מזרח תיכון חכם Smart Middle East "קוף בצהרים ב102FM

"קוף בצהרים ב102FM

מזרח ערב הסעודית מאוכלסת בעיקר ע"י שיעים, שם גם נמצאים בארות הנפט המרכזיות של סעודיה וזהו גם האזור שאיראן תמיד מנסה לעורר בו מהומות ולקומם אותו. הם לא מרוצים מהשלטון הסוני, הם התחילו במהומות והכריזו על יום זעם בחודש הבא כך שאני צופה שהמהומות יתחממו.

 

בחריין לא רגועה -

ההתנהלות האמריקאית עוד מהמהומות בתוניס היא צרה צרורה. אנחנו מתעסקים בלוב בגלל שהיא מספקת כותרות אבל בחריין בכלל לא רגועה, מדובר באחוז ניכר של שיעים, זה הרוב המוחלט במדינה,  כמו בירדן מבחינת פלסטינאים ירדנים, ועם כל המחוות ושחרורי מנהיגי אופוזיציה לא רק שזה לא נרגע זה התחיל לקומם גם את מזרח סעודיה. בחריין היא מאוד חשובה לנו למרות שהיא ניראת לנו קצת רחוקה ואנחנו לא מתעסקים איתה אבל זהו מאבק שהוא שובר שוויון בין העולם הסוני לעולם השיעי והדבר האחרון שאנחנו צריכים, שאמריקה צריכה, שהעולם המערבי צריך שבחריין תשלט עי שלטון בסגנון איראני כמו שיש אצלנו בצפון. שלא יהיה לנו ספק חיזבאללה שולט בלבנון, מגדיר מי יהיה ראש הממשלה, השתלט על המדינה ואם זה יקרה גם בבחריין, זה עניין של מגדל קלפים  לכל המפרץ הפרסי ואפשר לשים לב שאמריקה קצת יותר נחרצת בבחריין. תפוקת הנפט של בחריין היא מאוד צנועה, היא לא משמעותית לחלוטין, התפוקה המשמעותית היא בסעודיה. בחריין היא לא מדינה שמייצרת נפט בצורה אדירה אבל יש שם כמה מרכזים: הצי החמישי שארה"ב מחזיקה שם בסיס בגלל נקודת ההשקה מול איראן המרכזיות שלה. יש שם מרכז של 99 בנקים איסלאמים שנמצאים בבחריין, היא מאוד מערבית, מאוד פתוחה, תהיה צרה צרורה עם האיראנים ישתלטו שם כיוון שזה לא ייעצר בבחריין. זה כבר עכשיו התחיל בסעודיה בעבר זה גם היה בכווית וזה יכול להימשך גם לנקודות אחרות במפרץ.

 

תימן בהגדרה תמיד היה ברדק, תמיד יהיה ברדק. תימן אף פעם לא נשלטה עי שלטון מרכזי בצורה מסודרת, המהומות האחרונות עושות שם בלגן ויש אפילו סכנה של חלוקת המדינה לשניים.

 

אבל תימן היא לא מדינה מרכזית בתפיסה שלנו כמו שלוב היא גם לא, אם בלוב ישתנה השלטון זה לא יעשה אפקט דומינו משמעותי, אבל בחריין היא משמעותית, מצרים היא משמעותית, סעודיה בוודאי משמעותית.

סעודיה לאורך כל המהומות, עוד מימי מלחמת המפרץ השנייה, הם היו מאזני המחיר של הנפט, כאשר עיראק הפסיקה לייצר נפט הם הכפילו את התפוקה שהיו עכשיו בעיות ללוב סעודיה עלתה ל 9 מיליון חביות כדי להוריד את המחיר. עכשיו מלך סעודיה מצהיר שהוא צריך להשקיע 37 מיליארד דולר והוא צריך להביא את זה מאיזה שהוא מקום. הוא לא יאזן את מחיר הנפט, הוא צריך את הכסף הזה, מה שאומר שבכל מקום בעולם נשלם יותר על מיכל דלק.

 

הטבח בלוב –

יש פה בעיה קריטית, פשע נגד האנושות, רצח עם שקורה בלוב, מדינות המערב לא מגיבות כמעט, אצלנו מפגין באיזה שהיא גדר נפצע מאבן אז אנחנו חוטפים גינויים במועצת הביטחון מיידית, לקח למועצת הביטחון להתכנס הרבה זמן.

יש כאן בעיה ערכית אבל אנחנו לא מתעסקים רק עם מחיר הנפט, הנקודה היא שכרגע במזרח התיכון אנחנו נמצאים על חבית חומר נפץ, ציבורים שלמים לא מרוצים יש פה בהרבה מדינות אבטלה כבדה. כול דור במזרח התיכון הוא פי שישה או פי שבעה יותר עני מהדור שהיה קודם לכן.  זה יוצר אפקט כלכלי קשה גם במדינות כמו דובאי ואבו-דאבי. היום במקום פלסטינאים ומצרים הם מביאים עובדים זרים מהודו ופקיסטן ומשלמים להם פחות, וזה יוצר חבית חומר נפץ.

 

הפתרון מתחיל בזה שהמערב ובעיקר ארה"ב לא יעשו שטויות, זה ייקח זמן, זה ייפתר לאט לאט, העולם הערבי לא רגיל לרבולוציות הוא רגיל לאבולוציות, וצריך תהליכים הדרגתיים, שהנשיא האמריקאי לא יצא כל יומיים וינזוף במנהיגים הערביים ושסנטורים יבקשו רפורמות מיידים, כי זה רק נותן רוח גבית לגורמים שאין בינהם לבין דמוקרטיה שום דבר. אם הרוב השיעי, אם האחים המוסלמים, אם קארדאווי ישתלט על מצרים הדמוקרטיה תסתיים באותו רגע.

 

מראיון שלי בתוכנית "קוף בצהרים"  ב102FM

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים