מזרח תיכון חכם Smart Middle East יומן הצהרים בגל"צ עם יעל דן 26.6.11

יומן הצהרים בגל"צ עם יעל דן 26.6.11

 

ראש הממשלה קיבל החלטה שהוא הולך להרע את התנאים של האסירים הביטחוניים, הדבר הוצע גם בעבר ושום דבר לא נעשה. המנהיגות הפלסטינית האמיתית של החמאס נמצאת בתוך הכלא הישראלי, היחידים שמסוגלים לגרום להפגנות של מאות אלפים ברחובות של ערי עזה, רמאללה וחברון אלה אותם אסירים.

האנשים האלה במרס 2007 קיבלו החלטה יחד עם אסירי הפתח שתקום ממשלת אחדות, הפתח לא רצה, החמאס לא רצה ותוך מספר ימים קמה ממשלת אחדות על אפם ועל חמתם.

אני אומר מקיץ 2008 שהשיטה של ויכוח על מספר האסירים לא יצלח וזה משום שאין אף מנהיג פלסטיני שמסוגל להחליט על פחות מ 100% אלא אם כן הציבור שלו משוכנע שהוא נאלץ לעשות את זה. אנחנו לא מאלצים אותו.

 

אהוד אולמרט הקים את ועדת פרידמן שלושה שבועות לפני הבחירות ואיים להרע את התנאים של האסירים הביטחוניים, פתאום שר המשפטים גילה שאנחנו נותנים להם תנאים של חמישה כוכבים, מה רק עכשיו אנחנו יודעים על זה?!

יש כאן תיאטרון אבסורד, יושב ילד שלנו בכלא ואנשים שיש להם דם על הידיים יושבים בתנאים של חמישה כוכבים ואנחנו לא מפעילים עליהם שום לחץ וזה גם הרבה יותר מאשר מגיע להם עפ"י אמנת ג'נבה השלישית.

 

ממשלות ישראל חוששות משביתות בתוך הכלא הביטחוני, היה פעם שר בטחון פנים – צחי הנגבי, הייתה שביתת אסירים, הייתה שביתת רעב, לא הייתה שום מחאה בינלאומי, הוא הצליח לשבור את השביתה הזו בלי הישג אחד של האסירים וזה היה פעם תקדים.

 

הארגון של החמאס הוא קטן אנחנו מסוגלים להשפיע על דעת הקהל שלהם אבל אנחנו פשוט לא עושים דבר. אני בא בטענה לראש הממשלה, החלטת שאתה מרע את התנאים, תעשה את זה. לפניך אמרו את זה הרבה מאוד פעמים ולא עשו דבר. זה יהיה דבר יעיל.

 

יעל דן: "בספר שלך התהום, ספר מרתק, עובר כחוט השני בספר שאנחנו לא מבינים מול מי אנחנו עומדים, ואתה זה שאומר שמול הרעת תנאי האסירים החמאס יתקפל?!

אלי אבידר : "בוודאי שהוא יתקפל. החמאס קשור לרחשי העם הפלסטיני, הממשלות הפלסטיניות הן הממשלות היחידות בעולם שיש להם שר לענייני אסירים, הנושא של האסירים יכול להוציא מאות אלפים לרחובות בשניות. המנהיגות הפלסטינית האמיתית לא קיימת ברמאללה ובעזה, חד משמעית קיימת בתוך בתי הכלא שלנו, האסירים האלה הם המנהיגים של העם הפלסטיני, הם אלה שמסוגלים לקבל החלטות"

 

עם הרעת התנאים ואחרי עסקת שליט שם ישוחררו אסירים עדין יישארו אלפי אסירים בכלא לעשרות שנים, והם לא ירצו לשבת בתנאים עפ"י אמנת זנבה השלישית עפ"י החוק הבינלאומי, והם כן יפעילו לחץ על המשפחות שלהם ועל מנהיגות החמאס. השאלה שראש הממשלה צריך לשאול את עצמו הוא מהו אותו מהלך אסטרטגי שיפסיק את החטיפות האלה. וכול המנהיגים שעכשיו מצטלמים לקמפיין לשחרר את גלעד שליט צריכים לשאול את אותה שאלה. איפה הם היו כאשר עמדו בראש הארגונים הביטחוניים מהו אותו מהלך אסטרטגי שהם לא הצליחו לעשות כדי לעקר את היכולת והרצון של החמאס לחטוף חיילים. בחמש השנים האחרונות החמאס לא הפסיק לנסות לחטוף חיילים, הוא פשוט לא הצליח ואנחנו צריכים לעשות משהו בכדי לעצור את המהלך הזה.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים