ההסלמה ברצועת עזה, החמאס מכחיש את היות הנפגעים בסודן כמקושרים אליו, מצרים, האחים המוסלמים בסוריה, אלג'זירה יהודית, הסעודים רואים בשיעים איום גדול במפרץ הפרסי. הסברה ישראלית

לב העניין במזרח התיכון - עם אורי לוי

ההסלמה ברצועת עזה

לשלושה גורמים יש אינטרס להסלמה בדרום: איראן, סוריה והחיזבאללה. לשלושת הגורמים הללו יש אינטרס גדול שהעניין הפלשתיני יצוף, שישראל תכה חזרה, שיהיו נפגעים, שתשומת הלב העולמית תוסט מכול מה שקורה אצלם בשטח.  במהפכות / מהומות במדינות ערב, ישראל לא הייתה חלק בעניין והדבר לא מניח לשלוותם של איראן וסוריה, מכיוון שאין שקט אצלם, יש להם מפגינים ברחובות, זו בעיה עצומה שהם מתמודדים איתה, וכאשר יש בעיה בעזה תשומת הלב של העולם הערבי הולכת לעזה ויש להם אינטרס גדול מאוד להסלמה.

לחמאס אין שליטה מלאה על כול הגורמים שנמצאים בעזה. יש הרבה מאוד גורמים שבוחשים בתוך עזה, חלק מהגורמים הם גם בתוך החמאס, אי אפשר להגדיר את החמאס כגוף אורגאני שמסוגל לשלוט על כל פלג ופלג בתוך כול הרובעים שלו. הדבר הוא ברור, שגם הגיהאד האיסלמי מקבל כספים וגם הנחיות מאיראן, סוריה בוחשת, החיזבאללה בוחש ויש כאן מצב שהוא מאוד בעיתי עבורם במהומות הללו. כיוון שישראל בעניין הפלסטיני יצאה מתשומת הלב של העולם הערבי, והעולם הערבי בפעם הראשונה בעידן המודרני מתעסק באמת בדברים החשובים לו: בכסף, באוכל, ברמת העוני וכו'.

יש לחמאס אינטרס  שתהיה הסלמה , זה אינטרס שלנו לפעול בחוכמה, אם יש יעדים שהם אסטרטגים כמובן שלהכות בהם ואם לא אני ממליץ להימנע כיוון שנקודת הזמן הזו משחקת לטובתם ולידיהם.

 

החמאס מכחיש את היות הנפגעים בסודן כמקושרים אליו.

האינטרס של חמאס הוא למנוע כול זיהוי של האנשים שנפגעו בפיגוע בסודן, בסיכול שנערך שם, הם לא רוצים שידעו שאלו אנשי חמאס כדי לסבך את ישראל בסוגיה בינלאומית במתקפה בסודן, כפי שהם אומרים ועפ"י מקורות זרים, לכן אם ידעו שהאנשים שהיו שם בתוך המכונית הם אנשי חמאס, שאחד מהם החליף את מבחוח, כפי שאומרים גורמים בינלאומיים, זה כמובן ייתן לישראל לגיטימציה לעשות הרבה יותר.

 

הגבול בין סודן ומצרים הוא לא גבול ברור כפי שאנחנו מכירים גבול. הגבול הוא פתוח, זה אזור של מדבריות, אנשים יכולים לעבור באופן חופשי, זו נקודת זמן מאוד רגישה גם עבור השלטון המצרי. כרגע אין ממשלה נבחרת במצרים, כולם מתקרבים לקראת הבחירות כך שחמאס מנצל את פרק הזמן הזה שיש ברדאק בשלטון המרכזי, להבדיל מתקופת שלטונו של מובארק, כדי לנסות ולהגביר את קצה ההברחות.

קבוצת הבכירים שהחליפה את מובארק כרגע עסוקה בלבנות את הבחירות בספטמבר, עסוקה בהרבה מאוד דברים אחרים, היא לא תשקיע את כול מרצה בעצירת ההברחות לתוך ישראל. 

 

במצרים, אנחנו נחשפים למספר הפגנות שקורות כול פעם בכול מיני מקומות, כאשר אותם צעירים יוצאים ודורשים שהתביעות שלהם יענו מאחר והם לא מרוצים מהקצב של שינוי החוקה. אחד הדברים היותר מדאיגים הוא שאנחנו לא שומעים שהאחים המוסלמים אינם מרוצים, אנחנו רואים שהאחים המוסלמים הם חלק מתהליך הבניה של הבחירות הבאות, וכאשר האחים המוסלמים רגועים זה סימן שהם מקבלים משהן והדבר צריך להדאיג את כול העולם המערבי.

 

האחים המוסלמים בסוריה, מבחינה היסטורית, הם מאוד חלשים לכן אין להניח שהמצב נכון גם לגבי סוריה. בגלל מהלך שאסאד האב עשה לפני כמה שנים הוא הפך את האחים המוסלמים למעט לא לגיטימיים, הבעיה בסוריה היא שבימים האחרונים אנחנו לא רואים ביטוי להפגנות, כפי שזה נראה סוריה הצליחה מבחינה טכנית לעצור את הוצאתם של אותם סרטים מצולמים באמצעות פלאפונים, אבל שלא יהיה לנו שום ספק ההפגנות שם לא נפסקו , פשוט הגורם המרכזי שמכתיב את סדר היום הציבורי העולמי שהוא אלג'זירה מדווח על סוריה הרבה פחות.

 

אלג'זירה יהודית

להערכתי אם אנחנו מקימים ערוץ חדשות שמשדר 24 שעות באנגלית ובערבית, גם אם אנחנו לא מצליחים להעמיד צוותים בתוך סעודיה ובתווך כווית ובחריין, אנחנו מסוגלים לקבל סרטונים באינטרנט, אנחנו מסוגלים לצטט סרטונים מ Youtube , זה בדיוק מה שאלג'זירה עשתה כאשר הצבא המצרי סגר את שידורי אלג'זירה מיד לאחר תחילת המהומות במצרים, זה בדיוק מה שקרה גם שאלג'זירה נסגרה בסוריה הם בכול זאת המשיכו לשדר הם העלו פרשנים ולכן ישנה אפשרות שהרעיון הזה יקרום עור וגידים ויהיה אפקטיבי.

מדובר בהרבה מאוד כסף, מדובר בהתחייבות רבת שנים, אין חודש שאני לא מקבל טלפון מחבר באחת הקהילות היהודיות שבהן שירתתי בעולם שאומר שחייבים להקים אלג'זירה באנגלית, חדשה, מישראל. השאלה היא האם אנחנו מסוגלים להעמיד את אותו תקציב? והאם היהודים שרוצים לתרום מסוגלים להעמיד את התקציב הזה לתקופה ארוכה משנה שנתיים, אלא לאורך זמן.

לידיעה, למדינת ישראל היה גוף דומה, קראו לו קול ישראל בערבית ברדיו, זו הייתה תחנה נשמעת בכול רחבי העולם הערבית זה היה סוג של אלג'זירה, יכולנו להביא את דברינו לכול מדינה ומדינה בעולם הערבי.

 

 

הסעודים רואים בשיעים איום גדול במפרץ הפרסי

הסעודים ראו את תחילת המהומות בבחריין כדבר שמסכן אותם, לאחר מכן המהומות האלו יוצאו למחוז המזרחי של סעודיה שמאוכלס בשיעים, התחילו שם מהומות כאשר השיא היה ביום הזעם ב11 למרץ, ולאחר מכן – ב16 למרץ כוחות סעודים ומכול המפרץ נכנסו לבחריין, כדי לפתור את הבעיה.

בשלב הזה הם הצליחו להשתלט על המהומות בבחריין, זה לא אומר שאין שם מהומות, זה רק אומר שלא מדווחים על זה. ככל הנראה זה נמצא ברמה כזו שהדבר לא יוצא החוצה.

בכול מדינות המפרץ ישנם אוכלוסיות שיעיות, רובן רדומות, ובחלקן הן קמות ומתקוממות אחת למספר שנים, הן נמצאות, בכווית, באבו דאבי, בקטאר ובעומן (בקטאר ובעומן הם מאוד שקטים) הם רוב האוכלוסייה בבחריין ומטבע הדברים שם הם הרבה יותר פעילים ויש להם אחוז מאוד רציני בתוך סעודיה. המורכבות של הסוגיה הסעודית היא פשוט שהשיעים יושבים על האזור של בארות הנפט, אזור אסטרטגי מבחינת סעודיה.

סעודיה נכנסה בכוח צבאי לתוך בחריין כדי להשתלט על המהומות, ישנו מסמך שהגיע לידינו "הוראות פתיחה באש" מיום הזעם הסעודי ב11 למרץ, אנחנו לא יכולים לפרסם אותו מאחר והוא עומד לצאת בספר בקרוב, ובמסמך הזה כתוב בצורה הברורה ביותר "תפתחו באש יש לכם אישור בכדי להפסיק כול הפגנה".

 

יש סרטון שהגיע אלינו מתוך סעודיה שמתאר בדיוק את החשש של גורמים בתוך סעודיה מהקונספירציה האיראנית ומה שקורה בכלל במפרץ. איגרת אזהרה למנהיגי המפרץ שיצאה כנראה מגורמים שלא קשורים לממשל.

 

מתוך הסרטון: "מה שתראו עכשיו אינו אגדה או סיפר דמיוני אלא מבוסס על עובדות אמיתיות מדוח קשה על שינוי המצב במפרץ הפרסי. בזמן שהשיעים תוקפים את ממשלת הממלכה הסעודית בחומרים כתובים רבים ורואים בה, ובסונים בכלל, ממשלת עושק ורשע. הם מכנים אותה ממשלת והאבית, ובעיני השיעים, והאבי פירושו כופר. רצוי להדגיש כי האזורים שבהם מתגוררים השיעים בסעודיה הם אזורים בעלי רגישות מדינית. מדובר במזרח המדינה, אזור של מאגרי הנפט הגדולים בעולם. זה גם אזור בעל רגישות דתית, דבר שבא לידי ביטוי במיקומה של העיר מנאורה, אזור שני בחשיבותו רק למזרח המדינה עם אוכלוסייה שיעית רבה. משמעות הדבר היא שמתוך שני האזורים האלה הם יכולים להפוך את המפה הגיאוגרפית, הדמוגרפית והכלכלית בעולם הערבי כולו.

 

הסרטון הזה פוגע בעצב הרגיש ביותר של האוכלוסייה הסונית במפרץ הפרסי, המדינות הללו חוששות חשש עצום מאיראן, ראינו זאת לפני מספר חודשים בהדלפת וויקיליקס שמנהיגי המפרץ מבקשים מארה"ב לתקוף במפרץ. המהומות שפרצו בבחריין ובסעודיה יושבות בדיוק על אותו חשש של מנהיגי המפרץ שהנה זה קורה לנו פעם נוספת כפי שקרה אחרי שחומני עלה לשלטון בתחילת שנות השמונים.

 

המשך הסרטון מדבר על הקורה בבחריין.

בכתובית הראשונה כתוב: המערכה לטיהורה של בחריין, רואים את אותו טור ביציאה מהגשר של המלך פהאד שמגיע מסעודיה לתוך בחריין, ברקע שומעים שירי הלל לצבא הסעודי שבא לטהר את בחריין, וכמובן שהוא בא לטהר אותה ממי? מהשיעים.

 

מה שקורה בעצם שמבינים שיש בעיה של התעצמות שיעית מול העיניים בסעודיה ובמדינות המפרץ וזה גם נוח להם, הם מאוד לא אוהבים את העניין של מהומות על בסיס כלכלי, נוח להם לסדר את זה בצורה שזה מאבק בין שיעים לסונים, שבחלק מהדברים כמובן הם צודקים מאחר וישנה בעיה שיעית. כאשר הסעודים נכנסו לבחריין איראן הביעה מחאה, היא גירשה את השגריר של בחריין מטהרן, כלומר הסוגיה הזו היא מאוד רגישה במפרץ וטוב עשתה ארה"ב שהיא שינתה קצת את הדינאמיקה של ההתבטאות שלה אחרי שבמצרים ובתוניסיה היא תקפה כאן היא הרבה יותר רגועה.

 

מתוך לב העניין במזרח התיכון  עם אורי לוי 070411 לצפייה בראיון המלא לחץ כאן

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים