הכל דיבורים עם ירון דקל 21.3.11 - אלי אבידר הכל דיבורים עם ירון דקל

הכל דיבורים עם ירון דקל

קדאפי הוא המרוויח מהמתקפה עליו כי הוא מקבל הרבה יותר לגיטימציה מלפני המתקפה הזו. לפני המתקפה הוא חטף ביקורת מכלל העולם הערבי, מהליגה הערבית, מהרבה מאוד מדינות בעולם הערבי, וכרגע הוא מקבל לגיטימציה מהעולם הערבי מעצם ההתקפה המאסיבית לתוך לוב. כבר מאתמול כשבוחנים את כלי התקשורת הערביים אפשר לשמוע שהעולם הערבי לא אוהב התערבות צבאית בתוך המדינות שלו. מדובר פה בסוג של תחושת הונאה, הקהילה הבינלאומית דיברה על יצירת אזור ללא טיסה מעל לוב אבל אף אחד לא דיבר איתם שמפציצים בתוך לוב.

המצב גורם שאותו מאבק עתיק בקולוניאליזם נותן לקאדפי הרבה מאוד רוח גבית. הנה כל המערב נגדי לפיכך המערב נגד העולם הערבי ויותר מזה.

עמרו מוסא, מזכיר הליגה הערבית, שבימים הראשונים ניצל את הבמה של הליגה הערבית כדי  לעשות לעצמו נפשות במצרים בקמפיין לנשיאות, העביר את אותה החלטה שדיברה על אזור ללא טיסה מעל לוב מתוך הגנה על העם הלובי, גם החלטת מועצת הביטחון מדברת על דרישה להפסקת אש מידית, וברגע שתהיה הפסקת אש מידית פעילות הקואליציה אמורה להפסיק.

האם האלטרנטיבה של המערב הייתה להסתפק בהכרזת אזור ללא טיסה ולהתבונן מהעבר השני על המתחולל בלוב? בוודאי שלא. כאשר רוצים לעזור לאופוזיציה צריך לספק לה שני דברים: חייבים לספק להם נשק וחייבים לספק לה כסף.  העזרה לאופוזיציה לא יכולה להינתן ע"י הפצצה בתוך לוב בניגוד למה שהעולם הערבי מבין שצריך לעשות כיוון שזה נראה כניסיון של מדינות המערב להשתלט על הנפט הלובי.  

הכוונות הנסתרות של המערב הן להשתלט / להגן על הנפט הלובי, אבל ההבדל הוא בין מה שנאמר לבין מה שנעשה. החלטת מועצת הביטחון באה בכדי להגן על אזרחי לוב ולא להגן על משאבי האנרגיה של לוב.

העולם הערבי התעורר לתוך התקפה של מדינות המערב על לוב והליגה הערבית הסירה את ידה מהעניין, כך שהעולם הערבי לא תומך יותר במהלך.  כלי התקשורת בעולם הערבי לא נותנים יותר רוח גבית למהלך, וזה בסופו של יום מחזק את קאדפי.

 

מועצת הביטחון ומדינות הקואליציה מאוד נוח להם להפנות את אור הזרקורים כלפי לוב, כיוון שבצד השני של העולם הערבי מתרחשת הפיכה, או ניסיון הפיכה בבחריין של האוכלוסייה השיעית, סעודיה נכנסת לתוך בחריין עם כוח צבאי, מפזרים את ההפגנות באש חיה והעולם המערבי לא שומע על זה, זה מאוד נוח לאמריקאים ולשאר מדינות הקואליציה שהזרקורים כרגע יופנו ללוב כדי לאפשר לבעיה בבחריין להיפתר תוך מספר ימים. אין חשש שמדינות הקואליציה יתערבו לטובת האופוזיציה בבחריין וזה לא יקרה מאחר וסעודיה שמה את כול כובד משקלה מאחורי בחריין, ואם יש הבדל מהותי שאנחנו יכולים לראות בין הדוגמא המצרית לדוגמא הסעודית: מצרים מקבלת כסף מארה"ב לעומת סעודיה שנותנת כסף לארה"ב, כסף אם  בחוזים ואם באנרגיה, אלו כללי משחק שונים לחלוטין, אינטרסים שונים.

 

לדעתי תוך מספר ימים נראה שגם הקואליציה הבינלאומית להתקפה בלוב עומדת להתפוגג, אי התמיכה מתחילה כבר באירופה. שקוראים את העיתונות האיטלקית מבחינים בדאגה עצומה מכך.

במדינות שיש להם הכנסה קבועה מאנרגיה (כמו סעודיה ולוב), ישנה בעיה שהמלחמה הפנימית בתוך המדינות הללו אינן על זכויות אדם, היא בעצם מלחמה על משאבים.

במדינות אלו ניסיונות ההפיכה הן בעצם ניסיונות להשתלט על משאבים בתוך המדינה, בלוב מדובר במלחמה בין שבטים על השליטה במקורות האנרגיה, גם אם המורדים בבנגאזי ינצחו לא מדובר על כך שתקום שם דמוקרטיה ברוח מערבית.

 

מתוך ראיון עם אלי אבידר בתוכנית "הכל דיבורים" עם ירון דקל

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים