אלי אבידר בתוכנית סדר יום עם ענת דוידוב אלי אבידר בתוכנית סדר יום עם ענת דוידוב

סדר יום עם ענת דוידוב 31.5.11

שבוע שעבר התקיים עימות מתלהם באלגזירה בנושא המהפכה בעולם הערבי בתוניסיה ובמצרים בהשתתפות נציג ישראלי, אלי אבידר.

בשלב הראשון של האירועים בתוניסיה ובמצרים לא הוזכר שמה של ישראל כלל, היום יש מי שמנסים להכניס את ישראל לעניין: בנושא הפלת משטר אסאד ע"י ישראל והאמריקאים ובניסיון להפיל את "הישגי המהפכה" במצרים ובתמיכה ישראלית במובארק ובניסיון כושל למלט אותו ממצרים לפני מעצרו.

מצד אחד ישראל מוצגת כאי של יציבות במזרח התיכון, מנגד אחד מאנשי המהפכה בתוניסיה, נביל אשחאוי, אומר שאי אפשר לדבר על שחרור פלשתין לפני שמדברים על שחרור הערבי מעול הפקידים שמונו ע"י האמריקאים במשטרים הערביים.

חאלד אל חולי, מצרי, מצטרף לדיון תוקף את ישראל במילים קשות מאוד טוען שיש לפתוח את הסכמי קמפ דיויד ולהפסיק את השלום המזויף עם ישראל ומכנה את ישראל אוסף של כנופיות: הגנה, שטרן, פלמ"ח, כול אלה הכריזו על עצמם מדינה, איך אפשר לכנות את ישראל דמוקרטיה?! ישראל היא לא דמוקרטיה.

 

הנציג הישראלי בדיון נשאל: מה עמדתו של ראש ממשלת ישראל לגבי מה שקורה בעולם הערבי? האם ישראל חוששת או מברכת על המהפכות?

ממשלת ישראל תומכת בכול עם ערבי שילך בכיוון של דמוקרטיה, מברכים על המהפכות האלה שיביאו לדמוקרטיזציה, אבל מסייג ואומר "אין ספק יש חשש, יש דאגה, ממי שעלולים לעמוד מאחורי המהפכות האלה. למשל, שייח קארדאווי, ממנהיגי האחים המוסלמים במצרים, הוא הרי הכריז עוד לפני שלושה חודשים על פתיחתו של מעבר רפיח וראינו בימים האחרונים כיצד נפתח מעבר רפיח". שואל אלי אבידר: אם האחים המוסלמים עומדים מאחורי פתיחתו של מעבר רפיח – מה זה אומר לגבי מי שבאמת עומדים מאחורי המהפכה במצרים?

 

בדיון באולפן קול ישראל

אתה עומד מול האנשים הללו שמתווכחים איתך, לא בפעם הראשונה, מה אתה אומר להם על כול הטענות האלה?

קודם כול, אני עונה להם בשפה שלהם, אני עונה להם בשיח הערבי המקומי שלהם, וחשוב שזה יעשה, אני מסביר להם בדיוק שהמהפכות בעולם הערבי לא היו בגלל ישראל, ישראל לא היתה חלק מהנושא הזה. ישראל לא היתה בהפגנות האלו, לא היה לה שום חלק בכול מהפכה בעולם הערבי, וחשוב להתמקד מדוע המהפכות האלו נוצרו, הם נוצרו בגלל כלכלה. כך אני בעצם מרחיק את ישראל במעורבות במהפכות האלה ככול האפשר.

 

אנחנו עומדים היום מול סדר יומי חדש, איך אנחנו עומדים מול זה?

לדעתי אין קשר בין המהפכות בעולם הערבי לעניין הפלסטיני, אין ספק שזה מאוד לא נוח להרבה מאוד אנשים בעולם הערבי שישראל יצאה מהבעיה הזו, הדבר המשמעותי כאן הוא שישראל צריכה לתמוך בביטויים דמוקרטים, צריכה להביע חשש, אחד הדברים שכן היה השידור באלגזירה ולכול אורכו, היתה הסוגיה הסורית. העולם הערבי מתעלם מהסוגיה הסורית, לא רוצה להתבטא בסוגיה הסורית.

בספטמבר עומד אתגר בפתחנו בעניין הפלסטיני וזו ההכרזה החד צדדית, צריך להתייחס אליה אבל אסור לנו לקשור אותה למהפכות. האנשים שיצאו להפגין במצרים יצאו בגלל המצב הכלכלי, בגלל שאין להם בתים, הגלל שכול דור הופך להיות עני יותר מהדור הקודם, מה שעומד מאחורי המהפכות הללו זה הרעב ולא הנושא הפלסטיני. הניסיון לשרבב את שמה של ישראל למהפכות הוא ניסיון לא מוצלח ולא מציאותי.

 

  

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים