מזרח תיכון חכם Smart Middle East השעה הבינלאומית 16.7.2017

השעה הבינלאומית 16.7.2017

מגיש: מדינות ערב המחרימות את קטאר קוראות לפיפ"א לבטל את ההחלטה לתת לקטאר לארח את המונדיאל בשנת 2022, בשל היותה בסיס לטרור, כלשונם. זה קורה בזמן שארצות הברית וגם צרפת מנסות למצוא פתרון למשבר הזה שנמשך, לטענתם, זמן רב מדי. ואיתנו כתב דסק הערבים, יובל קינג, שלום יובל.
יובל קינג: שלום לכם.
מגיש: אז כבר חודש וחצי מאז למעשה ניתוק היחסים עם קטאר ואף אחד מהצדדים לא מוכן להתגמש, נכון?
יובל קינג: ממש ככה, אנחנו בסוג של מבוי סתום. העסק הזה יצא מפרופורציות, ככה לפחות חושבים האמריקנים והצרפתים, ראינו את שר החוץ האמריקני, ריי קילרסטון, שהגיע למדינות המפרץ, עשה לו סבב שם ביקורים בקטאר וסעודיה, ואחריו בסוף השבוע הגיע שר החוץ הצרפתי, גם צרפת מאוד מודאגת, עשה בדיוק את אותו דבר, היום הוא בכוויית, היה קודם לכן בקטאר ובסעודיה. העסק פשוט יצא מפרופורציות כי שוב, קטאר לא מאמינה או לא חושבת שהיא עשתה משהו לא בסדר, בעוד כל המדינות הערביות שמחרימות אותה כל הזמן טוענות שכן, כל הזמן ממציאות ומוצאות עוד טיעונים להראות כמה קטאר לא בסדר, הוכחות לכאורה. ודווקא מי שבלחץ מכל הסיפור זה המערב, האמריקאים, הצרפתים, כי הם לא רצו שזה יגיע עד כדי כך. מה שרצו, כשהתחיל כל העסק לפני חודש וחצי, רצו קצת להפחיד את קטאר, כי קטאר הייתה, אם אתה רוצה, כמו אנלוגיה קטנה, הילד הסורר במשפחה, שרצו קצת להפחיד אותו, להעניש אותו, לעשות לו נו נו נו אפילו נגיד, כדי שהוא יגיד, סליחה, אני מצטער, ויחזור למשפחה, וזה פשוט לא קורה. קודם כל כי קטאר מאוד בטוחה בעצמה שהיא לא עשתה שום דבר לא בסדר, וגם על דברים שאומרים עליה, אתם צריכים להפסיק את התמיכה בטרור וכו', כל מיני דברים, הם אומרים, בסדר, אנחנו מוכנים, אבל גם אתם, מדינות שמחרימות אותנו, אתם צריכים לעשות את אותו הדבר בדיוק, יש פה הרבה צביעות בסיפור. ובסופו של דבר קצת שכחנו, אני חושב שבמיוחד המדינות הערביות, אבל בכלל כל מי שמתעניין בסיפור, שקטאר היא לא האויב. כל הסיפור הזה קרה כי רצו האמריקאים עם המדינות הערביות, למשל סעודיה, ליצור פה חזית אחידה אחת מול האויב האמיתי, שזאת איראן, ולא קטאר. פשוט קטאר בגלל היחסים הטובים שלה עם איראן אמרה, צריכים ליישר אותה, זאת אומרת, קצת להטיף לה מוסר או להחזיר אותה לחיק המשפחה, כדי ליצור את אותה חזית אחידה, וזה פשוט לא קורה. יותר מכך, קטאר באמת גם כשלעצמה לא מוכנה להתכופף ולוותר כי היא לא חושבת שהיא עשתה משהו לא בסדר.
מגיש: יש פה גם הרבה עניין של כבוד.
יובל קינג: גם כבוד, אבל גם תראה, בסופו של דבר היא מקבלת תמיכה. בא שר החוץ האמריקני קילרסון שבוע הבא, חתם עם קטאר מזכיר הבנות על לחימה בטרור. בא מגיע שר החוץ הצרפתי, אומר, צריך להסיר את הסנקציות, חלק לפחות מהסנקציות שנמצאות כרגע על קטאר, ולכן קטאר אומרת, רואה שהיא לא ממש מבודדת, אולי מבחינה ערבית, כן, אבל מבחינה עולמית לא. אולי נוכל לשמוע את שר החוץ הצרפתי באמת במסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו הקטארי שאומר, די, צריכים למצוא פשרה ואי אפשר ככה עם הסנקציות האלה נגד קטאר.
(דבריו של שר החוץ הצרפתי)
יובל קינג: אומר שר החוץ של צרפת, "צרפת קוראת להסיר את הסנקציות על קטאר, במיוחד אלה הנוגעים לאוכלוסיה של קטאר, והסנקציות המשפיעות על משפחות שיש להן אזרחות כפולה", כלומר, משפחה שהיא חצי קטארית וחצי עם אזרחות אחרת, שבשל המצב עכשיו הן לא יכולות להיות ביחד, המשפחות האלה. תראה, לכן זו גם סיבה שקטאר לא מסכימה לכל התנאים, לכל הדרישות של המדינות הערביות, הם ימשיכו. המצב הזה מבוי סתום, מנסים למצוא מכנה משותף, האמריקנים, הצרפתים, מנסים עכשיו למצוא את המכנה המשותף שכולם יסכימו, שזה בעיקר הלחימה בטרור, חזית אחידה נגד דאעש, בשלב הבא אולי נגד איראן, אבל גם זה נתקל בהרבה קשיים, הסיפור הזה עוד לא הסתיים, וקטאר מחזיקה מעמד, אין מה לומר.
מגיש: מבוי סתום, כפי שאתה אומר על המשבר שעוד רחוק מסיום. תודה רבה לך יובל קינג.
יובל קינג: תודה.
מגיש: שלום לאלי אבידר.
אלי אבידר: שלום, צהריים טובים.
מגיש: מי שהיה ראש הנציגות של ישראל בקטאר בין 99 ל 2001. תגיד, עד כמה זה רציני עבור קטאר סוגיית המונדיאל?
אלי אבידר: סוגיית המונדיאל זה אסון בלתי נתפס. ברגע שיצליחו לבטל את האירוח של המונדיאל, ואין ספק שזה עלול להביא גם לאי שקט פנימי, כיוון ש...
מגיש: למה, מה זה עבורם בעצם, המונדיאל?
אלי אבידר: פשוט תושבי קטאר יודעים שהושקעו עשרות על גבי עשרות של מיליארדי דולרים, שזה כסף שלהם, שבעצם הושקעו בכל מיני אצטדיונים מפוארים, שעם מזגנים ב...זה מיליארדים על גבי מיליארדים.
מגיש: רגע, מה, הם כבר מוכנים לזה? אנחנו מדברים על המונדיאל שיהיה בשנת 2022, אני זוכר מדינות שהיו מוכנות על הקשקש ברגע האחרון.
אלי אבידר: הם כבר עובדים על הדבר הזה כבר מאז ההחלטה. כלומר, יש חברות בינלאומיות שעובדות, יש אפילו פועלים שלצערנו מתו בגלל עבודה בתנאי חום קשים, והמיליארדים האלה הושקעו, חוזים נחתמו, והערכתי שהדבר הזה מבחינתם יהיה אסון. אני גם אגב לא מסכים עם יובל, כי אני לא חושב שקטאר מחזיקה מעמד. אני קודם כל משוחח עם אנשים בקטאר, והמצב שם בכלל בכלל לא טוב. יש שם מהלך של פיטורים של הרבה מאוד עובדים, חברות קטאריות לא מסוגלות יותר לתפקד בסעודיה. כל מי שגם אזרח זר, אזרח ירדני, אזרח מצרי שעובד בחברה קטארית, נחסמת הכניסה שלו לסעודיה, לאבו דאבי. המצב שם מאוד מאוד מאוד לא פשוט.
מגיש: ולכן, לאן זה יכול להוביל בסופו של דבר? אנחנו מדברים על פיטורים שאתה מספר לנו לפחות בחברות, ופחות השקעות כמובן, וזה אמור להוביל גם לאיזשהו קול שאולי נשמע מהציבור.
אלי אבידר: בהחלט שכן, אבל צריך להבין שהכלכלה הקטארית נמצאת כרגע במצב של עמידה במקום. שום דבר לא זז. כל ההשקעות וכל הכספים של החברות הקטאריות שהיו מושקעים בפיתוח נעצרו, כיוון שאף אחד לא רוצה להסתכן, הוא לא יודע מה יהיה מחר. והכלכלה הקטארית עומדת, החברות הרב לאומיות מפטרות, צריך להבין שיש יותר ממיליון תושבי חוץ שעובדים בקטאר, והחבר'ה האלה, מפטרים אותם, שולחים אותם מחוץ לקטאר. עד לרגע זה קטאר מצליחה לספק את אספקת המזון, זה מגיע גם לרמות מגוחכות שרשות הנמלים הקטארית מפרסמת סרטון ביוטיוב על איזושהי אוניית משא...
מגיש: עם עגלים מאוסטרליה, נכון.
אלי אבידר: כן, כן. אז זה דבר ככה מגוחך, הדבר הזה, אבל פשוט התוצאה האפשרית במצב הנוכחי, כל תוצאה אפשרית, כלומר, זה יכול להביא ל...
מגיש: רגע, מה, הם מנסים לשדר שהכל בסדר? יכול להיות שהם מנסים להסתיר את המצב האמיתי?
אלי אבידר: מנסים להרגיע את הציבור בקטאר. הציבור בקטאר נמצא בהיסטריה, הם מנסים להרגיע אותו. הבורסה בקטאר עצורה לגמרי, התושבים שם נעצרו. עכשיו, הרבה אנשים, צריך להבין שתושבי קטאר גם מתפרנסים מהעבודה של חברות זרות בתוך קטאר כיוון שחברה זרה לא יכולה לעבוד באופן עצמאי מבלי שיש לה שותפות וחסות של חברה קטארית. כלומר, אזרח קטארי יכול לשבת בבית ועשר חברות זרות עובדות בפרויקטים בקטאר, והוא משתכר בלי לזוז מהבית. וכיום החברות האלה נעצרו. זאת אומרת שתושבי קטאר המקומיים, רבים מהם, נעצרה ההכנסה שלהם. זה הדבר המשמעותי שחשוב להבין. ישנה איזושהי...ישנו בלבול בממשל האמריקאי, אין איזון בין מה שאומר הבית הלבן לבין מה שאומר מזכיר המדינה, והדבר הזה הוא בדרך כלל קורה בממשל אמריקאי חדש, עד שהמערכת מתאזנת, עד שהנשיא מכפיף את כל מוסדות השלטון למדיניות שלו. זה נכון ששר החוץ האמריקאי קורא לפתרון כזה ואחר, אבל הסעודים מגובים חזק מאוד בקשרים עם הבית הלבן, ולכן כל יום שעובר הכלכלה הקטארית לאט לאט נהרסת, החברות הזרות יפסיקו להגיע לקטאר, וזה פשוט, המטרה שלהם, של הסעודים ושל אבו דאבי, זה לחנך את הקטארים, להביא אותם על הברכיים, כיוון שקטאר לא הייתה עוד מדינה במפרץ, היא הייתה מדינה במפרץ שעשתה הכל הפוך למדיניות של שאר המדינות.
מגיש: וזה יכול לקרות אגב, יכולים להביא אותם בסופו של דבר על הברכיים כאשר אנחנו שומעים, העימות הזה בהחלט, כרגע לפחות, נמצא באיזשהו מבוי סתום?
אלי אבידר: חד משמעית כן. הנקודה היא שהאמיר של קטאר...
מגיש: אז מה, אורך נשימה, זו המילה?
אלי אבידר: האמיר של קטאר הוא צעיר, הוא חסר ניסיון ורואים מההתנהלות שלו שהוא לא יודע להתמודד עם הסוגיה. האמיר הקודם, הייתה סביבו שורה של אנשים שכבר היו הולכים לסעודיה ומייצרים מנגנונים של פייסנות וקוראים להרחבה המפרצית. האמיר הנוכחי הוא איש צעיר, נולד למלכות, לא מבין את הפוליטיקה הבין ערבית, מגיב בדיוק ההפך. הדבר שהוא עשה, הוא חיזק את היחס עם איראן והזמין איזה גדוד וחצי מטורקיה, כדי שיגיע לתוך קטאר. זה לא יציל אותו, זה בוודאי שלא יציל את הכלכלה הקטארית, והדבר הוא, ככל שיפעילו עליהם יותר לחץ, כך המשפחות המשמעותיות בקטאר ירגישו אי נוחות, ותמיד צריך לזכור שהאבא של האמיר הזה תפס את השלטון בעזרת שלושים ושישה קצינים, עד דרגת רב סרן. זה מה שהיה צריך כדי לעשות הפיכה בקטאר. הדבר הזה יכול להתבצע בכל רגע נתון.
מגיש: אלי אבידר, תודה רבה לך.
אלי אבידר: תודה רבה.
הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים