מזרח תיכון חכם Smart Middle East עמנואל ובן ללא הפסקה 6.7.11

עמנואל ובן ללא הפסקה 6.7.11

לקראת ההכרזה בספטמבר: "אנחנו חייבים להסביר לעולם שזה יגרום לאינתיפאדה נוספת"

מתוך עמנואל ובן ( 06/07/2011 )

אלי אבידר, מחבר הספר "התהום", מסביר אילו כלים דיפלומטים עומדים בפני ישראל מול ההכרזה הפלסטינית שמתוכננת בספטמבר: "דווקא מדינות כמו רוסיה יסבלו בעקבות הכרזה חד צדדית" - האזינו

 

אראל סג"ל: "אלי אבידר, מחבר הספר – התהום, מומחה לעניני ישראל והערבים, דיפלומט לשעבר. אלי, מה הכלים הדיפלומטיים שעומדים לרשותינו?

אלי אבידר: "יש לנו הרבה כלים, וביזבנו הרבה מאוד זמן. הכלים המרכזיים הם ללכת להרבה מאוד מדינות שיש לנו אוזן קשבת אצלם ולהסביר להם שהכרזה כזו חד צדדית בעצם תביא לתוהו ובוהו, ובמובן מסויים לפריצת אינתיפדה שלישית, כיוון שאין משמעות להצהרה כזו בעצרת, זה רק יביא לגיבוש של אינטרסים של הגורמים הקיצוניים בפת"ח והגורמים הקיצוניים בחמאס, או שכול החמאס, כדי לחבור יחד לאינתיפדה שלישית. ואני חושב שלא עשינו את זה מספיק עד היום, כרגע זה מתבצע וחשוב שזה ימשך.

אראל סג"ל: "איך בדיוק? איזה צעדים אנחנו עושים? אנחנו היום עובדים מול המדינות לפני ההצבעה באו"ם "

אלי אבידר: "נכון, אתה יודע, אחד הדברים שאמרנו גם בתוכנית הזו שכאשר הפלסטינים הצהירו בספטמבר 2009 וההתייחסות הישראלית היתה מזלזול ועד גיחוך, זה לא היה רציני וזה לא היה חכם, כיוון שהצהרות לעיתונות של גורם ערבי הן הרבה יותר רציניות ממה שהם אומרים בחדרי חדרים. היה לנו הרבה מאוד זמן ויש גם את המדינות שאנחנו תופסים אותן כמדינות שבאופן טבעי יתמכו בהצהרה חד צדדית, להם תהיה את הבעיה הגדולה ביותר, ואני אסביר למה אני מתכוון.

שתי המדינות הללו כמו רוסיה וסין הם בעצם יהיו הקורבנות של מדיניות כזו שלאום מסויים מכריז על מדינה עצמאית בעצרת האו"ם מקבל את הרוב, זה יגרום להם בעיות הרבה יותר מאשר לנו, כיוון שברוסיה יש הרבה מאוד מחוזות שרוצים מדינה עצמאית וגם בסין יש לפחות שנים שאני מכיר.

מיה בנגל: זאת אומרת זה באמת יהיה צונאמי מדיני. אבל דיברת על הזלזול כשהתחילו לדבר על זה הפלסטינים ואמרו אנחנו נלך לאו"ם ונכריז על מדינה פלסטינית ישראל הגיבה בזלזול וזה מחזיר אותי לספר שלך ובספר שלך אתה טוען את הטענה של מספיק עם ההתנשאות כלפי הערבים, נכון?"

אלי אבידר: נכון מיה, כאשר גורם ערבי יוצא בהצהרה מדינית לתקשורת אנחנו לרוב מייחסים לזה חוסר חשיבות כיוון שבהוויה שלנו בחברה הישראלית אנחנו לא מתייחסים להצהרות לתקשורת בצורה רצינית אנחנו מתייחסים להצהרות שניתנות בחדרי חדרים. "

אראל סג"ל: "וזה בדיוק מוקד הבעיה כי בחדרי חדרים אומרים לנו מה שאנחנו רוצים לשמוע ובתקשורת...

אלי אבידר: בדיוק ככה, אראל הרי בתהליך אוסלו אחד הדברים שבאמת הפתיעו כאשר שהגיעו לועידת קמפ דיויד בשנת 2000, שפתאום כול הדברים שנאמרו בחדרי חדרים  לאורך השנים שיהיה בסדר, יהיה בסדר, פתאום לא היה בסדר, ולא הצליחו להגיע לסיכום, אבל אני רוצה לדבר על הזילזול, ואחד הדברים שאני כן חושב שאנחנו לא מנצלים מספיק, יש למדינת ישראל שירות חוץ מפואר, יש אנשים מקצועיים, הם פשוט צריכים לקבל את המטרה והם ישיגו אותה, האנשים האלה...

מיה בנגל: "אבל שר החוץ שלה יש לו מטרות אחרות היום...

אלי אבידר: "אני לא רוצה להיכנס למה נעשה ומה לא נעשה, אני לא נמצא כרגע בשירות כבר כמה שנים, אבל אני כן רוצה לומר שיש לנו שירות חוץ מפואר, ושירות חוץ של אנשים שיודעים בדיוק מה לעשות ויש כול כך הרבה צעדים, חוששני שזה קצת טיפ טיפה יותר מדי מאוחר לצעדים שאפשר היה להשיג ואחת הדוגמאות יש לנו קהילות יהודיות, יש לנו קהילות תומכות ישראל, הקהילות האלה יכולות להקים ארגון לא ממשלתיים שיפעילו לחץ בתקשורת כדי שאותן ממשלות לא תקבלנה החלטה שגויה, כי אני אומר ההחלטה הזו אין לה שום משמעות. אחת הבעיות עם אבו מאזן שהאיש הזה, שאנחנו קוראים אפילו את פרק ב בספר של אולמרט אנחנו רואים שהגיעו איתו למצב של שמו את הכול על השולחן והוא אמר קשה לי ולבסוף נעלם ואנחנו ...

אראל סג"ל: "אבל שמעת את הראיון הקודם עם השר דן מרידור שאומר שהוא עדיין רואה בו את הפרטנר, הוא הפרטנר שלנו

אלי אבידר: "אבו מאזן אני רוצה לומר לך, אני הכרתי את בנו הבכור, מאזן, בקטאר ואני שמעתי ממנו במשך עשרות שיחות כמה שאבו מאזן היה מאוכזב מערפאת שלא סגר את הענינים בקמפ דיויד, כמה שהוא לא הסכים אז לחתום עם אהוד ברק וכמה זו היתה טעות. אבו מאזן הגיע לאותה פוזיציה – הוא לא מסוגל, ואחת הבעיות היא ... וזה דבר שאם תתנו לי להתעכב על זה כמה דקות אני אסביר

מנהיג פלסטיני ובמיוחד מנהיג כמו אבו מאזן אינו מסוגל לחתום על משהו שהוא פחות ממאה אחוז אלא אם כן הוא נאלץ, ונאלץ אצלנו זה נתפס כדבר מאוד שגוי, אבל אנחנו צריכים לגרום למצב שכן יהיה לחץ על אבו מאזן לחתום וכול עוד אנחנו לא גורמים למצב הזה, אבו מאזן לא יכול להסביר לציבור שלו מדוע הוא מוותר ולכן האיש הזה מוביל את הקטר הפלסטיני לקראת תהום, הוא יודע שזו תהום, הוא יודע שאין משמעות למדינה פלסטינית לאחר הצהרה כזו, הוא יודע שכול הגורמים הקיצוניים ירצו לפתוח באינתיפדה שלישית, והאיש הזה רוצה להגיע למצב הזה ולהתפטר. ...

אראל סג"ל: "אז אנחנו מדברים על תרבות, צריך להבהיר למאזינים זו תרבות של כבוד, בלי להתנשא אלא להתייחס למזרח התיכון

אלי אבידר:"לא, לא, זה לא להתנשא בכלל

אראל סג"ל:"להתייחס למזרח התיכון כמו שהוא. אתה יכול להכריח את הפרטנר שלך לקבל את ההסכם רק אם אתה מותיר לו כבוד

אלי אבידר:"אם אתה מותיר לו כבוד, אבל אחד הדברים שהפרטנר שלך בעולם הערבי צריך להביא לציבור שלו, להראות שהוא עשה את המקסימום וזה מה שהוא מסוגל.

אחד הדברים שאנחנו לא עושים כיום זה כאשר מדינות כמו ארה"ב והאיחוד האירופי אינן מפעילות לחצים על גורמי כוח ברשות הפלסטינית, במעגל הראשון שסביב אבו-מאזן כדי שהם יומרו לו, אדוני, אתה מוביל אותנו לאבדון. אתה לא מסוגל ללכת למשא ומתן, אתה לא מסוגל ללכת לפשרות, זה מצויין, פנה את המקום, אל תפנה אותו לאחר השכרזת הצהרה חד צדדית ותפרוץ אינתיפדה, ואתם יודעים, אני פשוט הייתי באינתיפדה הראשונה בשטח, אנחנו יודעים איך זה מתחיל ואין שליטה על ההמשך.

אראל סג"ל: "כן, אנחנו כולנו תקווה שהתחזיות השחורות יתבדו, אבל בינתיים זה מה יש. אלי אבידר, מחבר הספר – התהום, ספר..

מיה בנגל: "שהוא באמת מדבר ערבית

אראל סג"ל: "הוא באמת מדבר ערבית

מיה בנגל: "שלא כמו אנשים אחרים

אראל סג"ל: " כן, אולי צריך לקחת אותך לפתרון הועדה של הפזורה הבדואית בנגב, אתה לפחות יודע ערבית, אני מאוד מודה לך

אלי אבידר: " תודה רבה

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים