השעה הבינלאומית עם אורן נהרי, עידכונים מהעולם הערבי, אלי אבידר השעה הבינלאומית - אלי אבידר

השעה הבינלאומית - אלי אבידר

בלוב - המורדים טוענים שללא הכוח של הקואליציה המערבית הם לא יוכלו להביס את קאדפי, מה גם שההפצצות מהאוויר אינם מספקים את הסחורה לה ציפו, הם מחכים למשלוח נשק ולהגברת ההפצצות מהאוויר.  ה BBC מדווחים כי אובאמה הורה ל CIA לפעול בפעולות עלומות ואלימות בלוב נגד הקאדפיסטים.

שר החוץ של קדאפי, מוסא קוסא, ערק ללונדון, אך בקשתו לחסינות נדחתה על הסף. דובר קדאפי טוען שקוסא סובל מתשישות ומחלות עקב גילו המבוגר ואחרי טיפול בלונדון הוא יחזור חזרה ללוב.

קמרון מתחייב כי מוסא לא יקבל חסינות בבריטניה ויהיה ניתן לתבוע ולהעניש אותו בבריטניה על הפשע של פיצוץ המטוס מעל לוקאלבי.

שר החוץ הקודם של קאדפי שהיה אמור לעבור לארה"ב ולהיות שגריר לוב באום גם הוא הודיע על עריקה מהמחנה הלובי של קאדפי.

 

מדינות ערביות ששותפות לקואליציה

קטאר ואבו דאבי השתתפו מהרגע הראשון בקואליציה והן רוצות להיתפס כחברות לגיטימית בקואליציה הבינלאומית, גם איחוד האמירויות הצטרפה לקואליציה והסיבה לכך היא שמדינות המפרץ רוצות שהמערב יראה בהן בנות ברית שבמידה ותהיה להן בעיה בבית שהמערב לא יתמוך במפגינים כנגדם.

לקאטר יש את "תעודת הביטוח" שלה, את אלג'זירה, אבל תעודת הביטוח הזו לא עוזרת כאשר מפגינים יוצאים לרחובות ובמיוחד מול העולם הערבי ששומר לה "זכויות יוצרים" בכל המהפכות שקרו בעולם הערבי בחודשים האחרונים.

 

ירדן

ירדן כרגע נמצאת על "אש מדורה" וזה דבר שצריך להדאיג את מדינת ישראל. ישנה התפרקות הקואליציה המסורתית של המלך עבדאללה, של המשפחה האשמית ואלו השבטים הבדואים.

לפני כשבועיים בצעד חסר תקדים 36 ראשי שבטים חתמו על מכתב שמגנה את המלכה ראניה. להבהרה, כל התוקף את בית המלוכה הירדני נכנס אוטומטית לשלוש שנות מאסר, אבל הנקודה היא שלא הייתה רק תקיפה של המלכה ראניה, נאמר למלך "אנא רסן את רעייתך", והאשמה השנייה שהיא מאוד מעניינת, נאמר שהמלכה ראניה דאגה לכך שיילקחו אדמות ויועברו למשפחת סף, להזכירכם שם הנעורים של המלכה הוא – ראניה סף, והוא שונה ביום חתונתה לראניה אל-יאסין בכדי לתת לה צביון ירדני.

המלך לא יצא להגנת רעייתו, יש לציין שמדובר ברעיה מאוד אקטיבית, שמרשה לעצמה דברים שגם המלך לא מרשה לעצמו. היא בחשבון הפייסבוק והטוויטר שלה בירכה את המהפכה במצרים ובירכה את  המפגינים, דבר שהמלך לא עשה.

 

הדבר המשמעותי הוא, שלאחר המכתב הזה המלך יצא לסיור בהול בכפרי הבדואים בדרום הממלכה בכדי להראות אכפתיות, הדבר הזה משמעותי כאשר רואים את ההפגנות שקורות מדי פעם ברחבי רבת עמון. אבל אנחנו לא רואים את התפוררות של התמיכה, הבדואים יודעים שאם המלך נופל גם הם נופלים מאחר והם מיעוט, אולם המלך צריך להיות מאוד מודאג שאותה קבוצה של 36 ראשי שבטים שהוא סומך עליהם ביום קריאה שולחים לו מכתב נגד המלכה שחיה לצידו, ומצד שני מבזה אותו כי כאשר פוגעים ברעייתו פוגעים בו עצמו.

סוריה

בעיתוי מוזר מאוד הצטלמה רעייתו של אסאד לווג, ויש להניח כי העניים בדרעא לא קוראים ווג, ולא מתרשמים מהאלגנטיות והרהיטות שלה. בסוריה המאבק הוא של העניים של אנשים רעבים שאין להם אוכל, של אנשים ללא עתיד, שהכלכלה שלהם הרוסה, בסוריה יש מאבק נוסף מאבק דתי.

 

בפעם הראשונה ששומעים על הפגנות ומאבקי רחוב בין שני מחנות מרכזיים בעיר לאטקיה, בין המחנה של העלאווים והשיעים, השיעים בסוריה הם כ 5% שהם איסמאילים ואימאמים,שהצטרפו לעלאווים. בעבר היו שני מחנות: הסונים והשיעים ואלו שיצאו ממנה (האיסמאילים והאימאמים: מחנות שהתפצלו מתוך השיעה וחלקם היו זרמים מתונים יותר, היום קשה להגדירם כמתונים).

הסונים בסוריה אינם מרוצים מכך שבאשר אסאד הפך את מדיניות סוריה למדינות צייתנות ב 11 שנות שלטונו. יש תהליך של שיעאיזאציה בסוריה, הסונים לא מרוצים שאסאד הבן מבצע את המדיניות האיראנית מחד ותומך באופן מלא בשיעים בלבנון מנגד – להשליט את השיעים על לבנון.

 

הסונים שהם היום הרוב, הרוב שאין לו אחיזה בשלטון, שאין לו דמוקרטיה, אין לו אפשרות לממש את זה שהוא רוב, בנוסף המדינה שפעם הייתה לה מדיניות לאומית משלה היום היא גרורה ודוקא אחרי המחנה השיעי, זה מגביר את החרפה.

חפאז אל אסאד (אסאד האב) תמיד היה שחקן מרכזי בזירה של העולם הערבי, להחלטתו לבנון בערה להחלטתו לבנון שקטה, להחלטתו גורמים של האחים המוסלמים בשאר מדינות ערב היו פעילים ולהחלטתו לא. ב 1973 היה מפגש אינטרסים בין אסאד האב לשיעים בלבנון שאז האימאם מוסא סאדר אמר "אחינו העלאווים הם שיעים" הוא נתן להם לגיטימציה איסלמית שהם לא עובדי אלילים כמו שמגדירים אותם. מה שעשה אסאד הבן הוא לקח את אותו מפגש אינטרסים והפך אותו להתמזגות אינטרסים, הוא בעצם מתפקד כגרורה איראנית וגרורה של חיזבאללה, וזו הבעיה, להערכתי הסונים בסוריה, מעבר לרעב ומעבר למצב הכלכלי מאוד לא אוהבים את התהליך הדתי שעובר על סוריה.

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים