מזרח תיכון חכם Smart Middle East גלי צהל - וילנסקי את ברדוגו 5.6.2017

גלי צהל - וילנסקי את ברדוגו 5.6.2017

לשמיעת השידור

 

ירון וילנסקי : איתנו אלי אבידר, לשעבר ראש הנציגות הישראלית בקטאר, שלום!
אלי אבידר, לשעבר ראש הנציגות הישראלית בקטאר : שלום, ירון.
ירון וילנסקי : מה עובר עכשיו על הקטארים, אחרי שמדינות ערב ושש כבר מנתקות את היחסים, מפסיקות טיסות לשם, מה עובר עליהם עכשיו?
אלי אבידר : היסטריה טוטלית, זה דבר שהוא בלתי נתפס מבחינתם, הם כבר צפו שהמהלך הזה הולך לקרות, ולכן הם הודיעו למספר מנהיגים של החמאס שיושבים בתוך קטאר, שעליהם להתפנות בתוך קטאר בטווח הזמן המיידי, כנראה שהייתה להם איזה ידיעה מוקדמת שזה הולך להיות הכיוון, אבל הדבר המשמעותי שרק שנחשוב מבחינת המאזין הישראלי, זה כאילו שאתה לקחת את העיר גבעתיים, סגרת אותה, ואמרת לתושבי גבעתיים שהם לא יכולים לעבור, לא לתל-אביב, ולא לרמת-גן והם תקועים. עכשיו, לא טיסות יגיעו לקטאר ולא טיסות מקטאר, כדי שקטארים יטוסו ללונדון, הם יעשו עיקוף של כל האוקיינוסים כדי רק להגיע ללונדון, אין יותר טיסות מעל מדינות ערב, סעודיה מקיפה אותם מכל כיוון, זה דבר שמשנה עולמות בהרבה מאוד קטגוריות.
יעקב ברדוגו : רגע, אלי, בוא נחזור רגע אחד, לעניין הדיפלומטי שאתה היית בו, למה לישראל הייתה נציגות בקטאר ולמה עכשיו בכלל אין נציגות, מה, מה קרה, למה היינו בכלל צריכים להיות שם?
אלי אבידר : ב-1995, האמיר של קטאר הקודם, בעצם עושה הפיכה ומעיף את אבא שלו, פוחד מאוד שהסעודים יפלשו לתוך קטאר ויחזירו את האבא לשלטון, עושה מהלך מוכר, פונה לקהילה היהודית ופונה לישראל, מזמין את שמעון פרס להגיע לדוחא ופותח נציגות בטווח הזמן המיידי, כאשר הוא מייחס את הלובי היהודי כמין גורם שייתן לו ביטחון עצמי, המהלך השני שהוא עושה, הוא מקים בסיס צבאי ומתחנן לאמריקאים שיעבירו כוחות לקטאר, הבסיס האמריקאי בקטאר, זה הבסיס היחידי האמריקאי בעולם שהקטארים שילמו עליו, 2 מיליארד דולר, רק כדי שהאמריקאים יועילו להעביר לשם חיילים. בשנת 89' בעצם הקטארים מבינים שיש להם מספיק כסף, 2008 סליחה,
ירון וילנסקי : כן,
אלי אבידר : יש להם מספיק כסף, הם מספיק מרושתים בארה"ב, הם לא צריכים לא את היהודים ולא את ישראל,
ירון וילנסקי : ואז הם עושים את הפארסה.
יעקב ברדוגו : ואז עושים,
אלי אבידר : ואז אין נציגות,
יעקב ברדוגו : זאת אומרת מה, בעצם בניגוד, בניגוד לדבר ההפוך, הם מוכרים את עצמם למה, למי שמגן עליהם? כי יש להם את הכסף, הם קונים את ההגנה שלהם בכל רגע נתון?
