מזרח תיכון חכם שישי בחמש - הערוץ הראשון עם אורי לוי 27.3.15

שישי בחמש - הערוץ הראשון עם אורי לוי 27.3.15

תימן - שדה הקרב למלחמת איראן סעודיה

תימן – זירת הקרב בין השיעים לסונים

נשיא תימן במנוסה, והצבא התימני בהתפרקות.

החותים מהווים 45% מהאוכלוסייה בתימן. מטרת החותים: להשתלט על תימן ולהכיל את השלטון שלהם על כל תימן.

מאז עליית חומני לשלטון הרצון שלו להעצים את כל המיעוטים באזור, מיעוטים שנמצאים בכל מדינות המפרץ. האיראנים מאז שנות ה 80, מעודדים את אותם מיעוטים להתמרד, מספקים להם נשק ואימונים, בוודאי שגם בתימן.

אם תימן תהפוך להיות שיעית, זה לא יסתיים בתימן.

וויקיפדיה - ארגון החות'ים החל כארגון "הצעירים המאמינים" שנוסד בשנת 1992. החות'ים השתתפו בהפיכה בתימן (2011) אולם הם דחו את החלטות "November 2011 Gulf Cooperation Council" אשר כללו חסינות עבור הנשיא סאלח וכן סירבו להשתתף בקואליציה יחד עמו.

דרך התנגדות אלימה הצליחו החות'ים להשיג שליטה מלאה על מחוז צעדה וב 2011 גם על חלקים נרחבים ממחוזות עמראן, אל-ג'וף וחג'ה.

בספטמבר 2014 השתלטו על חלקים מעיר הבירה צנעא וכן על משרדי ממשלה ותחנת רדיו. המאבקים נמשכו כאשר לחות'ים הייתה התנגדות עזה גם מכוון פלוגות אל-קאעידה סוניות בתימן, אולם השליטה שלהם הלכה וגברה עד שבפועל בפברואר 2015[1] כבר הצליח המרד על כדי כך שהחות'ים הודיעו כי הם שולטים למעשה על תימן כולה ויכוננו ממשל "בזמן הקרוב" וכן כי "ידם מושטת לשיתוף פעולה ... לשותפות ולאחווה פתוח לכל מי שמעוניין לסייע בבנייה ולא בהריסת המדינה". הם פזרו את הפרלמנט והכריזו על כינון מועצת המהפכה כגוף השולט על תימן.

להערכות ארצות הברית וסעודיה, המורדים החות'ים קיבלו סיוע מאיראן, אשר איפשר להם את הניצחונות במערכות אותם ניהלו.

במרץ 2015 החל מבצע סופה נחרצת, של קואליציית מדינות ערביות ומוסלמיות בהובלת ערב הסעודית, שנועד לסייע למשטר הסוני לחזור למקומו ולמגר את החות'ים מההפיכה שביצעו.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים