהו קורה מאחורי הקלעים, ואני חושב שהקאטרים לאט לאט מבינים שהמציאות השתנתה, שגם אם הבית הלבן נתן את המדיניות במהלך הביקור בסעודיה, טראמפ היה ברור מאוד במדיניות שלו, זה לקח מספר ימים עד שזה חילחל גם למזכירות המדינה, גם לפנטגון והקטארים מבינים בעצם את עומק הבעיה ומתקיים שם דיאלוג
אלי אבידר : הם טעו בגלל שאף אחד לא יכל לצפות, אי אפשר להאשים אותם, את טראמפ אי-אפשר לצפות, האיש הזה משנה עולמות, מייחסים לו הרבה מאוד שטויות, אבל ההתנהגות שלו והתובנה שלו וההחלטה שלו להעביר גבול ברור בין מדינה שתומכת בטרור למדינה שמתנגדת לטרור, גרם לכך שבעצם הערבים, העולם הערבי ניצל פה את ההזדמנות, והדבר היפה הוא שכאן זה גם מלמד אותנו מה ההבדל בינינו לבין מדינות ערב. ישראל הייתה פועלת רק אם היא הייתה חייבת, העולם הערבי כאן זיהה הזדמנות והוא פועל כי הוא יכול, הוא ניתק את היחסים, הוא יבודד את קטאר מבחינה כלכלית והדבר הבא,
יעקב ברדוגו : מה זה אומר שבממשל אובמה הם לא יכלו לעשות את זה?
אלי אבידר, ראש הנציגות הישראלית בקטאר לשעבר התייחס הבוקר בתוכניתם של משעל, דרור רפאל וספי עובדיה להודעת המדינות הערביות נגד קטאר: "חמאס לא יוכל לקיים את רצועת עזה ללא המימון מקטאר ובטח לא יוכל לממן את מכונת המלחמה שלו. זהו דבר שמרעיד עולמות"
יש לנו את היכולות בארצות הברית, להוביל מהלכים בתוך הקונגרס האמריקני, שלכ מדינה שמארחת את אנשי החמאס, נחשבת תומכת טרור ויש לזה השלכות כלכליות והשלכות אסטרטגיות וכאשר, אתה קורא למשל, הייתה הדלפה של מיילים של שגריר אבו-דאבי בארצות הברית ואתה קורא את המיילים האלה ובמיילים האלה הוא כל הזמן אומר - תוציאו את הבסיס האמריקני מקטאר, שזוהי בעצם הערובה לביטחונה של קטאר ואני חושב שבמצב הנוכחי שנוצר, קטאר תעשה את כל המאמצים כדי להרגיע את אותו נשיא אמריקני שנמצא כיום בשלטון, היא לא תרצה להסתבך איתו כיוון שכל טעות שהיא תעשה, יכולה להביא לחורבנה.
האם ב 2014 הסיכוי לוועידה אזורית הייתה מצליחה?!
אלי אבידר, לשעבר ראש הנציגות הישראלית בקטאר ומחבר הספר התהום על הסכסוך הישראלי-ערבי - מספר על תקופת כהונתו בקטאר. מדוע מדינות ערב לא עוזרת בקליטת הפליטים?
על פי סוכנות הידיעות האיראנית, בשגרירות סעודיה בצנעה, בירת תימן, נמצא מצבור נשק גדול מתוצרת ישראלית.
פיפ"א כמשל – הפלסטינים הצליחו להביך את ישראל מעל במה בינלאומית שבסופה הצעת פשרה להקמת ועדת חקירה שתחקור את ישראל
קטאר VS ישראל - "עזמי בשארה הוא קבלן הביצוע ומעורב בדברים שלא עולים על הדעת"
הסכם לוזאן – טוב לישראל? רע לישראל?
ההקלות על איראן - ויתור גמור על כל הסנקציות הכלכליות שמעיקות על איראן מ 2011
מה קורה בתימן? האם האיראנים מצליחים לכבוד? או שהסעודים שנזעקים עוצרים את המגמה?
ישנו ציר של מדינות ערב שקיבל החלטה שהוא מפסיק לשעות להנחיות האמריקאיות, הציר הזה לא מונהג על ידי מדינה או מנהיג, אלא מונהג על ידי רעיון. הציר הזה כולל את מצרים, סעודיה, בחריין, כוויית, ואבו דאבי. הציר הזה הולך לטפל בבעיות שלו, הוא לא הולך להיות עסוק במה אמריקה אומרת או לא אומרת, הסבלנות שלו כלפי קטאר יורדת, שיא המאבק שלו עומד כיום במאבק באחים המוסלמים, בארגונים האסלאמיים הקיצוניים שמאיימים גם על המשטרים שלהם.
כל ארגון טרור שסוגרים לו את המימון לא יכול להמשיך להילחם ולכן קטאר היא הכתובת ללחץ הבינלאומי
אלי אבידר, לשעבר ראש הנציגות הישראלית בקטאר ומחבר הספר 'התהום', מסביר מהו האינטרס הקטארי בסכסוך הישראלי-פלסטיני: "מדובר במדינה ללא צבא שמממנת טרור"
קטאר מעצמת סייבר של טרור
צוק איתן היום ה 24 למבצע
ארה"ב מגנה על קטאר בעזרת בסיס צבאי, קטאר לבד לא מסוגלת להגן על עצמה
לאור ההחלטה של שר החינוך הרב שי פירון לבטל את חובת לימודי הערבית
אובאמה קיבל החלטה לא להתייחס לבעלי הברית שלו: ישראל, סעודיה, מצרים ומדינות המפרץ, ובעצם ללכת ולשפר את היחסים עם האויב האחרון שנשאר לו, איראן..
החשש של מדינות המפרץ מהשתלטות איראנית שיעית על מדינות המפרץ
השלטון הצבאי במצרים הודיע אמש (שלישי) כי חרף הודעתו המוקדמת, החליט שלא לבטל לפי שעה את מצב החירום ועוצר הלילה ברחבי המדינה
סעודיה ויתרה על מקום במועצת הביטחון של האו"ם

פגישה בלונדון של 11 שרי החוץ של המדינות המכונות "ידידות של סוריה", לפגישה עם נציגי האופוזיציה הסורית
הצרפתים מקווין לבחירות במצרים בקרוב – האם הדבר אפשרי?

זה ייקח הרבה יותר זמן כי הממשל המרכזי במצרים מנסה לייצב את הממשל שלו לפני שייגש לבחירות מול האחים המוסלמים.

אתמול נודע כי סעודיה ונסיכויות המפרץ יעבירו מיליארדי דולרים למצרים.
ניסיון פריצה הלילה למטה הרפובליקני בקהיר לאחר שהערפל התפוגג מעט מאז הבוקר, משרד הבריאות במצרים מפרסם הבוקר נתון רשמי ומזעזע כי הבוקר נהרגו 34 אזרחים. בנוסף, בידי הצבא 200 עצורים
אמיר קטאר הודיע למשפחתו שהחליט להעביר את השלטון לבנו, הנסיך תמים בין חמד אל-תאני בן ה-33. למדינה הקטנה השפעה כלכלית בינלאומית גדולה ותרומה משמעותית לאביב הערבי. חילופי השלטון מסודרים ומתוחכמים. האמיר לוקח אתו את האדם הכי מסוכן בקטאר, מוציא אותו לפנסיה, ראש הממשלה ושר החוץ.
ארה"ב מצדה נחשפת שוב לפער בין ההצהרות בדבר הצורך הדחוף בהתנעת התהליך הדיפלומטי, לקושי בהבאת הצדדים לשולחן הדיונים. מסע הדילוגים של מזכיר המדינה באזור לא נשא פרי עד כה. אם האמריקאים זקוקים לליגה הערבית כדי להביא לפריצת דרך, סימן שהמצב באמת בכי רע. הכדור אינו מצוי בקטאר, כי אם במגרש הפלסטיני.
הפלסטינים מנסים ליזום דיון מיוחד ב 23 לינואר באו"ם, יום אחרי הבחירות בישראל, בנושא הבניה בשטחי E1 ולשדרג את הדיון לרמה של שרי חוץ .

האיחוד האירופאי מגיש תוכנית חדשה להתניע את התהליך המדיני בין הישראלים לפלסטינאים – האם האיחוד ינסה לכפות על ישראל הסדר במהלך 2013? והאם הממשל האמריקאי יתמוך בתוכנית זו?

איראן הזמינה את מורסי לביקור באירן – מה קורה ליחסי מצרים איראן?

10 שרים חדשים הצטרפו לממשלת מצרים במסגרת מאמציו של הנשיא מורסי לייצב את השלטון ולהתמודד עם המשבר הכלכלי בארצו. 2 המינויים הבולטים הם שר הפנים מוחמד איבראהים ושר האוצר אָל-מוּרסי אָ-סָיִיד חִיג'אזִי. 8 מ-35 השרים בממשלת מצרים הם אנשי "האחים המוסלמים", תנועתו של הנשיא מורסי. 3 מהם מחזיקים בתיקים כלכליים בכירים: הפיתוח, ההספקה וסחר-הפנים, והתחבורה
הפלסטינים בהכרה הזו יכולים לתבוע את מדינת ישראל על התנחלויות בשטח פלסטיני. ההכרה מהווה פלטפורמה משפטית לפגוע בישראל.
נשיא מצרים התחייב להעביר חוקה עם חוקי השריעה בה – האם זה אפשרי?
מנהיג הסלפים במצרים עאדל עפיפי לא יקבל את החוקה המצרית שתפורסם במדינה, אם היא ללא חוקי "השריעה"-הדינים וההלכות האסלאמיים.
ראש ממשל חמאס בעזה, אסמאעיל הנייה, אומר כי ביקורו של שליט קטר בעזה פרץ את המצור המדיני והכלכלי על הרצועה. הנייה אמר עוד כי "השליט הקטרי עשה מעשה היסטורי ואמיץ".
ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן בירך על רצונה של קטאר לסייע לתושבי הרצועה, אך עוזרו, נימר חמאד, אמר כי ביקור מעין זה מעניק לחמאס את הרושם שהאורח מכיר בשלטונו בעזה ומעצים את הפילוג הפנים פלסטיני.
ביקורו של אמיר קטאר, השייח' חמד בן ח'ליפה אל ת'אני, מחר ברצועת עזה. זהו יהיה הביקור הראשון של מנהיג ערבי ברצועת עזה מאז עלה חמאס לשלטון.

צבא מצרים הכניס באחרונה כוחות לאזורים מסוימים בחצי האי סיני מבלי להודיע לישראל מראש כנדרש. כחלק מפעילותו נגד תאי הטרור בחצי האי, הזרים הצבא כוחות רבים לסיני. כוחות אחרים, שכבר פועלים בו, הוזזו לצפון מזרח חצי האי.
פגיעה אנושה בצמרת הביטחונית של נשיא סוריה: לחימה חסרת תקדים של 4 ימים בדמשק הגיעה לשיא, כששומר ראש במעגל הפנימי של אסד פוצץ מטען בישיבה ביטחונית. שר ההגנה ראג'יחה, יד ימינו של אסד אסף שווקאת ושר ההגנה לשעבר טורקמני נהרגו. דיווח: שר הפנים וראש המודיעין נפצעו
נאום מורסי במצרים לפני הצהרת אמונים לבית הדין לחוקה.
בלי מאבטחים ובלי שומרי ראש, מתייצב בשעה זו נשיא מצרים מוחמד מורסי בפני ההמונים בכיכר תחריר שבקהיר שם הוא נושא בפניהם נאום.
מגזין המזרח התיכון – רשת ב – מנחה יוני בן מנחם 17.6.12
עדיין סופרים את הקולות במצרים

נכון ליום שישי 25.5.12 - התוצאות הרשמיות של הסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות במצרים עדיין לא פורסמו אך ידיעות, דיווחים ושמועות במדינה מדברים על הפתעה גדולה המסתמנת בקרב על הכהונה הראשונה בעידן שאחרי חוסני מובארק.
היוזמה הסעודית – איחוד המדינות הסוניות במפרץ הפרסי, מנהיגי שש מדינות המפרץ הסוניות נערכים להודיע על צעדים ראשונים להקמת איחוד פוליטי חדש
השאלה על הפרק: מי הוא סוני?!
מצרים מפסיקה את אספקת הגז לישראל.
מצרים מוכנה לחידוש הזרמת הגז במחיר אחר – זהו לנעשה "סכסוך עסקי" שיוצא לפועל בגלל אווירת האנדרלמוסיה במצרים, אין גורם מוסמך שמקבל החלטות ולכן אם יש רוב בפרלמנט שטוען שצריך לבטל את עיסקת הגז עם ישראל אז כול פקיד ינסה לזכות בנקודות זכות הקידום העניין.
ראש המודיעין המצרי וסגנו לשעבר של מובארק, עומר סולימאן, ירוץ לנשיאות מצרים
שני צירים מרכזיים שמארגנים את ההפגנות בעולם הערבי:

כוכב עולה ברשות הפלסטינית, סעיד יקים, כתב את אחד הספרים היותר הרסניים כנגד ישראל בנושא בנורמליזציה, המתאם מול הארגונים הפרו פלסטינים באירופה ואמריקה.

ארגון "בית הנביא" – ארגון שיעי מיסיונרי שפועל במצרים ומשכנע סונים להפוך שיעים. לארגון הזה יש אינטרס לשנות את ה"דיסק" של מלחמות הדת בין הסונים לשיעים, ולשתף פעולה בין הסונים והשיעים כנגד מדינת ישראל.

שוב, משבר חריף בין ישראל לרשות הפלסטינית בזירת האו"ם.

האם מדובר בדו"ח גולדסטון 2, האם ישראל צריכה להחרים או לשתף פעולה עם הועדה של האו"ם?

יום האדמה הקרוב – צעדה של פליטים בגבול הצפוני של מדינת ישראל.

האם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יתן אורכה של 3 חודשים למשא ומתן המתחדש בג'נבה?

יש נשיא חדש בתימן לאחר שזכה ב-99 אחוז מקולות המצביעים, זכה מנסור האדי לתפקיד הנשיא החדש. שעות לפני השבעתו לנשיא, אחרי ששימש כסגן הנשיא הקודם והיה מועמד של פשרה, קונסנוס בין כול הגורמים המשפיעים ומושפעים מתימן, התרחש פיגוע בארמון הנשיאות בעיר מוקלה שבדרום תימן, שגבה את חייהם של 26 בני אדם. ארגון אל-קאעידה קיבל על עצמו את האחריות לפיגוע.
שר החוץ הסעודי מחה נגד התנגדות ארה"ב לחמש את האופוזיציה בסוריה, זו בעצם מחאה נגד ארה"ב שארגנה את הועדה. הסעודים אובדי עצות, הם היו רוצים לראות בנפילתו של בשאר אסאד. העולם הסוני מיואש מהמערב, הוא עצמו אין לו את הכוחות והיכולת להפיל את אסאד.
סיכום כותרות השבוע:
"ריח הבחירות – מרגישים את זה באוויר"
"לאחר אישור הסנקציות ע"י אירופה יודעים את מה שידענו עוד קודם, שעבור אמריקה איראן גרעינית היא לא איום קיומי"
סיכום שנת 2011 בעולם הערבי, ביומן השבוע עם ענת דוידוב
יש המלצה רשמית "השפה הערבית תקבל בונוס מוגדל בכניסה לאוניברסיטה"
אלי אבידר שלח מכתב בערבית למנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר, והתריע:"בקרוב לא ימצא מי שיתרגם לה אותו"
לאור החלטת שר החינוך להקפיא את ביטול הבונוס על לימודי הערבית בכניסה לאוניברסיטאות, ועד ראשי האוניברסיטאות עדין לא פרסם הודעה כלשהי בנושא
ועד ראשי האוניברסיטאות ומשרד החינוך עומדים להנחית מכת מוות על לימודי הערבית בתיכונים, וכך לייבש את יחידות המודיעין ומכוני המחקר מכוח אדם איכותי.
מיליוני מצרים יוצאים החל משעות הבוקר ועד הלילה, כדי לבחור את נציגיהם לפרלמנט החדש, לראשונה מאז נפילת מובארק
מצרים, מדינה של הרבה מאוד עניים שנמצאים בכיכר להביע את הזעם שלהם, האנשים שהפילו את משטר מובארק והם שהגיעו לפת לחם, הם מיואשים וידעו שיש מצב שההפגנה בכיכר תחריר יכולה להביא להריגתם, הם עדין יצאו להפגין.

כל שבוע מארח יעקב אגמון, זוכה פרס התיאטרון למפעל חיים, אישים העוסקים במגוון רחב של תחומי עניין: חברה, כלכלה, רווחה, חינוך, תרבות וכדומה - לכל זה תוכלו להאזין לתכנית "שאלות אישיות", שבת 10:00-09:00
רף המתח יגיע לשיאו הערב, לקראת נאומיהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הרשות הפלשתינית אבו מאזן. לפי שעה הכול שקט כאן, בתקווה שאיומי התרחישים לצונאמי, יישארו על הנייר בלבד.
ישראל - הרשות הפלשתינית- ארצות הברית- אלה הנושאים שיעסיקו אותנו בְּבחצי היום השישי- מגזין סוף השבוע של רשת ב' עם העיניים לכל מוקדי השידור הרלוונטיים כאן וברמאללה, עם הפרשנים והטורים האישיים
בחצי היום השישי - ספטמבר הגיע ומדיני פוגש בטחוני פוגש מחאה.
אחרי דוח פלמר - יחסינו עם טורקיה, לאן?
הכרזת חד צדדית באום
מחאה חברתית, צעדת המליון? ומה הלאה?
מדי שישי שמעון פרנס מלווה את מאזיניו אל תוך השבת, על רקע שירים יפים, ניגונים עתיקים, וסיפורים עתירי תבונה ודעת, הכל בסגנונו האישי והמיוחד. והפעם שמעון פרנס מספר על תחושותיו אחרי קריאת הספר "התהום - מה באמת מפריד בינינו לבין בעולם הערבי?" מאת אלי אבידר
לוב - סוף תקופתו של קדאפי בשלטון
מצרים - מובארק בסוף ימיו בכלוב במצרים
האם ישראל צריכה להטיל את האחריות על מצרים?
כיצד ישראל צריכה לנהוג בעקבות פיגוע הטרור שיצא ממצרים והאם לחמאס יש קשר למתקפה האחרונה? אלי אבידר, יו"ר פורום "מזרח תיכון חדש", מנתח את המצב
משפטו של מובארק, השפעתו של מובארק למפגינים ברחבי העולם הערבי. המצב בסוריה, ההתקפות של אסד על העיר חאמה והגינוי של האו"ם על מעשים אלה

ראיון עם המזרחן אלי אבידר על ספרו החדש "תהום" שעוסק באי ההבנה הבסיסי שיש בישראל כלפי העולם הערבי.
לקראת ההכרזה בספטמבר: "אנחנו חייבים להסביר לעולם שזה יגרום לאינתיפאדה נוספת"
מתוך עמנואל ובן ( 06/07/2011 )
אלי אבידר, מחבר הספר "התהום", מסביר אילו כלים דיפלומטים עומדים בפני ישראל מול ההכרזה הפלסטינית שמתוכננת בספטמבר: "דווקא מדינות כמו רוסיה יסבלו בעקבות הכרזה חד צדדית" - האזינו
בחצי היום השישי - מגזין סוף השבוע של רשת ב' עם ענת דוידוב.

...וגם- המשט שעוד לא ברור איך ומתי יגיע...
לא יכול להיות הסכם בינינו לבין העולם הערבי לפני שתהיה בינינו הבנה תרבותית.

חמש שנים לחטיפת גלעד שליט.

יעל דן: "בספר שלך התהום, ספר מרתק, עובר כחוט השני בספר שאנחנו לא מבינים מול מי אנחנו עומדים, ואתה זה שאומר שמול הרעת תנאי האסירים החמאס יתקפל?!"
לדוגמא: פתיחת מעבר רפיח ע"י המצרים.

המצרים הודיעו לתקשורת שהמעבר יפתח, עמוס גלעד ברר ויצא לתקשורת הישראלית והודיע שהסבירו לו בחדרי חדרים שהמעבר לא יפתח ואין מה לדאוג.

במציאות: פתחו את מעבר רפיח.

מדינה פלסטינית בספטמבר, כן או לא?
האם האיחוד בין הפתח לחמאס הא אמיתית?
מי מעכב את עסקת שליט ומדוע?
בסוריה ממשיכים במעשי ההרג, טורקיה דורשת את סילוק מאהר אל אסאד מהשלטון, האם אסאד יצליח להישאר בשלטון?
ארדואן כמנהיג העולם השיעי רוצה בתפקיד זה לאור הנעשה בסוריה נגד הסונים, המתחרים הגדולים שלו בתפקיד הזה הינם הסעודים שכרגע טרודים בנעשה בבחריין ובמפרץ הפרסי.

התהום – מה באמת מפריד בינינו לבין העולם הערבי?

הספר "התהום – מה באמת מפקיד בינינו לבין העולם הערבי? בפרק הראשון פתיחה מרשימה, פגישה חשאית בין נשיא העולם האיסלמי, שר החוץ הקטארי, עם שר החוץ הישראלי, שלמה בן עמי.
ראיון על הספר "התהום - מה באמת מפריד בינינו לבין העולם הערבי?"
חדשות טובות? טורקיה פתחה את השערים ל1600 פליטים סורים
טורקיה פתחה את השערים למאות פליטים סורים ואלי אבידר יו"ר פורום "מזרח תיכון חכם" ומחבר הספר "התהום" מסביר לנו מדוע, אם מדינות ערביות נוספות יצטרפו למהלך הטורקי ויפתחו גם הן את שעריהן, יכול להיות שמדובר בקץ משטר אסד..
התהום – ספר חדש בהוצאת אגם, נכתב ע"י אלי אבידר, יו"ר הפורום למזרח תיכון חכם.

מתוך ראיון בתוכנית "נכון להבוקר" עם אילנה דיין בגלי צהל.
"אנחנו מתייחסים לשכנים שלנו כאילו שהם היו חלק מיבשת אירופה, אנחנו חיים במרחב הזה, השכנים שלנו יש להם פילוסופיה, תרבות, עומק מחשבה ואנחנו לא עוצרים רגע בכדי להבין את זה"

שבוע שעבר התקיים עימות מתלהם באלגזירה בנושא המהפכה בעולם הערבי בתוניסיה ובמצרים בהשתתפות נציג ישראלי, אלי אבידר.
15 הרוגים, זה מניין ההרוגים היומי שמספק הטבח היומי בסוריה מזה מספר שבועות, הפעם מוקד ההפגנות מתמקד בעיר השלישית בגודלה בסוריה, חומס.
האם ההתלהבות והכוחות שהיו למפגינים בתחילת המחאה הולכים ודועכים?
בדיוק בעוד שעה יצלצלו פעמוני הכנסיה בווֵסטמינסטר וקֵייט מידלטון תהפוך באופן רישמי לַנסיכה לדוכסית מקיימבריג, בבית המלוכה הפופולארי ביותר בעולם. האם סיפור סינדרלה הכמעט מושלם גורם לנו להשתגע? האם יש באגדה הזו מהכמיהה הקטנה והשאיפה לאגדות שיכולות להפוך למציאות? האם מערך השידורים המיוחד הזה מוצדק?
ובמציאות שלנו- בין הסכם חמאס פאתח למהומות הקשות בסוריה, פיצוץ צינור הגז בסיני, הדלק שמתייקר, כמו גם מוצרים בסיסיים נוספים, יקור המשכנתאות שיכביד על הכיס של הזוגות הצעירים, בני המעמד הבינוני שסוחבים על גבם נֵטל לא פשוט- ממש רחוק מהאגדות, מה שאולי מסביר אם תרצו את אותה כמיהה קטנה לחלום על נסיכים, נסיכות, בתי מלוכה ואגדות.
ההסכם בין פתח לחמאס, זהו מהלך של יחסי ציבור שאבו מאזן רוצה לעשות כדי לשפר עמדות לקראת ההכרזה החד צדדית. היינו בעבר בממשלת אחדות פלסטינית, שלושה חודשים במרץ 2007, זה לא החזיק מעמד אז ואין לזה סיכוי להצליח גם הפעם. גם בצד הפלסטיני אין אף אחד שחושב שתהיה באמת ממשלת אחדות, הם רק עושים צעד בכדי להוכיח לעולם שיש ממשלה אחת בפלסטין ושהיא יכולה לקבל עצמאות.
מדוע הירדנים קוראים למלך עבדאללה לרסן את אשתו ולהתגרש ממנה?
מתוך עמנואל ובן ( 20/04/2011 )
בימים האחרונים יש קריאות למלך ירדן שיתגרש מאשתו. מדוע האזרחים בירדן כועסים על המלכה ראניה? אלי אבידר, יו"ר פורום "מזרח תיכון חכם", מספר מה עומד מאחורי צעקתם של התושבים

השעה הבינלאומית עם אורן נהרי, עידכונים מהעולם הערבי.
קדאפי הוא המרוויח מהמתקפה עליו כי הוא מקבל הרבה יותר לגיטימציה מלפני המתקפה הזו. לפני המתקפה הוא חטף ביקורת מכלל העולם הערבי, מהליגה הערבית, מהרבה מאוד מדינות בעולם הערבי, וכרגע הוא מקבל לגיטימציה מהעולם הערבי מעצם ההתקפה המאסיבית לתוך לוב. כבר מאתמול כשבוחנים את כלי התקשורת הערביים אפשר לשמוע שהעולם הערבי לא אוהב התערבות צבאית בתוך המדינות שלו. מדובר פה בסוג של תחושת הונאה, הקהילה הבינלאומית דיברה על יצירת אזור ללא טיסה מעל לוב אבל אף אחד לא דיבר איתם שמפציצים בתוך לוב.

עדכונים מהעולם הערבי

• אתמול, הכריז המלך בבחריין על מצב חירום במדינה לשלושה חודשים.
• אתמול, התקיימה הפגנה בסוריה של מאות בני אדם בדמשק, יש דיווחים מצולמות של דרישה לרפורמות, אל-ערביה הייתה הרשת הראשונה לדווח על ההפגנה הזו, הפגנה שבה לא נשמעו יותר קריאות תמיכה באסאד. סוריה מאשימה את ישראל בהתקוממות הזו.
• בלוב – קדאפי מאיים שאם המערב יפתח במאבק כנגדו הוא יחבור לאלקידה.
המשבר הכלכלי של 2009 עלול להיות כ"מכה קטנה בכנף" לעומת העומד לבוא.

• סעודיה, האזור שלנו ומחירי הנפט?
מזרח ערב הסעודית מאוכלסת בעיקר ע"י שיעים, שם גם נמצאים בארות הנפט המרכזיות של סעודיה וזהו גם האזור שאיראן תמיד מנסה לעורר בו מהומות ולקומם אותו. הם לא מרוצים מהשלטון הסוני, הם התחילו במהומות והכריזו על יום זעם בחודש הבא כך שאני צופה שהמהומות יתחממו.

בחריין לא רגועה -
בתימן ברדק -
מחירי הנפט עולים -
הטבח בלוב -

גם השבוע אפקט הדומינו בעולם הערבי, ממשיך להתגלגל - מועמאר קדאפי, השליט הגדיר עצמו בנאומו ההיסטֵרי השבוע- "מהפכן", מה שמאפשר לו לטענתו להִשאר נטוע בכסא. הכסא ממשיך בינתיים להתנדנד. דיווחים סותרים על המִספרים של ההרוגים בטבח במקומות שונים בלוב, העולם המערבי מראה סוף סוף סימנים לתחילת התערבות.
"בחצי היום" ברשת ב עם ענת דוידוב: המהומות בבחריין – הצבא הכריז על מצב חירום.
צפינו שבבחריין תהיה בעיה מהיום הראשון למהומות בתוניסיה ובמצרים.הם בתפר שבין ההשפעה של איראן וההשפעה של סעודיה.
להערכתי הצבא לוקח שליטה / אחריות בכדי לייצר סדר, לא נראה שהמלך הוזז הצידה ע"י הצבא.
בבחריין יש רוב שיעי, אירן מנסה להשפיע גם על האזור הזה, בהמשך להשפעה שלהם בלבנון. בחריין היא המוצב האחרון של מדינות המפרץ, כי אם הרוב ישתלט לא יהיה טוב במזרח סעודיה.
זו הודעה ראשונה של הצבא, צריך להמתין ולראות. ההערכה עכשיו שזו לא הפיכה צבאית. אנחנו נראה מעורבות סעודית יותר רצינית, ונקווה שהוושינגטון יפנימו את הזמן האחרון ולא יהיו לנו עוד איראן בכל מיני נקודות באזור.
איראן שרואה בנפילת מצרים רואה הזדמנות, שולחת ספינות לחזק את לבנון, לבקר בסוריה ולרמוז לנעשה בים התיכון, בהמשך לדברי חיזבאללה בסוגיית הגז הישראלי.
מצרים:הצבא המצרי הוא בעמדת שליטה ומובארק לא היה מצליח לשמור על השלום עם ישראל ללא הצבא.

הצבא מקווה שהכיכר תתפנה כמו שאר הכיכרות במצרים.
אפקט הדומינו התחיל בהתקוממות בתוניסיה, קרו מספר דברים חסרי תקדים בעולם הערבי : וושינגטון התנהלה שלא כצפוי, במיוחד כלפי מובארק, גם בהשפלה שלו, יהיה לזה השפעה בעולם הערבי, יש לזה כבר תוצאות בשטח.

אבי רצון: ואנחנו אומרים עכשיו בוקר טוב, ליו"ר הפורום למזרח תיכון חכם, מר אלי אבידר, בוקר טוב לך אדוני. ואתה היית גם שליח מדינת ישראל בקטאר, אני קורא את מאמרך הבוקר, בישראל היום, מר אלי אבידר, ואתה בעצם אומר, שעל המערב ללמוד מ..לדעתי זו הנקודה החשובה ביותר, על המערב ללמוד
מהתנהלות ישראל, זהירה ורגישה. כי, למה, כי אתה מרגיש שיכול להיות שאחרים בגדו במובארק?
קטאר ומסמכי אלגזירה, מצרים והמהומות, התנהלות ארה"ב במזרח התיכון. איילה חסון מראיינת את אלי אבידר בתוכנית "הכול דיבורים" ברשת ב.
לשעבר שגריר ישראל בקטאר: "אם נדע לעבוד נכון עם רשת אל ג'זירה היא תועיל לנו"
מתוך עמנואל ובן ( 25/01/2011 )
רשת אל ג'זירה - האם היא טובה ליהודים? בן ועמנואל משוחחים על הסוגיה עם אלי אבידר, לשעבר שגריר ישראל בקטאר. כיצד הוא מנתח את חשיפת המסמכים של הרשת ומהן המשמעויות של החשיפה?
ממסמכי ויקיליקס עולה כי:
העולם הערבי קורא לאמריקה לתקוף את איראן
אמריקה השלימה עם איראן גרעינית
בעקבות חשיפת מסמכי ויקיליקס מתבטאת הדאגה של מנהיגי ערב, שהאמריקאים יפעלו נגד מדיניות הגרעין האיראני, מנגד - אמריקה השלימה עם איראן גרעינית.
ערן זינגר מראיין את יו"ר הפורום, אלי אבידר, בתוכנית "היום הזה" ברשת ב', בנושא: סיכול ניסיונות הפיגוע של אל קעידה ביעדים יהודיים בארה"ב.
אלי אבידר, ראש הפורום למזרח תיכון חכם - אומר כי הקמפיין המתוקשר של הצעדה למען גלעד שליט הוא לא צעד חכם ואומרים לחמאס לא לסגור את העסקה כי הלחץ הישראלי על הממשלה יביא ליותר מספר אסירים שישוחררו
יו"ר הפורום, אלי אבידר, מתראיין בתוכנית "יומן השבוע" ברשת ב', בנושא: צעדת שליט , האם משחקת לידי חמאס.
יו"ר הפורום, אלי אבידר, מתראיין בתוכנית "בחצי היום השישי" עם ענת דוידוב ברשת ב', בנושא: המשט של ארגוני שמאל ישראליים מתקדם לכיוון עזה.

אלי אבידר - ההתנהלות של נתניהו מול אובמה. עבר את המשבר. על הכותרת ''ניצחתי'' בעיתונים. גידי גרינשטיין ''רעות'' - האמריקאים וההתנהלות בהקשר הישראלי-פלסטיני - האמריקאים הבינו את טעותם וגם בהקשר הגרעיני ובהקפאת ההתנחלויות.

הקישור לתוכנית המלאה באתר רשת ב' http://www.iba.org.il/bet/bet.aspx?type=aod
אלי אבידר ואורחים בתוכנית "הקשר הישראלי" ברשת ב'.
הקישור לתוכנית המלאה באתר רשת ב' - The Israeli Connection 08.03.10 -00:15
אלי אבידר מתארח בתוכנית "נכון להבוקר" עם ניב רסקין, בגלי צה"ל, בנושא איסור על כניסת ישראלים לדובאי בעקבות לחץ מאיראן וסוריה להמשיך לעסוק בסוגיית החיסול.
אלי אבידר, יו"ר הפורום למזרח תיכון חכם, מתראיין בתוכנית "יומן השבוע" רשת ב' בהנחיית ענת דוידוב, בעקבות החיסול בדובאי.
אלי אבידר, יו"ר הפורום למזרח תיכון חכם, מתראיין בתוכנית "הכל דיבורים" רשת ב' בהנחיית ירון דקל, בעקבות זימון השגריר הטורקי על ידי סגן שר החוץ דני איילון, שביקש למחות על שידור הסדרה הטורקית "עמק הזאבים", המציגה את אנשי המוסד ונציגי ישראל בטורקיה כחוטפי תינוקות.

"משעל על הבוקר" ברדיו ללא הפסקה בתוכניתו של ניסים משעל, בנושא הפיסגה בארה"ב ונאום אובמה באו"ם.
מהתוכנית "הכול דיבורים" 13.9.09 בקול ישראל

אלי אבידר מתראיין בעקבות השתתפותו בתוכנית אל – גזירה ביום ששי האחרון בנושא נורמליזציה עם העולם הערבי.

מהתוכנית "הכול דיבורים" 13.9.09 בקול ישראל

אלי אבידר מתראיין בעקבות השתתפותו בתוכנית אל – גזירה ביום ששי האחרון בנושא נורמליזציה עם העולם הערבי.

דרונט בניית אתרים