אלי אבידר : הם קונים את ההגנה שלהם בכל רגע נתון, כאשר הם קונים את ההגנה בשני קצוות החבל, כלומר מצד אחד, הם משקיעים בכל דבר שזז בעולם המערבי, בארה"ב בוודאי, חברות גז ונפט אמריקאיות פעילות שם, באירופה הם רוכשים כל ארגון שאתה חושב עליו.
ירון וילנסקי : אבל הפעם הם טעו, הפעם הם טעו בגדול.
אלי אבידר : הם טעו בגלל שאף אחד לא יכל לצפות, אי אפשר להאשים אותם, את טראמפ אי-אפשר לצפות, האיש הזה משנה עולמות, מייחסים לו הרבה מאוד שטויות, אבל ההתנהגות שלו והתובנה שלו וההחלטה שלו להעביר גבול ברור בין מדינה שתומכת בטרור למדינה שמתנגדת לטרור, גרם לכך שבעצם הערבים, העולם הערבי ניצל פה את ההזדמנות, והדבר היפה הוא שכאן זה גם מלמד אותנו מה ההבדל בינינו לבין מדינות ערב. ישראל הייתה פועלת רק אם היא הייתה חייבת, העולם הערבי כאן זיהה הזדמנות והוא פועל כי הוא יכול, הוא ניתק את היחסים, הוא יבודד את קטאר מבחינה כלכלית והדבר הבא,
יעקב ברדוגו : מה זה אומר שבממשל אובמה הם לא יכלו לעשות את זה?
אלי אבידר : ממשל אובמה עשה בדיוק את ההפך, יעקב, מה שהוא עשה ממשל אובמה, הקים ברית שהוא קרא להם מדינות האסלאמיות הנאורות זו הייתה טורקיה של ארדואן, זו הייתה קטאר, וזה היה מורסי של האחים המוסלמים במצרים, זו הייתה הברית שלו, שמונה שנים הקטארים נהנו מעדנה.
יעקב ברדוגו : איזה נאורות הייתה אצל מורסי, אצל האחים המוסלמים, אצל ארדואן, אצל הקטארים, איזה?
אלי אבידר : לתפישתו, לתפישתו, העם העדיף אותם במצרים במיוחד מאשר את הדיקטטורים כפי שהוא קרא להם, וחשוב שתבינו דברים שאנחנו אפילו לא מדמיינים, ערוץ אלג'זירה, הקטארים, הקימו ערוץ אלג'זירה מצרי, במהלך האביב הערבי שדיווח עשרים וארבע שעות על הפגנות במצרים, קרא לתושבי שכונות לצאת לרחובות, קומם את העם המצרי, לא רק כנגד מובארק.
ירון וילנסקי : אלי הזמן שלנו פשוט קצר, שאלה וממש בקצרה את התשובה. הם יעשו עכשיו
U turn הם יחזרו למקום אחר, ויוותרו להם?
אלי אבידר : הם יעשו כל מה שאפשר, הם יגייסו את החברות האמריקאיות שמושקעות בקטאר ונהנהות מקטאר, הם יתחננו בפניהם שיילכו לבית הלבן וירככו את המכה, הם יגידו לחמאס שהם מפסיקים לתמוך בו, הם יגידו שהם בעד תהליך שלום, הם אפילו יתפללו,
ירון וילנסקי : אז נראה אם זה יעזור להם, נראה אם זה יעזור להם, אלי,
אלי אבידר : לא.ד. גורדון, אם צריך.
יעקב ברדוגו : חחחח....
אלי אבידר : יעשו כל מה שאפשר,
יעקב ברדוגו : בוא נראה, בוא נראה, איך זה.
ירון וילנסקי : נראה, נראה, אלי אבידר, נמשיך להיות בקשר, מעניין לשוחח איתך.
יעקב ברדוגו : נראה אם יהיה מונדיאל גם.
ירון וילנסקי : תודה רבה.
אלי אבידר : תודה רבה.

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים