מזרח תיכון חכם שישי בחמש - הערוץ הראשון עם אורי לוי וכנרת בראשי 17.10.14

שישי בחמש - הערוץ הראשון עם אורי לוי וכנרת בראשי 17.10.14

עם כניסת כוחות הקואליציה למערכה הזו שני כוחות הורידו את עצימות המלחמה שלהם, גם צבא עיראק וגם צבא סוריה, הם רוצים שהאמריקאים יעשו להם את העבודה אבל האמריקאים לא יעשו את העבודה במיוחד שקורים דברים מאוד מאוד מפתיעים באבסורדיות שלהם, לדוגמא: בריטניה לפני שבוע פרסמה ששני מטוסים בריטים טסים מעל המרחבים הסורים ותוקפים את דאעש, זו אמירות סתמיות וזה לא מספיק, זה רק בכדי להראות לציבור הבריטי שהצבא הבריטי עושה משהו.

ארה"ב העלימה עין במשך שנים, עפ"י מזכירת המדינה לשעבר, ואפשרה למערך אדיר של דאעש להתעצם. שני גורמים במרחב המזרח תיכוני לא משתפים פעולה עם הקואליציה, קטאר וטורקיה, יודעות מה קורה לדאעש ומסייעות לדאעש. לדוגמא: כל המתנדבים של דאעש עברו דרך טורקיה, אם טורקיה תבצע בדיקה אחת של כל אלה שנכנסו לתוך גבולות טורקיה ואבדו עקבותיהם נקבל את כל מאגר המתנדבים של דאעש, זה נותן מודיעין בסיסי למצוא אותם ברחבי עיראק וסוריה, להבין מהם המסגרות התומכות בהם, אילו מתנדבים הולכים להצטרף אליהם. כרגע טורקיה לא משתפת פעולה, זה משרת את האינטרסים שלה שהכורדים לא יתחזקו, שאסד לא יתחזק, שדאעש ימשיכו לעשות את מה שהם עושים, אין חשש מכך שכוחות דאעש יזלגו לתוך טורקיה, כי דאעש בלי הגבול הפתוח הזה של טורקיה יהיה לו קשה לפעול  - הגבול הפרוץ מאפשר לדאעש ניוד לוגיסטי וגם את אותו שקט מודיעיני שהטורקים מאפשרים להם, זה מאפשר לדאעש להמשיך בעבודה שלהם עוד הרבה מאוד זמן, ועל ציר הזמן זה מסוכן מאוד לישראל בטווח הארוך, כיוון שאנחנו לא צריכים לחכות עוד חמש שנים כדי להתעורר ולומר הם יסכנו אותנו, לפתח מודיעין לוקח שנים וצריך להתחיל לעבוד כבר עכשיו.

שר ההגנה האמריקאי אמר שאמריקה אפשרה לדאעש להתעצם, לאמריקאים יש מודיעין כבר כמה שנים, הם לא השתמשו בו, לדעתי, ישנה החלטה אסטרטגית לא לעשות את זה.

לאחרונה התפרסמו טענות בארה"ב על כך שממשל אובמה הוא זה שסייע להקמת הארגון, וזאת במטרה ליצור כוח יעיל ששילחם במשטרו של אסד הבן. את הטענות העלתה לא אחרת ממי שהייתה מזכירת המדינה באותן שנים, המועמדת לנשיאות הילרי קלינטון. הן הוכחשו על ידי גורמים רבים בממשל, אולם מה שמפתיע בכל הסיפור זה שמדובר בפעם השנייה, במידה וזה נכון, שארה"ב מחמשת ומאמנת ארגונים שלבסוף יצאו נגדה למלחמה. MAKO

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים