גלי ישראל - אלי אבידר גלי ישראל - אלי אבידר

גלי ישראל - אלי אבידר

המשבר הכלכלי של 2009 עלול להיות כ"מכה קטנה בכנף" לעומת העומד לבוא.

 

  • סעודיה, האזור שלנו ומחירי הנפט?

 

סעודיה הבינה מהיום הראשון של המהומות ומהנאום הראשון של אובאמה, אחרי פריצת המהומות בתוניסיה, שהמהומות הללו  יגיעו אליה, היא חששה שאכן זה יגיע אליה אבל זה הגיע יותר מהר ממה שציפתה, ואכן כבר הודיעו על יום זעם בסעודיה החודש.

לכן, כאשר מזרח סעודיה היא שיעית ברובה ניתן להניח ברמה גבוהה של סבירות שבלגן בסעודיה עוד יהיה.

 

האם מהומות כאלה יכולות להתבצע גם בלבנון ובעזה?

 

ניתן להניח שזה לא יהיה. הרבה יותר קשה לבצע מהומות בלבנון ובעזה. החברים בעזה ובחיזבאללה שואבים את הלגיטימציה שלהם מהאל, מהאלוהים, מהרשות העליונה, והדבר הוא שהם לא מקבילים את עצמם בשום אקט של פעילות למנהיגי מדינה ולכן גם לא רואים הפגנות בעזה. בתחילה היתה מהומה ש"פוזרה" בנשק חם בעזה, ובזה העניין הסתיים.

הסיכוי שהפיכה צבאית תוכל להפיל את השלטון היא הרבה יותר גבוהה, אבל כרגע לא רואים שהצבא בלבנון מסוגל לכך וגם לא הצבא של פתח בעזה.

 

האיסלם הקיצוני הפך להיות הרבה יותר מתוחכם מאיתנו, הרבה יותר מתוחכם מאומות העולם בכלל. האיסלם הקיצוני מבין שרק לשלוט בתחום הלגיטימציה של האל זה לא מספיק, לכן הוא מקים צבאות, כוחות צבאיים, ראינו את זה בלבנון וראינו את זה גם בחמאס. זה יהיה מאוד קשה, ובלבנון ובעזה יתכן שהפיכה תקרה אך ורק עם התערבות מבחוץ.

 

הנפט – מחירו ממשיך לזנק כלפי מעלה.

 

סעודיה היא ספקית הנפט הגדולה בעולם. היא מתפקדת באופן יזום ובעידוד אמריקאי כמווסת מחירי הנפט בעולם ע"י העלאת תפוקת הנפט, התבצע במלחמת המפרץ ושהתחילו המהומות בלוב. הדבר הזה גורם לכך שמחירי הנפט לא ישתגעו.

אבל בוושינגטון התחילו לעצב מדיניות שלא מובנת לסעודים ושמסכנת אותם באופן ישיר. בנאום הראשון של אובאמה עם פריצת המהומות בתוניסיה וארה"ב הודיעה כי היא תומכת בהפגנה כנגד השחיתות, הדבר הזה הדליק נורה אדומה אצל הסעודים, וכאשר אובאמה התעלל במובארק בשידור חי, מלך סעודיה שוחח עם אובאמה, נזף בו והדליף את תוכן השיחה לגרדיאן הבריטי.

 

במפרץ הפרסי לא מתקיימות הפגנות בנוגע לזכויות אדם, בגלל שאלו מדינות שיש להם הכנסה קבועה מאנרגיה והמלחמות, המאבקים, ההפגנות, הם על קבלת נתח גדול יותר מהעוגה אבל לא מדברים שם על דמוקרטיה, זה פחות מעניין אותם.

 

שהחלו המהומות במזרח סעודיה, שזה אזור שיעי, הסעודים מגדירים אותם כ 15% שיעים, נתונים לא רשמיים מדברים על 40% שיעים באזור, הסעודים עוד זוכרים שבשנת 83/84 חומיני הצליח להדליק את האזור הזה ולקח לסעודיים שנתיים להביא את האזור לרגיעה, לכן אוטומטית מלך סעודיה הודיע כי הוא עומד להשקיע 36/37 מיליארד דולר לרווחת הציבור.

זה אומר שסעודיה תפסיק להיות זאת שמווסתת את מחירי הנפט, את מחיר רווחת הציבור היא צריכה להביא ממקור כלשהו.

זו הייתה הפגנה קטנה במזרח המדינה וכבר המלך הודיע שהוא עומד להשקיע סכומי עתק, ולכשיהיה בלגן אמיתי הוא ישקיע הרבה יותר.

 

מי ישלם על הרגעת המהומות הללו? אני ואתה, והחברים באמריקה שרגילים לשלם הרבה פחות על גלון אחד של דלק, הרבה פחות מאיתנו.

הנקודה הזו גורמת לכך שאנחנו צריכים לקוות שלא יהיו שם מהומות, כי אם יהיו שם מהומות גדולות, המשבר הכלכלי של 2009 יהיה כמכה קלה בכנף.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים