אורלי וגיא בתוכנית הבוקר בערוץ 10, אלי אבידר אורלי וגיא בתוכנית הבוקר בערוץ 10, אלי אבידר

אורלי וגיא בתוכנית הבוקר בערוץ 10 - 3.5.11

בקטאר, ארגון אלקעידה ניסה להרים פיגוע ביום הפתיחה של כינוס מדינות האסלאם בנובמבר 2000 והמטרה הייתה לעשות פיגוע מול הנציגות של 150 ק"ג שניסו להבריח לקטאר מכווית.

הרשויות שחקרו את המקרה עצרו אנשים מהחוליה שהייתה פרוסה בכול המפרץ וכללה כוויתים, קטארים, אנשים מצפון אפריקה שנכנסו לקטאר בדרכונים מזויפים, הנקודה היא שבאותו זמן, לפני פיגועי התאומים, לא התייחסו על אלקעידה באותה צורה כמו שהתייחסו אליהם אחרי הפיגוע בארה"ב.

חיסול בן לאדן זו מכה מוראלית רצינית לארגון הג'יהאד העולמי ולאלקעידה, אולם הורידו לו את הראש לנחש, אבל הנחש ימשיך לחיות.

 

התראה אמריקאית חמורה לאזרחים שלהם ברחבי העולם, לא לצאת מהבית.

האמריקאים שפרוסים בכול העולם הערבי, הם נמצאים בבתי מלון, נמצאים בשגרירויות, מנגד יש הרבה מאוד אנשים בעולם הערבי ש"מסמפתים" את בן לאדן ויכול להיות מצב שמישהו פשוט ישתגע וירצה לעשות פיגוע בשם האיסלאם. זה דבר ברור וידוע, האמריקאים כרגע היסטריים וירגעו תוך שבוע שבועיים ומקווה שהם יצלחו את השבועיים האלה ללא פיגועים.

 

ארגון אלקעידה הוא כמו תולעת מחשב שמתפקדת באופן עצמאי שלא צריכה לקבל הוראות והנחיות. הם נמצאים, הם פועלים, הם מרימים פיגועים בתוניסיה, במרוקו ובקניה, יש שינוי פאזה שאנחנו צריכים להבין אותו: שהם היו באפגניסטן תחת טאליבן הם פעלו באופן חופשי ואז בן לאדן ממש ניהל את כול הפעילויות האלה וגם רואים את המעורבות שלו בפיגוע של התאומים, הוא היה מעורב עד הפרט האחרון. לאחר הפיגוע כאשר הם נמצאים במנוסה, הארגונים שמנוספים להם פועלים באופן עצמאי לחלוטין, ולכן גם עוצמת הפיגועים שלהם היא יותר קטנה, הרבה פחות משמעותית, אבל זה לא אומר שהם לא יפגעו, זה אומר שהם ינסו בהחלט.

 

שחרור התמונות ע"י האמריקאים, שחרור המידע, אסור היה שיצא ב 24 השעות הראשונות כי ההתלהבות נגמרת ונגמר האפקט. בכדי לשמר את הגל הזה אנחנו נקבל עכשיו טפטוף של מידע אחת לשבוע בכדי לשמר את היחסי ציבור הטובים שאובאמה מקבל בשעה זו.

הנאום של אובאמה שהוכתר כהצלחה, איינו משתקף שכזה לדעתי, מכיוון שלאובאמה יש התנגשות עם הסנטימנט הערבי והאיסלאמי, זה מתחיל בוויקיליקס ממשיל במהומות בעולם הערבי וזה נגמר עכשיו עם בן לאדן. הרבה מאוד שאלות עולות באתרים האיסלמים: למה היו צריכים להרוג אותו? אי אפשר היה לתפוס אותו? למה הרגו נשים? למה זרקו את הגופה שלו כמו כלב לים? למה לא הראו את התמונה של הגופה?

כל השאלות האלו עולות וזה מביא את ארה"ב להתנגשות עם אותו סנטימנט ערבי איסלאמי. זו בעיה.

 

אחד הדברים המשמעותיים שאפשר ללמוד מהפעולה הזו. כולנו חשבנו שאלקעידה נמצאים באיזה שהיא מערה, מקום שאי אפשר להגיע אליו, והוא היה פשוט: מצבע ההחבאה שלו במשך שנים היה מבצע פשוט, הפשוט הוא המתוחכם של העידן המודרני. זה דבר שצריך ללמוד ממנו.

 

רוב הפיגועים של אלקעידה היו מול מדינות ערב והשאלה שעולה כעת היא כיצד יתמודדו הממשלים של מדינות ערב עם העובדה שלאלקעידה כעת אין ראש, כיצד הם יפתחו איזה שהוא מערך שבו הם קוראים לאיזה שהיא סולחה לאנשים שיסגירו עצמם.

 

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים