מזרח תיכון חכם אורלי וגיא בתוכנית הבוקר בערוץ 10 -27.4.11

אורלי וגיא בתוכנית הבוקר בערוץ 10 -27.4.11

 

400 הרוגים ברחובות בסוריה, לא מעט מהם ילדים, כבר נטבחו בידי אסאד.

כולם בסוריה, רובם סונים, יוצאים להפגין, משבר הפחד עבר הם כבר לא מפחדים יותר. השלטון הסורי מצידו לא בוחל בשום דבר, הוא פשוט יורה. בערים המרכזיות ניתקו את החשמל והמים, המטרה היא להכניס את התושבים למצוקה, להישרדות, ולהפוך אותם ל"חיות נרדפות" ובצורה כזו המשטר יצליח להשליט את השקט שהוא רוצה בו.

מוקדם להעריך האם המשטר מצליח לדכא את התושבים ולהפסיק את ההפגנות, בשנת 1980 האוכלוסייה נשברה ופחדה אחרי מעשי אסאד האב, האב רצח 30,000 איש ולזה יש אפקט פחד משמעותי, היום המצב שונה, משטרים בעולם הערבי השתנו.

בסוריה עצמה שם הרוב הסוני, רוב שמאוד לא מרוצה מהמשפחה השלטת, מאוד לא מרוצה מכך שעדה קטנה, העדה העלאווית, היא העדה השולטת, והדבר שמרגיז אותם העיקר זה, שסוריה ב 11 השנים האחרונות, הפכה להיות תת מדינה של איראן, אין לה מדיניות עצמאית, אין לה קיום עצמאי, היא עושה בדיוק מה שאיראן אומרת.

אלון פנקס במעריב היום מדבר על משפחת אסאד כמשפחת פשע, באם ההגדרה היא של משפחה המבצעת פשעים, כמו שהגדיר זאת גיא מרוז, הרי שהמשפחה הזו מבצעת פשעים נגד האנושות, לא מהיום, לא מההפגנות הללו ובאופן ברור לחלוטין, יש שם דיכוי זכויות אדם.

סוריה היא מדינה מאוד פעילה בציר הרשע, בציר הטרור המזרח תיכוני, ובימים האחרונים אני שומע על גורמים בישראל שמודאגים ממה שיקרה ביום שאחרי אסאד, לא צריך להיות מודאגים, כל דבר שיבוא משם יהיה יותר טוב מהמשפחה הזו, יותר טוב מהאדם הזה שב 11 שנות שלטונו ניסה להרוס כל תהליך שלום אפשרי באזור, גרם להפיכה בתוך לבנון, הפעיל את המדיניות האיראנית כלשונה, לא היה אפילו ויכוח אחד במשך ה 11 שנים האחרונות בינו לבין איראן.

סוריה במזרח התיכון מהווה גשר בין איראן לבין ללבנון, בין איראן לחיזבאללה, היא תומכת בכול ארגון טרור אפשרי, כל ארגון טרור כזה יש לו מפקדה בסוריה, ראה מקרה חמאס בדמשק, היא מהווה צינור העברת נשק לחיזבאללה שמשתלט על לבנון דה פאקטו, אין כול אפשרות של תהליך שלום איתם כאשר הם תומכים בחמאס בעזה.

המזרח התיכון איננו מקשה אחת כול מדינה והסוגיות שלה, במקרה של סוריה חשוב שישראל תדבר וקולה ישמע, הגורמים הבינלאומיים צריכים להבין שכשסוריה מפסיקה את המים והחשמל בערים המרכזיות ומכניסה לשם דיוויזיות של טנקים זה אומר רק דבר אחד, שעומדת להיות פה שחיטה ואי אפשר לעצור זאת.

 

השלטון הזה הוא פגע רע, הוא לא טוב למדינת ישראל וחשוב מאוד שישתנה.

 

הדבר ה"טוב" היחידי שקרה עם פריצת המהומות בעולם הערבי היא שישראל יצאה מהפוקוס של העולם הערבי, נכון להיום אנחנו והבעיה הפלסטינית איננו חלק מהבעיה המרכזית בעולם הערבי.

 

לצפייה בתוכנית המלאה לחץ כאן

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים