מזרח תיכון חכם Smart Middle East "הבוקר הזה" דב גיל-הר כאן ב 4.6.2017

"הבוקר הזה" דב גיל-הר כאן ב 4.6.2017

לראיון

 דב גיל - הר : שלום לדוקטור אלי אבידר.
אלי אבידר : עוד לא דוקטור, אלי אבידר.
דב גיל - הר : סליחה. אלי, כיום מנכ"ל, בורסת היהלומים, אבל לשעבר ראש נציגות ישראל בקטאר. כשאתה שומע את העניין הזה, האם זה מתחבר לך לקטאר שאתה מכיר, קטאר שתומכת חמאס, תומכת רצועת עזה ואולי גם, תומכת טרור בישראל והמשחק הכפול שהיא משחקת בין מדינות המפרץ, לבין הגורמים הקיצוניים האלה?
אלי אבידר : צריך לציין שקטאר עמדה בלחץ ערבי, הרבה יותר קשה מאשר היא חוותה בחודשים האחרונים. היא חוותה לחצים במשך שמונה שנים של שלטון אובמה, הרבה מאוד לחצים, רק שהיא פחות התעניינה בזה, מאחר והיה לה בן ברית שישב בבית הלבן, שגיבה אותה בכל צעד ושעל ולכן, הקטארים המשיכו לעשות את מה שהם עשו, הם תמכו בחמאס, הם תמכו בתנועות הג'יהאד האסלאמי, הם תמכו באחים המוסלמים, הם תמכו בהפיכה במצרים ובלוב ואובמה נתן להם את הרוח הגבית הזאת, כפי שהוא נתן גם לארדואן. מאז השינוי בבית הלבן, מאז שנכנס הנשיא טראמפ, שתי מדינות שומרות על דממת אל-חוט, הולכות בשקט על קצות האצבעות, זאת קטאר וגם זאת טורקיה וכמובן שהסעודים כיום, מאוד מרוצים מהמצב שנוצר, רק אני חושב, שאנחנו כישראל, לא עושים מספיק.
דב גיל - הר : מה זה אומר?
אלי אבידר : יש לנו את היכולות בארצות הברית, להוביל מהלכים בתוך הקונגרס האמריקני, שלכ מדינה שמארחת את אנשי החמאס, נחשבת תומכת טרור ויש לזה השלכות כלכליות והשלכות אסטרטגיות וכאשר, אתה קורא למשל, הייתה הדלפה של מיילים של שגריר אבו-דאבי בארצות הברית ואתה קורא את המיילים האלה ובמיילים האלה הוא כל הזמן אומר - תוציאו את הבסיס האמריקני מקטאר, שזוהי בעצם הערובה לביטחונה של קטאר ואני חושב שבמצב הנוכחי שנוצר, קטאר תעשה את כל המאמצים כדי להרגיע את אותו נשיא אמריקני שנמצא כיום בשלטון, היא לא תרצה להסתבך איתו כיוון שכל טעות שהיא תעשה, יכולה להביא לחורבנה.
דב גיל - הר : אתה קונה את הפרסום האחרון, לגבי דרישה מחברי חמאס, לעזוב את קטאר, האם זו תפנית מהותית לאור הנסיבות שאתה מתאר, או מין מס שפתיים לדרישות האמריקניות?
אלי אבידר : הקטארים ינסו לתת את מה שהם חייבים ולא את מה שצריך ולכן, בשלב הראשון, אחד הדברים שמצערים אותי, כשאני קורא שזה אך ורק כאלה שמעורבים בפעולות טרור, שמפעילים חוליות בגדה או בעזה, כיוון שזה היה צריך להוציא את כל ההנהגה של חמאס משם, את כל האגף המדיני והאגף... ואת חאלד משעל, את כל האנשים האלה שבסופו של דבר, עוסקים בדבר אחד, עוסקים בטרור. אנחנו חייבים לעשות יותר, חייבים לנצל את המומנטום הזה כדי לדחוף לזווית, כי אנחנו רוצים אותה, יש לנו מצד אחד את מצרים ומצד אחד את ישראל ואת סעודיה, שיש להם את אותו אינטרס וחייבים להביא את זה, לכדי תוצאות משמעותיות.
דב גיל - הר : אלי אבידר, תודה רבה.
אלי אבידר : תודה רבה.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים