מזרח תיכון חכם Smart Middle East בחצי היום השישי - ענת דוידוב 25.5.12

בחצי היום השישי - ענת דוידוב 25.5.12

עדיין סופרים את הקולות במצרים

נכון ליום שישי 25.5.12 - התוצאות הרשמיות של הסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות במצרים עדיין לא פורסמו אך ידיעות, דיווחים ושמועות במדינה מדברים על הפתעה גדולה המסתמנת בקרב על הכהונה הראשונה בעידן שאחרי חוסני מובארק.  

 

על פי אותן ידיעות ושמועות יכול להיות שהמועמד הנאצריסטי-סוציאליסטי, חמדאן סבאחי, יסיים את הסיבוב הראשון במקום השני ויקדים את אחמד שאפיק, מי שעד כה דובר עליו כמי שיסיים במקום השני למועמד האחים המוסלמים, מוחמד מורסי.

 

אין הפתעה שעמרו מוסא לא עבר לשלב הבא של הבחירות, אין לו בסיס של כוח במצרים, הוא לא מנהיג אמיתי עם "חיילים" בשטח. אחמד שאפיק, הוא האיש שאנשי  מובארק בשטח מרכזים מאמץ כלפיו בשטח.

 

הצבא והאנרכיה ברחובות

תמיד היינו בטוחים שהצבא במצרים יודי מה הוא עושה, אבל לא בטוח שהם יכולים להשתלט על האנרכיה שישנה במצרים כעת.

במצרים יש כרגע התפרקות טוטאלית, המפגינים של כיכר תחריר כבר לא מדברים על ניקוי השחיתות אלא על החזרת הסדר. הבחירות הקרובות אמורות לייצר מצב שהאנרכיה תיפסק ויש ציפייה  שכך יקרה, במידה ויצליחו להחזיר את הסדר רק אז יש מצב של אופטימיות בקצה המנהרה בכול הקשור למצרים של עוד שנתיים שלוש.

 

הסכם השלום עם מצרים

לא צריך לעסוק בנושא זה כרגע, הסכם השלום עם ישראל מקנה ביטחון שמצרים נמצאת בקבוצת המדינות שוחרות שלום. ברגע שההסכם הזה יפגע מצרים תיפגע מההיבט הכלכלי, והאינטרס הזה שכולם סומכים עליו ברור גם לאחים המוסלמים.

 

איראן

עפ"י סוכנות הידיעות האיראנית, "פארס", ישנה פריצת בעקבות " שיחות הגרעין" למרות שבסבב השיחות האחרון נראה היה, כי שני הצדדים מתבצרים בעמדותיהם.

 

לא ארה"ב ולא אירופה מתנהלות כאילו הן לוקחות את ישראל בחשבון בסיבוב השיחות מול איראן. בפיצוץ הראשון בשיחות ראינו את קתרין אשטון, שרת החוץ של האיחוד האירופי, רצה ישר לראש המשלחת האיראנית ופייסה אותו.

המצב כרגע הוא שאי אפשר לאיים על איראן לפני הבחירות בנובמבר הקרוב, והאירופאים אינם מעונינים ב"בעיה" האיראנית כשהמצב הכלכלי שלהם די רעוע.

ישראל צריכה להמשיך להשמיע את קולה וללחוץ, בידיעה שהאירנים מושכים זמן עד הבחירות בארה"ב ומונעים קדימה בפיתוח האורניום.

הסנקציות משפיעות על העם האירני אבל זה לא מגביר את הלחץ על הממשלה שלו. בינתיים במפרץ הפרסי יש איחוד פוליטי של מדינות המפרץ מול איראן כי הן מבינות את הסכנה מהגל המתקרב.

 

מתוך "בחצי היום השישי" ברשת ב עם ענת דוידוב 25.5.12

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים