מזרח תיכון חכם Smart Middle East ישראל הבוקר עם זאב קם בגלי ישראל 23.6.11

ישראל הבוקר עם זאב קם בגלי ישראל 23.6.11

זאב קם: מדינות האיחוד האירופי הודיע היום שהן מרחיבות את הסנקציות על סוריה, הן עכשיו יכללו במסגרת הרשימה שעליה מוטלת הסנקציות, גם ארבעה גופים שקשורים לצבא, ועוד שבעה אנשים פרטיים שעליהם הסנקציות יחולו. בוקר טוב לאלי אבידר, יו"ר הפורום למזרח תיכון חכם, ולשעבר, ראש נציגות ישראל בקטאר. זה נראה שמוסיפים ככה עוד טלאי קטן, ועוד רשימה ועוד חברה שנכנסת לרשימה השחורה, ופה שני אנשים. זה נראה רציני? אגב, זה בכלל משפיע על סוריה? 
אלי אבידר: אני חושב שזה משפיע פחות מאשר מצופה, ואני לחלוטין שותף לדעתך שהדבר הזה לא ישפיע באופן מהותי על המישטר בסוריה, יש דברים הרבה יותר מהותיים שכן יכולים להשפיע. 
זאב: תשמע. אפילו שגריר אחד ממדינות המערב, לא הוחזר בתקופה הזאת, וזה הצד הסימלי, שאפילו לא מעיד על איזשהיא כוחניות כלפי סוריה. אפילו זה לא קרה. ואנחנו מדברים פה על כמעט, או על 1,500 הרוגים, עשרות אלפי פליטים שזזים ממקום למקום. מה הולך פה? 
אלי: יש פה דבר מאד מאד מוזר. המדינות המערב, מסתכלות על סוריה ואומרות, אנחנו נכנסנו להרפתקאה מסויימת בלוב, אנחנו לא רוצים להיכנס לעוד הרפתקאה בסוריה, והם בעצם מפקירות את העם הסורי. הדבר המשמעותי הוא שקרה, ואני חושב שהיחידי שבעצם גרם לאיזשהוא זעזוע במשטר הסורי, היה ארדואן כאשר הוא פתח את השערים לפליטים, ואני אסביר בשתי מילים למה. זו היתה הפעם הראשונה שאנחנו ראינו פליטים סורים יוצאים באלפים, והם מספרים מה קרה שם. אחת הבעיות שיש לנו עם תורכיה, שהיא לא מאשרת גלישה חופשית של התקשורת, ולכן, האזרחים הסורים לא מספרים את כל הזוועות באופן חופשי. אם זה יקרה, אני מעריך שמדינות המערב לא יוכלו להיות בשקט, כיון שהציבור שלהם יזעם. 
זאב: אתה מרגיש או מעריך, שההתבטאויות והקו הנוקשה של ארדואן, כלפי בשאר אסד, היו רלוונטיים בעיקר לפני הבחירות, כדי אולי להגביר את הפופולריות שלו בתוך עמו שלו, ועכשיו אחרי שהוא נבחר פעם נוספת, העסק טיפה יירגע מבחינתו? 
אלי: זאב, אני אהיה כנה איתך לחלוטין. אני מומחה קטן מאד לארדואן, ואני מביע בזאת ספק אם יש מישהו שמומחה לארדואן. האיש הזה הוא בלתי צפוי, הוא עושה שינויים של פזות של 180 מעלות, ימינה, שמאלה, בלי חשבון בכלל. ולכן, אני לא יודע אם הוא ישתמש בזה רק למטרת הבחירות שלו. מה שאני כן יכול לומר, שארדואן מאד חשש מכך שגורמים אירנים נכנסו לסוריה, ומסייעים לאסד להשתלט על המהומות. זה מבחינתו אומר, חציית קו אדום. זה הכנסה של אירן לסוריה, וגבול עם תורכיה, היא לא אוהבת את זה. ולכן היא גם נקטה צד בעניין הזה. אני חושב שארה"ב, צריך פה לומר את האמת. לא בדיוק מעוניינת לגרום לזעזוע בסוריה. אם היא היתה מעוניינת, היא היתה לוחצת על ירדן ועל עירק לפתוח את הגבול לפליטים. הדבר הזה היה מביא אלפי פליטים לירדן ולעירק שהיו מדברים לתקשורת. יום יום, סיפורים אנושיים קורעי לב, שמדברים על רצח, בערי סוריה, היה מזיז את דעת הקהל הבינלאומית. אי אפשר להזיז דעת קהל בינלאומית עם מספר סירטונים ביו-טיוב. וכמה שיחות טלפון. 
זאב: שאלה אחרונה, אני מנסה לחפש בכל זאת, איזשהיא זווית אופטימית, לפחות לגבי ההמשך. יש סיכוי שמשהו עוד יכול לקרות. כן כתגובה למה שקורה בסוריה, שבכל זאת, יחזיר את הכבוד, של המערב על כל השלושה חודשים העלובים האלו? 
אלי: אני חושב שאין משהו שיחזיר את הכבוד למערב. המערב הוא אופורטיוניסט, הוא אפילו הוציא לאופורטיוניזם שם רע, אבל יש כן אופטימיות בדבר מסויים, היה נאום לאסד, לפני שלושה ימים או יומיים, אם אני לא טועה, הנאום הזה היה מאד חשוב, הוא הראה בעצם, במו דבריו אסד אמר שהכלכלה הסורית נעצרה, בפיו הוא אמר שבעצם הפליטים האלה גרמו לזעזוע קשה בסוריה. ואני חושב שימיו הם לא ארוכים, אבל אי אפשר כאן לסמוך על המערב, היה צריך לסמוך על ארה"ב, שתגרום לפתיחת הגבולות, וזה היה מביא את השינוי. 
זאב: אוקיי, אנחנו רוצים להגיד לך תודה, רק נספר למאזינים שעל כל הדברים האלו, וגם בנוסף על ספרך החדש, התהום, כל זה יהיה היום בתוכנית אחד העם, עם נחום אבניאל בשעה אחת. אתה תגיע פה לאולפן ותתארח, אנחנו כמובן נכבד אותך בשמחה. אלי אבידר, יו"ר הפורום למזרח תיכון חכם, לשעבר ראש נציבות ישראל בקטאר, תודה רבה ובוקר טוב. 
אלי: תודה רבה. 

לשמיעת הראיון לחץ כאן

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים